Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στο μάτι έβαλαν (πάλι) το αποθεματικό του ΤΣΜΕΔΕ


dpapdpap

Recommended Posts

Για να φουντώσουμε περισσότερο η αύξηση λόγω αποπληθωρισμού -2% είναι ~ 12% πραγματικά.

 

@ακιους

Αχ τα έλεγε η μανούλα αλλά εσύ μου ήθελες να το παίζεις αφεντικό :mrgreen:  :mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν ρε παιδιά να σας λένε ότι θα πάρουν τα αποθεματικά κι εσείς να ασχολείστε με την ΔΕΗ;

Τόσο μεγάλη ζημιά σας έχουν κάνει;

Τόσο εύκολο είναι για αυτούς να βάζουν τους εργαζόμενους να μαλώνουν μεταξύ τους;

Επιστήμονες άνθρωποι και να μην μπορούν να δουν πέρα από το δέντρο...;

Απογοήτευση...

Μέσα στα χαμογελά τους, αυτοί που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις, θα σκέφτονται ήδη την επόμενη κίνηση!!!

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ανοίξω κάποια κόντρα. Αλλά αναφέρομαι στα ορυχεία και τους τεχνίτες οι οποίοι εργάζονται εκεί. Μια χαρά αύξηση δικαιούνται όταν η υγεία τους κινδυνεύει μακροπρόθεσμα (καρκίνοι, καρδιαγγειακά κτλ.)  αλλά και καθημερινά (βλέπε μεγάλο αριθμό εργατικών ατυχημάτων).

 

Σίγουρα υπάρχουν παααααρα πολλές κατηγορίες εργαζομένων που δικαιούνται αύξηση αλλα δεν πρέπει από κάπου να γίνει η αρχή;

 

Υ.Γ.: Απόλυση σε όλα τα παράσιτα του δημοσίου που δεν προσφέρουν

 

Είναι λίγο off topic αλλά τις προάλλες μου ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ και τα έχω πάρει στην κράνα.

 

Στις 9 Νοεμβρίου 2014 μια μεγάλη πυρκαγιά κατέστρεψε τον ΑΗΣ Πτολεμαϊδας. Οι μονάδες 3 και 4 (αν δεν κάνω λάθος) δεν ξαναλειτούργησαν.

Οι εργαζόμενοι από τη μέρα εκείνη ως και σήμερα δε μεταφέρθηκαν σε άλλη μονάδα ή και τομέα της ΔΕΗ.

Πηγαίνουν σε βάρδιες (αυτό στην αρχή γιατί σήμερα δε νομίζω ότι είναι πολλοί αυτοί που συνεχίζουν να πηγαίνουν πραγματικά), κάθονται χωρίς αντικείμενο εργασίας και επιστρέφουν όπως πήγαν. Και πληρώνονται κανονικά βεβαίως τη βάρδιά τους.

 

Αυτό για μια πρώτη εικόνα.

Επίσης υπάρχουν ολόκληρα κτίρια γραφείων που τα λένε ψυγεία (αυτό στην Αθήνα το εφαρμόζαν δεκαετίες τώρα). Εκεί πάνε στελέχη που μπήκαν στο <<ψυγείο>>, συνήθως λόγω αλλαγής κυβέρνησης. Εχουν κανονικά το γραφείο τους αλλά κανένα αντικείμενο εργασίας.

 

Στα ΑΗΣ ο μόνιμος ΔΕΗτζής χαρακτηρίζεται από μία φράση <<με τα χέρια στις τσέπες>>. Ο καντινιέρης είναι από τις λίγες σκληρά εργαζόμενες ειδικότητες.

Τις <<μαύρες>> δουλειές όπως το καθάρισμα των καζανιών από την τέφρα τις κάνουν οι εργολάβοι και οι <<οκταμηνίτες>>.

 

Στα ορυχεία είναι πιο ζόρικη η κατάσταση λόγω της σκόνης και της λάσπης.

Αλλά κι για εκεί μπορώ να πω πολλές ωραίες ιστορίες.

 

Σε γενικές γραμμές είναι λίγες οι ειδικότητες μόνιμων υπαλλήλων που τραβάνε πραγματικό ζόρι. Και ειδικά τελευταία που φύγανε πολλοί σε σύνταξη.

Σε τι ηλικία και με τι σύνταξη δε θα σας πω για να μη σας ψυχοπλακώσω.

 

Ούτε για τα υπόλοιπα θα σας πω όπως παροχές σε είδος (αγορά προϊόντων σε ειδικές τιμές από ειδικά καταστήματα, νηπιαγωγεία, τζάμπα ρεύμα τον τελευταίο καιρό φορολογήσιμο και άλλα), συνδικαλιστικές άδειες αέρα πατέρα, κοπάνες με κτυπημένες κάρτες, άδειες αναρρωτικές με πληρωμή του γιατρού ένα εικοσάευρο κλπ επίσης για να μη σας στεναχωρήσω.

 

Στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις τα παραπάνω είναι σε υπερθετικό βαθμό.

 

Είδες τι μου έκανε ένας λογαριασμός;

Edited by hkamp
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τα  ελεγε  η  μανουλα    αλλα  δεν  ακούγαμε 

και  τωρα  δινουμε   για  4000  τμ  ενεργειακη  επιθεωρηση  300 ευρω  με  τον  φπα    και 

τους  καφεδες  κερασμενους  στον  δημαρχο  .

σωστη  η  παρατηρηση   αλλα  για  ένα  κρατος  δικαιου  ,  προφανως 

ότι  λειψει  από  την οικονο,μια  με  τις  αυξησεις  που  θα  κανουν  θα  το  παρουν 

μεσω  λογαριασμων  από  ολους  τους  υπολοιπους  ,  και  αυτό  θα  νευριασει  πολυ  κοσμο .

τζαμπα  γευμα   δεν  υπαρχει  πουθενα  στον  κοσμο  ,  μονο  εδώ  στην  ελλαδα  από  ορισμεννς 

συντεχνιες  .

Edited by loser
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα λέγανε οι μάνες εδώ και 4000 χρόνια: του δειλού η μάνα δεν έκλαψε ποτέ. Εμείς ήρωες δεν θέλαμε το παίξουμε, μηχανικάρες μου? Λουστείτε (κι εγώ μαζί) με ούλτρεξ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε πάλι την ανθρωποφαγία ?

Κάποιους τους βολεύει να σηκώνουμε κουρνιαχτό για να το σκεπάσει. Ας μην γινόμαστε υποχείριά τους.

 

Το θέμα αφορά τα χρήματα που πληρώνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ και που πάνε να μας τα φάνε. Η είδηση επιβεβαιώθηκε και αφορά όλα τα ταμεία, τα εύκολα θύματα όλων των δεξιο-κεντρο-αριστερών κυβερνήσεων.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα θα ειναι?

Εχουμε μαθει.

Βλεπε Αττικα, κρατικα ομολογα και PSI, δαπανες για νεα κτηρια, μισθοι διορισμενων διευθυνταδων κτλ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Σπίρτζη υπουργάρα μου περιμένουμε να πάρεις πίσω τις άδικες αυξήσεις στις ασφαλιστικές μας εισφορές. Ακόμα έχω στην επιφάνεια εργασίας μου την αίτηση που μας υπέδειξες μέσο του site του ΤΕΕ να στείλουμε για να είμαστε πολλοί και να αποδόσει η προσπάθεια ακύρωσης.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.