Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια κατεδάφισης ή Οδηγίες Υ.ΔΟΜ?? για προ του 55 ή δηλωμένα με Ν 720-1337-3775-3843-4014-4178


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ, κι εγώ αυτό περιμένα να ακούσω..είναι θέμα υπαλλήλου της ΥΔΟΜ δηλαδή..Σκέφτηκα μετά να το δηλώσω και ως ετοιμόρροπο, για να πάει με Άρθρο 4 του ΝΟΚ, θα έρθουν για αυτοψία φαντάζομαι..!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε παραδοσιακό οικισμό με αυθαίρετο η επιτροπή του άρθρου 12 αποφάσισε να ενταχθεί στο νόμο με την παρατήρηση να κοπεί ο πρόβολος. Ο πρόβολος αποτελεί κομμάτι του αυθαιρέτου δηλαδή υπάρχουν και άλλα προς τακτοποίηση. Με την συγκεκριμένη απόφαση το σύστημα του ΤΕΕ δεν με αφήνει να το κάνω υπαγωγή αν δεν έχει και την απόφαση της επιτροπής ότι κόπηκε ο πρόβολος. Η αρχική μου σκέψη ήταν να το κόψω με την διαδικασία των εργασιών επισκευής αυθαιρέτων (φεκ 43/β/20/1/2012). Αυτή η εργασία όμως πέραν του ότι δεν καλύπτεται απο αυτην την διαδικασία, έχει και προυπόθεση την υπαγωγή στο νόμο (κάτι που στην περίπτωση μου δεν γίνεται). Επίσης με βάση το άρθρο 25 παρ. 5 του 4178 θα μπορούσα να κάνω έγκριση εργασιών κατεδάφισης αυθαιρέτου αλλά και πάλι προυποθέτει την υπαγωγή στις διατάξεις του νόμου. Η άλλη μου σκέψη είναι να το κάνω παράνομα με το ρίσκο να γίνει καταγγελία. Σε περίπτωση όμως που το κάνω παράνομα ξέρει κανείς αν η επιτροπή μετά θα μου ζητήσει και δικαιολογητικό για τις εργασίες ή την καλύπτει ότι έγινε. Άδεια κατεδάφισης έχω την εντύπωση ότι ούτε αυτή γίνεται γιατί προυποθέτει νομιμότητα για τα υπόλοιπα που δεν την έχω λόγω μη υπαγωγής στο νόμο. 

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες προσαρμογής (όπως η καθαίρεση του εξώστη στην περίπτωσή σου) εκτελούνται κατόπιν έγκρισης της ΥΔΟΜ κατά τα οριζόμενα στην τελευταία περίοδο της περίπτωσης β της παρ.5 του άρθρου 25 του Ν.4178/13 όπως σαφώς προκύπτει από την παρ.2γ και 2δ του άρθρου 13.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Aυθαιρετο με βεβαιωμενο προστιμο απο την πολεοδομια ο ιδιοκτητης θελει να το κατεδαφισει.

Στην υδομ μου ειπαν να το κατεδαφισει, να κανουν αυτοψια κ να πληρωσει το παραβολο ωστε να διαγραφουν τα απλειρωτα ποστιμα.

Εδω μπερδευτηκα, γιατι το αρθρο 23.4 του 4178 μιλαει για κατεδαφισει πριν την 28/7/11.

Η κατεδαφιση μπορει να γινει συμφωνα με το τροποποιημενο αρθρο 4.4.γ του ΝΟΚ (αρθ 48/4178) σε κατασκευες που εχουν κριθει οριστικα αυθαιρετες. Τι σημαινει αυτο?

Ποια σειρα ενεργειων πρεπει να ακολουθησω?

ευχαριστω

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας 

 

Η υπόθεση είναι κατεδάφιση αυθαίρετου κτίσματος (αποθήκης) που δεν έχει επιβληθεί κάποιο πρόστιμο από καμιά υπηρεσία.

 

Να κάνω δήλωση Ν4178 / ως προς έκδοση Οικ. Άδειας (και πληρώνω το παράβολο)

 

Και μετά χρειάζεται 1) άδεια έγκριση-δόμησης για κατεδάφιση ή

 

2) Έγκριση εργασιών κατεδάφισης αυθαιρέτου (τεχν. Εκθ. – αναληψη από μηχαν. – φωτογ. κλπ.)

 

Πότε χρησιμοποιούμε την περίπτωση (Κατεδαφ. προ 28/07/2011) 

Link to comment
Share on other sites

Οταν θέλεις να κατεδαφίσεις ένα αυθαίρετο επιλέγεις προς έκδοση άδειας, πληρώνεις το παράβολο και μετά βγάζεις άδεια για κατεδάφιση.

 

Η επιλογή (κατεδαφ. προ 28/07/2011) είναι όταν είχες ένα αυθαίρετο για το οποίο είχαν επιβληθεί πρόστιμα απο πολεοδομία και το κατεδάφισες. Η υπαγωγή γίνεται ουσιαστικά για να πραγματοποιηθεί η διαγραφή των προστίμων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Άρα πιστεύεις ότι πρέπει να βγάλουμε άδεια (έγκριση - άδεια δόμησης) και

ΟΧΙ  Έγκριση εργασιών κατεδάφισης αυθαιρέτου (τεχν. Εκθ. – αναληψη από μηχαν. – φωτογ. κλπ.)??

Γιατί απο την υπηρεσία μου λένε ότι και με έγκριση μπορεί να καταδαφιστούν

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό ερμηνεύω βάσει νομοθεσίας και έχω παραδείγματα ότι έχει εφαρμοστεί κανονικά.

Τώρα αν η υπηρεσία σου λέει ότι υπάρχει και άλλος τρόπος, μπορεί και να ισχύει, δεν το ξέρω, πρέπει μαζί τους να το συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα , για κατεδάφιση ολόκληρου κτιρίου το οποίο έχει και αυθαιρεσίες σύμφωνα με την ΥΔΟΜ απαιτείται να μπει στο νόμο προς έκδοση οικ. αδείας  και να πληρωθεί το παράβολο για να εκδοθεί η άδεια κατεδάφισης.

Σύμφωνα με την κ. Λεμπέση σελίδα 223  σε περίπτωση που κατεδαφίζεται ολόκληρο κτίριο και όχι τμήμα αυτού , δεν απαιτούνται στοιχεία νομιμότητας του προς κατεδάφιση κτιρίου και ισχύει η Αποφ. 82070/98/89(Εγκ. 98/89).

Τελικά μπορούμε να βγάλουμε άδεια κατεδάφισης χωρίς την υπαγωγή στον νόμο ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα συνάδελφοι!

πάνω στο θέμα που συζητάτε, θέλω να ανοίξω μία μπαλκονόπορτα η οποία έχει ρυθμιστεί με Ν4178/13 και βρίσκεται στη θέση την ακριβή που προβλεπόταν από την άδεια του 1980 (άρση αυθαιρεσίας κανονικότατη!).

Ετοιμάζω ανάληψη-ανάθεση, τηλεφωνώ στο αστυνομικό τμήμα και Ω! έκπληξη!!! θέλουν και 48ωρη ή άδεια δόμησης!!!! Αυτό τους έχουν πει, αυτό θέλουν.... Και αναρωτιέμαι... έχει αλλάξει κάτι ή απλά στο αστυνομικό τμήμα είναι άσχετοι;;;; Αν πάω στην πολεοδομία και ζητήσω εγγράφως να μου απαντήσουν ότι δεν απαιτείται οποιασδήοτε μορφής έγκριση μήπως μπλέξω;;;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.