Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετρούμενο μέγεθος μετρητών ΔΕΔΗΕ


aster1x

Recommended Posts

Συνάδελφε πολλές από τις απορίες σου θα βρουν απάντηση στο κεφάλαιο 16 του βιβλίου ''Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις Καταναλωτών'' όπου αναλύεται η οικονομική θεώρηση της εγκατάστασης αντιστάθμισης.

 

Οι μετρητές της καταναλισκόμενης ενέργειας όταν πρέπει να γίνει μέτρηση του συνφ μετρούν KWh και KVarh. Όχι απευθείς το συνημίτονο ως μέγεθος.

 

Σύμφωνα με το παραπάνω βιβλίο ισχύει cosφ² = W² / (W²+A²) με W = πραγματική ισχύς και A = άεργος ισχύς. Κοινώς το τρίγωνο ισχύος...

 

Οι μετρητές σε αυτές τις εγκαταστάσεις δεν έχουν καμία σχέση με τους μηχανικούς που έχουμε σε εγκαταστάσεις οικιακού τύπου, μπλέκουν μέσα μετασχηματιστές εντάσεων κλπ, η μικρή μου εμπειρία λέει πως συνήθως άεργο μετρούν καταναλωτές που απορροφούν ισχύ από τη ΜΤ, βιομηχανικοί καταναλωτές.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Αρα αφού ο μετρητής αντιλαμβάνεται και συνυπολογίζει το συνφ, τότε συμπεραίνω απο τα λεγόμενα σας, οτι σχετικά με το παραπάνω παράδειγμα ο μετρητής θα καταγράψει 111,8 που ναι μέν είναι KVA αλλά τα ονομάζουμε ΚWh (δεν ξέρω γιατί).

 

συμπεραίνεις λάθος, στο παράδειγμα ο μετρητής σε μια ώρα θα καταγράψει 100kWh, αν κατέγραφε 111,8 θα ήταν μετρητής φαινομενης ενέργειας και αν κατέγραφε 50 θα ήταν μετρητής άεργου

Edited by miltos
Διόρθωση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πολλές από τις απορίες σου θα βρουν απάντηση στο κεφάλαιο 16 του βιβλίου ''Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις Καταναλωτών'' όπου αναλύεται η οικονομική θεώρηση της εγκατάστασης αντιστάθμισης.

 

Ευχαριστώ, η παραπομπή στο βιβλίο ξεκαθάρισε τα πράγματα.

 

Πολύ σωστή η διόρθωση του @Νικοστρι. Αρα αφού ο μετρητής αντιλαμβάνεται και συνυπολογίζει το συνφ, τότε συμπεραίνω απο τα λεγόμενα σας, οτι σχετικά με το παραπάνω παράδειγμα ο μετρητής θα καταγράψει 111,8 που ναι μέν είναι KVA αλλά τα ονομάζουμε ΚWh (δεν ξέρω γιατί).

 

Εγώ πάντως κατάλαβα ότι ο μετρητής δεν μετράει απευθείας το συνφ. Μετράει πραγματική και άεργο ενέργεια και ο συντελεστής ισχύος υπολογίζεται από το συνφ = [1/(1+(Άεργα/Ενεργά)²)]½.

Αυτό μπορεί να σε διαφωτίσει :

http://www.deddie.gr/el/themata-tou-diaxeiristi-diktuou/leitourgia-lianikis-agoras-ilektrikis-energeias/metrites-fortiou

Edited by miltos
Διαγραφή τμημάτων παραθέσεων
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις διευκρινήσεις και ειδικά τον azisi για τον εντοπισμό των προδιαγραφών των μετρητών που χρησιμοποιεί ο ΔΕΔΔΗΕ πλέον.

Το αρχείο "Τύποι μετρητών φορτίων" της ΔΕΔΔΗΕ ξεκαθαρίζει τι μετράται ανα κατηγορία παροχής.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.