Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαλλαγή ΦΠΑ (λόγω τζίρου < 10000)


Meremeti

Recommended Posts

Mπορουσε να προφητεύσει ότι θα αναλαμβάνατε έργο αυτού του ύψους ? Αν μπορούσε αυτός , τότε σιγουρα μπορο΄συατε και εσείς .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε θα μπορούσε να προφητεύσει, θα μπορούσε ομως να το πιθανολογήσει οτι θα μπορούσε να συμβεί, ξερωντας οτι αυτη ειναι η κυρια απασχοληση μου. Αλλωστε 10.000 δεν είναι κανενα τεραστιο ποσο για δημοσιο εργο.

 

Σιγουρα ομως θα επρεπε να συμβουλευσει πια ειναι τα υπερ και τα κατα μιας τετοιας μεταβολης, κατι που δεν εκανε. Εφοσον πληρωνα λογιστη, νομιζα οτι δεν ημουν υποχρεωμενος να ενημερωνομαι και για την φορολογικη νομοθεσια και οτι ο ανθρωπος που ειχα για αυτο το σκοπο θα μου υποδεικνυε τι ειναι καλυτερο για το συμφερον μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Φέτος τον Ιανουάριο έσπευσα να υπαχθώ στο εν λόγω καθεστώς καθώς τα συνολικά έσοδα μου το 2014 ήταν κάτω από 10000. Συγκεκριμένα, είχα στο μπλοκάκι 7200 μεικτά (δλδ ~5850 καθαρά αν βγάλω 23% ΦΠΑ) και ένα πολύ μικρό ποσό χωρίς φόρο (~150Ε) συν κάτι μικρά έσοδα από νοίκια (~1500).

 

Τώρα, ετοιμαζόμενος να κάνω τη φορολογική μου, διαπίστωσα πως ανέκυψε ένα έσοδο που δεν είχα υπολογίσει τότε και που με βγάζει λίγο πάνω από τα 10000. Συγκεκριμένα, πήρα μία υποτροφία που τα αποτελέσματα επιτυχίας ανακοινώθηκαν αφού είχα υπαχθεί στην απαλλαγή ΦΠΑ. Η υποτροφία αυτή με πλήρωσε (αφορολόγητα, δεν σχετίζονται με το επάγγελμα/μπλοκάκι) πρώτη φορά μέσα στο 2015 αλλά, τυπικά, οι τρεις πρώτοι μήνες της σχετικής σύμβασης αντιστοιχούν στο 2014. Το επιπλέον έσοδο για αυτούς τους μήνες (3000) με βγάζει λίγο πάνω από το όριο των 10000.

 

Σημειώνω επίσης πως: [1] δεν έχω κόψει καμία απόδειξη μέσα στο 2015 (...περιμένω ακόμα τα χρωστούμενα...), [2] δεν είχα καθόλου έξοδα στα βιβλία μου το 2014, [3] πλήρωσα κανονικά ΤΣΜΕΔΕ το 2014.

 

Πως να το αντιμετωπίσω το πρόβλημα; Πρέπει (μπορώ?) να κάνω ανάκληση της υπαγωγής ή μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στο υπολογισμό μου που να με "γλιτώνει", π.χ. (α) αν στα ακαθάριστα έσοδα 10000 προσμετρώνται μόνο ότι είναι στο μπλοκάκι, δηλαδή χωρίς υποτροφίες ούτε νοίκια, ή (β) αν πρέπει να αφαιρεθούν οι εισφορές ΤΣΜΕΔΕ από τα συνολικά έσοδα.

 

Καταλαβαίνω πως αφού δεν έχω εισπράξει καθόλου ΦΠΑ το 2015 δεν έχει δημιουργηθεί (ακόμα) "πρόβλημα", αλλά θέλω να διορθώσω το λάθος μου εγκαίρως, πριν μπλέξω κι άλλο!

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Edited by Aleonymous
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το όριο τζίρου αφορά τη συγκεκριμένη κατηγορία εισοδήματος. Άλλο τα έσοδα από ακίνητα, άλλο τα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Αν τυχόν ξεπεραστεί ποτέ το όριο, η ανάκληση στην οποία αναφέρθηκες θα γίνει αυτόματα χωρίς ενέργειες από πλευράς μας.

 

Μάλιστα, όπως είχα αναφέρει και στο άλλο σχετικό θέμα, εάν δεν είχαν συγχωνευθεί τα εισοδήματα από το ελευθέριο επάγγελμα με τις επιχειρήσεις γενικώς, θα μπορούσαμε όσοι υπαχθήκαμε να έχουμε ένα ατομικό μπλοκάκι για να κόβουμε τα "ψιλά" χωρίς ΦΠΑ και μια Μ.Ι.Κ.Ε. να υπάρχει για πιο "χοντρά", αλλά από φέτος δε γίνεται.

