Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαλλαγή ΦΠΑ (λόγω τζίρου < 10000)


Meremeti

Recommended Posts

Oxι , δεν χρειάζονται άλλα δικαιολογητικά . Αρκεί η δήλωση μεταβολής για τη μετάταξη της επιχείρησης από το κανονικό καθεστώς ΦΠΑ , στο καθεστώς των μικρών επιχειρήσεων , στην ουσία σε απεντάσει από το "σύστημα" του ΦΠΑ.

 

Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάιος 2015 έκανα διακοπή επαγγέλματος.Τώρα θέλω να κάνω επανέναρξη γιατί μου έκατσε μια καλή δουλειά και επιδή έχασα κάποιες αλλες δουλειές.Μπορώ να μπω στο καθεστώς απαλλαγής απο φπα αν κάνω επανέναρξη ? Το 5 μηνο του 2015 τα ακαθάριστα έξοδα ήταν κάτω των 10000.

Link to comment
Share on other sites

Μάιος 2015 έκανα διακοπή επαγγέλματος.Τώρα θέλω να κάνω επανέναρξη γιατί μου έκατσε μια καλή δουλειά και επιδή έχασα κάποιες αλλες δουλειές.Μπορώ να μπω στο καθεστώς απαλλαγής απο φπα αν κάνω επανέναρξη ? Το 5 μηνο του 2015 τα ακαθάριστα έξοδα ήταν κάτω των 10000.

 

Οχι δε μπορείτε .

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη μόνο την Δευτέρα στο μητρώο πρέπει να γίνει ?  Ηλεκτρονικά δεν παίζει ?

 

Βασικά είναι μέχρι την 10/01/2015 αλλά επειδή η ημερομηνία αυτή συμπίπτει με Κυριακή, η προθεσμία παρατείνεται μέχρι την αμέσως επόμενη ημέρα, κατά την οποία η Φορολογική Διοίκηση λειτουργεί για το κοινό και πραγματοποιείται μόνο στο αρμόδιο τμήμα μητρώου.

 

 

 

Edit: 10/01/2016

Edited by COSTAS T
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα .

 

Καλή ψήφο .

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Δεν έκανες αναλύσεις για το θέμα . Είσαι με τους τριτο-τέταρτους ? Μην στενοχωριέσαι . Σε λίγο καιρό θα έχουμε δύο κυβερνώντα κόμματα στον χώρο . Υπό την τυπική αρχή του Αλέξη μέχρι να κάνουμε την δουλειά με τους ξένους .

 

Μετά τον βλέπω τον Αλέξη σε μεγάλη Ευρωπαϊκή θέση . Θα έχει μάθει και αγγλικά μέχρι τότε .... 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε μπορείτε .

Γιατί?Εναν λογιστή που ρώτησα σήμερα μου είπε ότι μπορώ εφόσον τα έσοδα  ήταν κάτω των 10000 για το 2015.

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Γιατί?Εναν λογιστή που ρώτησα σήμερα μου είπε ότι μπορώ εφόσον τα έσοδα  ήταν κάτω των 10000 για το 2015.

Επειδή "... Στις περιπτώσεις που η διαχειριστική περίοδος είναι μικρότερη του δωδεκάμηνου, για να κριθεί αν πληρούται το κριτήριο των ακαθάριστων εσόδων, πρέπει να γίνεται αναγωγή των ακαθάριστων εσόδων που πραγματοποίησε η επιχείρηση, κατά τη διάρκεια που άσκησε τη δραστηριότητά της, σε ετήσια βάση... ".

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από την ένταξη στη ρύθμιση για την απαλλαγή ΦΠΑ, στο σύστημα του ΤΕΕ όταν υπολογίζουμε τις αμοιβές στο ΦΠΑ βάζουμε 0 αντί για 23; Ευχαριστώ!

 

Βάζουμε 0% στο ΦΠΑ της συμφωνηθείσας. Δες εδώ 

 

portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/exairesh_FPA.pdf

Edited by mechelf
Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε 0% στο ΦΠΑ της συμφωνηθείσας. Δες εδώ 

 

portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/exairesh_FPA.pdf

 

Ευχαριστώ πολύ mechelf, αλλά έχω φύγει από Ελλάδα και όπως καταλαβαίνεις..... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.