Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

θερμομόνωση - στεγάνωση μη βατού δώματος


Katerinagian

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω θερμομόνωση και στεγάνωση σε μη βατό δώμα. Πως σας φαίνεται η παρακάτω επιλογή;

 

      

 

1.Καθαρισμός επιφάνειας με υδροβολή από όμβρια και μούχλα. 

 

      2.Επάλειψη της επιφάνειας με ασφαλτικό βερνίκι   250-300g/m2.

 

      3.Επικόλληση ασφαλτόπανου  PMF 4,5Kg/m2   για την δημιουργία στεγανοποίησης της ταράτσας.Η επικόλληση εινα καθολική και          γίνεται με  φλόγιστρο προπανίου.

 

      4. Τοποθέτηση θερμομονωτικών πλακών  5cm .

 

      5.Τοποθέτηση γεωυφάσματος για την προστασία της θερμομόνωσης και την αποστράγγιση του βρόχινου νερού.

 

      6.Επίστρωση του δώματος με χαλίκι  πάχους 4-5εκ.

 

 

Η τιμή για τα παραπάνω είναι 35Εuro/m2.. να σημειωθεί οτι η μεταφορά των υλικών θα γίνει με τα χέρια λόγω μη προσβασιμότητας.. δλδ τα υλικά θα μεταφερθούν περίπου 50μετρα με τα χέρια και θα ανέβουν στον 2ο όροφο.  πως σας φαίνεται η επιλογή της μόνωσης σε σχέση πάντα με το κόστος; 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

1) Χρειάζεσαι ολοκληρωμένη μελέτη για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων (μούχλες, υγροποιήσεις κλπ)

2) Δεν βλέπω το σημαντικότερο: διαμόρφωση ρύσεων

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπουν οι συνάδελφοι, μερικές παρατηρήσεις...

 

1. Δεν είμαι λάτρης των ασφαλτικών και βέβαια δεν είμαι ο μόνος.. Εχω βάλει αρκετά αλλά με κέρδισαν άλλα επαλειφόμενα...

 

2. Θα μπορούσα εξ' αρχής να απορρίψω τη λύση και να αντιπροτείνω σύστημα υλικών για ελαφριά θερμοστεγάνωση, με πολύ καλύτερες προοπτικές μεταφοράς και σωστότερη τοποθέτηση. Αυτό, εφόσον βέβαια το δώμα έχει κλίσεις... αν και υπάρχει λύση και γιαυτό... *** για τους γνωστούς λόγους περί διαφήμισης, αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε pm για να σου πώ... είναι κάτι νέο σχετικά που θεωρώ ότι δουλεύει καλά...

 

3. Η διαπνοή στις κατασκευές είναι χρήσιμη αλλά και λίγο υπερεκτιμημένη... Τις περισσότερες φορές μια προσεκτική εξέταση των υλικών και των ιδιοτήτων τους θα σου αποδείξει ότι ήδη δεν έχεις διαπνοή (Μπογιές, αστάρια κλπ)

Edited by JTB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ποιά είναι η άποψη σας για το Συστήματα TERMA??

 
Τα στάδια της εφαρμογής είναι τα ακόλουθα:
 
1. Καθαρισμός με νερό υπό πίεση
2. Υγρομόνωση με BETOSTAL F18
3. Μερεμετίσματα
4. Αστάρωμα με BETOSTAL F18
5. Θερμομόνωση με THERMAL PAINT (δύο χέρια)
6. Προστασία και υδροφοβία με AQUABLOCK
 
Προφανώς υπερτερεί λόγο τιμής και βάρους.. 20ευρώ/m2. Ωστόσω ποιοτικά είναι ανταγνωιστικό της συμβατικής ανεστραμμένης μόνωσης;
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο ποστ, το κοστος μου φαινεται πολυ χαμηλο.

 

Σχετικα με το συστημα που αναφερετε, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν αποτελει θερμομονωση.

Το κοστος μου φαινεται ιδιαιτερα χαμηλο.

 

Σε καθε περιπτωση, περαν απο τη διαστρωματωση, υπαρχουν και αλλα θεματα.

Ρυσεις, σωστη εφαρμογη κτλ κτλ.

 

Το θεμα με τη μεταφορα των υλικων ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.

πχ πως θα μεταφερετε μερικα κ.μ. χαλικι στον 2ο οροφο?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ο terry, το παραπάνω σύστημα ΔΕΝ είναι θερμομόνωση. Απλά πρόκειται για πατέντα επιτήδειων (θερμομομωτικό χρώμα???) για να χτυπήσουν την αγορά.

Επί πλέον, η πορεία των εργασιών (υγρομόνωση, μερεμετίσματα) δεν μου φαίνεται σωστή.

Μιας και υπάρχει πρόβλημα μεταφοράς των υλικών, θεωρώ πως η καλύτερη λύση (αν και η ακριβότερη) είναι η εξής:

- Μερεμέτια, στηθαία, καθάρισμα επιφανειών

- Δημιουργία ρύσεων

- Στεγάνωση

- Τοποθέτηση θερμομονωτικών πλακών με τελική επιφάνεια πλάκα πεζοδρομίου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.  Από ότι βλέπω υπάρχουν στην αγορά αρκετά επαλειφόμενα τα οποία υπόσχονται και θερμομόνωση.. Τα οποία όμως σκοπεύω να αποφύγω για το λόγο οτι έχω ενδοιασμούς τόσο για την αποτελεσματικότητα όσο και για τον χρόνο ζωής τους. Επιπλέον βλέπω ότι υπάρχουν και εναλλακτικές επιλογές για τη χρήση χαλικιού το οποίο θα μεταφερθεί στο κτίριο με σακιά στα χέρια, όπως τις πλάκες με τελική επιφάνεια πλακάκι ( αν και το δώμα είναι μη βατό) ή της επιλογής της κόλλησης των διογκωμένης πολυουρεθάνης πάνω στην στεγάνωση..





Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.