Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για αρχιτεκτονικά σχέδια


dragonver

Recommended Posts

Να μην σου φαίνεται..

Και εγώ πήρα δύο εβδομάδες (μία για να πάω σπίτι να κάνω την μελέτη και μία μετά την κατασκευή) ενώ οι στρατιώτες που έκαναν την κατασκευή πήραν δύο εβδομάδες μετά την κατασκευή....

Link to comment
Share on other sites

Πω πω... εμείς για να πάρουμε άδεια Χριστουγέννων φάγαμε εμπλοκή 15 μέρες για να βγάλουμε τη δουλειά των ημερών που θα λείπαμε (καλύτερα δηλαδή να μη την παίρναμε).. η κανονική άδεια αφαιρέθηκε από τις μέρες μας και φύγαμε νωρίτερα και τιμητική μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Και όσο για αυτό που είπες "Εγώ πάλι εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάρει κάποιος μπόνους, απλά επειδή έκανε σωστά τη δουλειά του.", δεν νομίζω να ήταν δουλειά των στρατιωτών το καλούπωμα και το σιδέρωμα ούτε δική μου δουλειά να κάθομαι να μελετάω και να μαλώνω μετά με τις μάντρες και τους άλλους προμηθευτές.... όχι ότι με χάλασε γιατί έκανα κάτι που μου άρεσε και απέκτησα επαφή με το αντικείμενό μου αλλά δεν ήταν η δουλειά μου στο στρατό.......

Οπότε όλοι βγήκαν ωφελημένοι....

Link to comment
Share on other sites

Τους είπατε κι ευχαριστώ όταν ξαναμπήκατε μέσα;

 

Γιατί, αυτοί έφταιγαν? αυτός που έκανε άνιση κατανομή φαντάρων στις μονάδες έφταιγε. Και έτσι αλλού υπήρχε έλλειψη και εμπλοκή (20+ μέσα) και αλλού περιθώριο να γίνονται τεχνικά έργα και να δίνονται και τιμητικές..

 

 

δεν νομίζω να ήταν δουλειά των στρατιωτών το καλούπωμα και το σιδέρωμα ούτε δική μου δουλειά να κάθομαι να μελετάω και να μαλώνω μετά με τις μάντρες και τους άλλους προμηθευτές.... όχι ότι με χάλασε γιατί έκανα κάτι που μου άρεσε και απέκτησα επαφή με το αντικείμενό μου αλλά δεν ήταν η δουλειά μου στο στρατό...........

 

και ποιά είναι η δουλειά των στρατιωτών? και ποιανού δουλειά είναι λοιπόν αυτά?

κάθε φαντάρος οφείλει εκτός από τις ασκήσεις και τις σκοπιές να κάνει και εργασίες υποστήριξης.

τιμητική και μάλιστα τόσο μεγάλη παίρνεις αν κάνεις κάποιο ανδραγάθημα!

 

πχ εμάς μας δίνανε μια μέρα τιμητική για κάθε επιπλέον εβδομάδα που μέναμε κλεισμένοι σε φυλάκιο στην όχθη του έβρου (κάνοντας και μεροκάματα ανάμεσα στις σκοπιές που ήταν ανά 4 ώρες ασταμάτητα). Η μέτρηση ξεκινούσε από τη δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα. 1 εβδομάδα = 0 μέρες, 2 εβδομάδες = 1 μέρα, 3 εβδομάδες = 2 μέρες. Φυσικά όλα αυτά αθροίζονταν στην κανονική άδεια και τα έπαιρνες όταν απολυόσουν... πήρε και 10 μέρες τιμητική αυτός που του έπεσε το φλουρί την πρωτοχρονιά, αλλά τις ξαναέχασε γιατί μετά από 10 λεπτά έφαγε καμπάνα!

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.