Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για αρχιτεκτονικά σχέδια


dragonver

Recommended Posts

Αν τη μέτρηση την έκανε άλλος και σένα σου αναθέσουν μόνο το σχέδιο (και υπέγραψε τρίτος), τελικά πώς μοιράζεται η υποτιθέμενη αμοιβή μεταξύ των τριών?

5Φ ο καθένας είναι καλά πιστεύω!

Γιατί με τρία κωλοφάνταρα, δεν υπάρχει περίπτωση να ΜΗ γίνει μ@λ@κί@.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά δεν αναφερόμουν σε φαντάρους αλλά στο σύστημα αμοιβών για τον έξω κόσμο. Νομίζω πως το παιδί που έθεσε το ερώτημα δε θέλει να μάθει γενικά περί αποτυπώσεων, αλλά πόσο πληρώνεται ακριβώς η δουλειά που θα κάνει, αν πχ του έδινε ένας μηχανικός τα δεδομένα για να φτιάξει τα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η ακρίβεια που ζήτησε ο διοικητής επειδή τα σχέδια προορίζονται για το σχέδιο εκκένωσης των κτιρίων, οποτε η αποτύπωση των γωνιών δοκων ή υποστυλωμάτων με τοιχοποιίες δεν προσφέρει κάτι. Έκανα τόσο τη μέτρηση όσο και τη σχεδίαση. Δεν λέω ότι ήταν δύσκολη διαδικασία αλλά η όλη εργασία διήρκησε 20 μέρες περίπου γιατί οι χώροι που αποτύπωσα αποτελούνται από πολλά δωμάτια, δεν ήταν δηλαδή υπόθεση μίας ημέρας όπως λες.  Έχω καταλάβει οτι στον Ε.Σ. δεν πρέπει να χαρίζω τίποτα γι' αυτό και ζήτησα τη γνώμη σας.  Εννοώ ότι δεν το έκανα για την ψυχή της μάνας μου. Μήπως θα έπρεπε να πω και ευχαριστώ που επιτελεσα έργο για την πατρίδα και απλά να σκύψω το κεφάλι; 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η ακρίβεια που ζήτησε ο διοικητής επειδή τα σχέδια προορίζονται για το σχέδιο εκκένωσης των κτιρίων,...

Άρα ένα απλό (ίσως και μονογραμμικό) διάγραμμα των χώρων με τις οδεύσεως διαφυγής

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά για την περίφραξη των αποθηκών πυρομαχικών πήρα  3 μέρες...

για την μεταφορά των πυρομαχικών στις νέες αποθήκες  πήρε 5 μέρες....

για το ξεχορτάριασμα του στρατοπέδου (το φυτό το καλό δεν το έκοψα)   2 μέρες

 

γενικά άσε τις αμοιβές....καλύτερα οι άδειες

Link to comment
Share on other sites

Άρα ένα απλό (ίσως και μονογραμμικό) διάγραμμα των χώρων με τις οδεύσεως διαφυγής

 

Ε ναι, τι νομίσατε?

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, τι νομίσατε?

Αμοιβή για αρχιτεκτονικά σχέδια -> αυτό που έγραφε ο τίτλος.... φυσικά καμία σχέση, διότι το να κάνεις μια κάτοψη δεν είναι αρχιτεκτονική.
Link to comment
Share on other sites

αλλάξτε τον τίτλο, βάλτε αμοιβή για σκαριφήματα.

 

δεν είναι μονογραμμικό, είναι διγραμμικό!

 

τέλοσπάντων, ας μη κολλάμε στο πόσο λεπτομερή είναι τα σχέδια. το θέμα ανάγεται στο εργατικό κόστος του σχεδιαστή που κάνει τέτοιες βοηθητικές για το μηχανικό εργασίες.

 

 

προσωπικά για την περίφραξη των αποθηκών πυρομαχικών πήρα  3 μέρες...

για την μεταφορά των πυρομαχικών στις νέες αποθήκες  πήρε 5 μέρες....

για το ξεχορτάριασμα του στρατοπέδου (το φυτό το καλό δεν το έκοψα)   2 μέρες

 

 

πολύ τυχερός ήσουν, εμείς όλα αυτά και πολλά άλλα τα κάναμε σε καθημερινή βάση και δε πήραμε απολύτως τίποτα. δουλέψαμε τζάμπα σ' όλη μας τη θητεία αλλά γενικά ήταν ευπρόσδεκτο όταν γλιτώναμε χειρότερες καταστάσεις, μαγειρεία κλπ και γενικά ξεφεύγαμε από τη φάση να περνάμε όλο το πρωινό stand by σε στρατιωτική παράταξη, επιθεωρήσιμοι κλπ. το αγαπημένο μου ήταν οι μηχανολογικές εργασίες μιας και ήμουν ΤΘ.

 

 

Έχω καταλάβει οτι στον Ε.Σ. δεν πρέπει να χαρίζω τίποτα γι' αυτό και ζήτησα τη γνώμη σας.  Εννοώ ότι δεν το έκανα για την ψυχή της μάνας μου. Μήπως θα έπρεπε να πω και ευχαριστώ που επιτελεσα έργο για την πατρίδα και απλά να σκύψω το κεφάλι; 

 

Δεν είπαμε κάτι τέτοιο, απλά μη το βλέπεις σαν προσφορά που πρέπει να ανταμοιφθεί κάπως. Κάθε φαντάρος, ανάλογα με την ειδικότητα ή τυχόν άλλες γνώσεις, τις πρωινές ώρες ασχολείται με κάτι και σένα σου έτυχε αυτό. Αν έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις με τι θα ασχολείσαι, απλά σταθμίζεις τα υπέρ και τα κατά και επιλέγεις το λιγότερο επώδυνο τρόπο να περάσεις τις πρωινές ώρες. Πχ εγώ θα προτιμούσα να περάσω ένα οχτάωρο μετρώντας με τη μετροταινία παρά να είμαι υπό επίβλεψη στο στενό περιβάλλον μιας άλλης υπηρεσίας. Το έβλεπα δηλαδή σα μια μικρή έξοδο, μιας και η κανονική έξοδος ήταν κάτι σπάνιο.

 

Εσύ αν δεν έκανες τις μετρήσεις και τα σχέδια τί θα έκανες?

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

40 ημέρες τιμητική άδεια για καλή επίβλεψη έργου (ανακατασκευή κτιρίου και αλλαγή χρήσης σε βρεφονηπιακό σταθμό) και την μελέτη ως ΔΕΑ. την υπογραφή την έβαλε ενας στρατιώτης 5 ημέρες άδεια, τις εργασίες τις τέλεσαν στρατιώτες της μονάδας ως αμοιβή έλαβαν απο 5 ημέρες άδεια και απαλλαγή απο σκοπιές κατα την εκτέλεση των εργασιών!

και 20 ημέρες φυλακή γιατι πήρε φωτιά μια καναδέζα....!!!!

 

μια χαρά...

 

τις 20 ημέρες δεν μου τις έγραψε τελικα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.