Edited by Meremeti
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το όριο τζίρου αφορά τη συγκεκριμένη κατηγορία εισοδήματος. Άλλο τα έσοδα από ακίνητα, άλλο τα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Αν τυχόν ξεπεραστεί ποτέ το όριο, η ανάκληση στην οποία αναφέρθηκες θα γίνει αυτόματα χωρίς ενέργειες από πλευράς μας.

 

Και εγώ αυτήν την "ανάγνωση" είχα κάνει τον Ιανουάριο, καθώς γνώριζα ότι εκκρεμούσε η υποτροφία και το θεώρησα ασφαλές. Αλλά, τώρα που τα ξανακοιτούσα, προβληματίστηκα και είπα να το τσεκάρω. Όπως καταλαβαίνεις, η ανησυχία μου ήταν για την πιθανότητα να βγει "ψευδής" η ΥΔ (...ότι είχα κάτω από 10000 το 2014 μπλα μπλα...) που συνυπέβαλα με την αίτηση υπαγωγής.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, Meremeti!

Link to comment
Share on other sites

Να' σαι καλά και πάντα υποτροφίες :)

 

Επί τη ευκαιρία, ας κλείσω το θέμα που άνοιξα στο πρώτο post για όσους υπαχθήκαμε στην απαλλαγή με ημ/νία 1.1.2015 αντί 31.12.2014. Από το σχετικό θέμα στο taxheaven, απ' όπου παραθέτω αυτούσια τα σχόλια εφοριακού:

 

"Επίσης για το θέμα περιοδικής με 01/01/2015 ως 01/01/2015 μιλήσαμε πολλές φορές με το Taxis και με τον συνάδελφο μου στο μητρώο και το πρόβλημα έχει ως εξής (κάποιοι λογιστές σίγουρα το έχουν αντιμετωπίσει όταν έκαναν
μετάταξη αγρότη μετά από πενταετία από το κανονικό καθεστώς στο απαλλασσόμενο):
Επειδή η μετάταξη δεν είναι διακοπή εργασιών κατά την ημερομηνία μεταβολής βάζουμε 01/01/201Χ ,το Taxis βλέπει έστω και για μια ημέρα ότι ο υπόχρεος είναι υποκείμενος στο ΦΠΑ άρα και υπόχρεος να κάνει περιοδική δήλωση. Δεν υπάρχει κάποια τέτοια υποχρέωση αφού ουσιαστικά όλοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν κάνει απογραφή με 31/12 και όχι με 01/01. Είναι λοιπόν τεχνικό πράγματι το θέμα και ευελπιστώ να δοθούν οδηγίες που να σας λένε να κάνετε τυπικά μηδενική δήλωση για να μην χτυπάει σε φορολογικές ενημερότητες κλπ, κάτι αντίστοιχο που έγινε με τους αγρότες τα τρία πρώτα τρίμηνα."
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα
Απο φέτος τον Ιανουάριο μπορουσα να υπαχθώ στο εν λόγω καθεστώς καθώς τα συνολικά έσοδα μου το 2014 ήταν κάτω από 10000.
Δυστυχως (ή ευτυχως ) δεν το εκανα...δεν το εμαθα...δεν μου το ειπε ο λογιστης....

 

Μπορω να υπαχθω τωρα, που παλι τα εισοδηματα μου ειναι κατω απο 10000?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Απο φέτος τον Ιανουάριο μπορουσα να υπαχθώ στο εν λόγω καθεστώς καθώς τα συνολικά έσοδα μου το 2014 ήταν κάτω από 10000.

Δυστυχως (ή ευτυχως ) δεν το εκανα...δεν το εμαθα...δεν μου το ειπε ο λογιστης....

 

Μπορω να υπαχθω τωρα, που παλι τα εισοδηματα μου ειναι κατω απο 10000?

 

Κριτήριο αποτελεί το ύψος των ακαθαρίστων εσόδων της χρήσης που έληξε την 31-12-2014.

Μπορείτε να ενταχθείτε και σήμερα αν θέλετε , η ημερομηνία ένταξης θα είναι από 01-01-2015 , ωστόσο η δήλωση μεταβολής θα είναι εκπρόθεσμη και θα πληρώσετε το πρόστιμο του άρθρου 54 ν 4174/2013.

Τα διαδικαστικά θα τα βρείτε στην εγκυκλιο ΠΟΛ 1126/17-06-2015 . Είναι αναλυτική η εγκύκλιος αυτή και μπορείτε , αφου τη διαβάσετε με προσοχή , να δείτε αν τελικά σας συμφέρει να ενταχθείτε στο υπόψιν καθεστώς. 

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.