Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αξιολόγηση του δημοσίου από τους πολίτες – Τι σχεδιάζει το υπουργείο για ηλεκτρονικές υπηρεσίες & virtual ΚΕΠ


Engineer

Recommended Posts

πολυ πολυ σωστη προταση-το εχω πη απο χρονια.οι υπαλληλοι πχ της πολεοδομιας να αξιολογουνται απο τους μηχανικους ελευθ επαγγελματιες και οσοι παιρνουν κατω απο μια βαση ,να απολυονται αμεσως

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι... http://tisimainei.blogspot.gr/2011/06/blog-post_07.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και να προσθεσω σε αυτο πως τοοοοοοοοοοοοσα χρονια δεν εχει εισαχθει ενας ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ανανεωσης των κειμενων των νόμων.

Βγαινει π.χ ο ΝΟΚ και αναθεωρειται ή βγαινουν ΚΥΑ τις οποιες τις ψαχνουμε σαν τον Σερλοκ Χολμς σε παραγράφους, σε ΑΣΧΕΤΑ νομοσχεδια, και περιμενουμε καποιο τσακαλι εδω στο MICHANIKOS να φτιαξει ενα δυναμικο word που περιεχει ολες τις αλλαγες.

αυτό που ζητάς υπάρχει αλλά πρέπει να το πληρώσεις (βλ. υπηρεσίες νόμος, δομική κλπ)

φυσικά θα έπρεπε να το παρέχει το κράτος αλλά που...

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αξιολόγηση που μπορεί να εφαρμοσθεί στην Ελλάδα τις εποχές που ζούμε, είναι οι καταγγελίες στους ελεγκτές δημόσιας διοίκησης (αν συνεχίσουν να υπάρχουν βέβαια και αυτοί). Μετά την καταγγελία, να δείτε τι ωραία συμορφώνονται όλοι και πόσοι ευγενικοί γίνονται...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dim10

Και γώ που έκανα επωνυμη καταγγελία σε υπάλληλο  τι έγινε ?

Για ρώτα με..???? (χεστ.....κε η φοράδα στα'λώνι) Κανω μια απλη αίτηση και μου απαντάνε σε 35 μέρες, την ώρα που οι υπόλοιποι εξηπηρετούνται σε 3-4 μέρες..... 

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ το έχεις ρίξει δαγκωτό....Καταλαβαίνω...

 

Δηλαδή σε χαλάει να έχεις υπηρεσίες ΚΕΠ από τον υπολογιστή σου;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε χαλάει να έχεις υπηρεσίες ΚΕΠ από τον υπολογιστή σου;

Δεν με κατάλαβες μιλάω για το κομμάτι της αξιολόγησης απο πολίτες. Με αυτόν τον τροπο μπαινει στη μέση το υποκειμενικό κριτήριο, η εμπάθεια η η συμπάθεια αν θες.. Ποιος θα αξιολόγηση οτι εγω δεν εχω στην μπούκα καποιον η ειμαι κολλητός του; Τα προβλήματα του δημοσίου όσον αφορα στην ταλαιπωρία οργάνωση συμπεριφορά κτλ ειναι λιγο πολυ γνωστά σε όλους δεν χρειάζεται να τα καταγράφουμε ηλεκτρονικά.

Τους υπαλλήλους που δεν εχουν τα κατάλληλα προσόντα για τη θέση που κατέχουν ποιος τους αξιολογεί;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με ίκαρο. Η αξιολόγηση γίνεται από κάποιον εξωτερικό παρατηρητή, όχι μεταξύ μας.

 

Και τα προβλήματα τα ξέρουμε, από διαγνώσεις καλά πάμε, θεραπεία δε βλέπουμε...

 

Κατά τη γνώμη μου δε φταίνε οι υπάλληλοι, όσο καλές προθέσεις και να έχουν τη μηχανή δε τη φτάνουν στις τυποποιημένες διαδικασίες.  Βέβαια, αν επιτευχθεί η πλήρης εκμηχάνιση, οι περισσότεροι υπάλληλοι θα μείνουν χωρίς αντικείμενο και κανονικά θα πρέπει να απολυθούν. Αυτός μάλλον είναι και ο λόγος που δεν εκσυγχρονίζεται το κράτος. Οι καινοτομίες γίνονται με στόχο να μειωθεί το εργατικό κόστος. Αν οι νόμοι εμποδίζουν τις απολύσεις, χάνεται το κίνητρο και χρειάζονται και διπλάσια λεφτά, τα λεφτά της εγκατάστασης της καινοτομίας και τα λεφτά των μισθών. Και δε γίνεται να τα έχουμε όλα.. Οπότε φάτε ταλαιπωρία αφού δε θέλετε απολύσεις...

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.