Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υδραυλικός υπολογισμός συστήματος αυτόματης κατάσβεσης


clayman

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τον υδραυλικό υπολογισμό σωληνώσεων για σύστημα αυτόματης κατάσβεσης με σπρίνκλερ.

Διάβασα την ΤΟΤΕΕ 2451 και αναφέρει κάποια πράγματα για τον υπολογισμό απωλειών ανα μονάδα μήκους σε σωληνώσεις κτλ.

Το ερώτημά μου είναι αν κατά τον υπολογισμό, πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τον ετεροχρονισμό της λειτουργίας των σπρινκλερ, χρησιμοποιώντας την παροχή αιχμής για τον υπολογισμό των σωληνώσεων;

Και αν ναι, πως υπολογίζουμε αυτή την παροχή αιχμής;Υπάρχει κάποιος τύπος όπως έχει η ΤΟΤΕΕ για τη μελέτη της ύδρευσης;

 

Ευχαριστώ.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε ποιά κατηγορία ανήκεις σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 2451 και τι παραδοχές αναφέρει στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την 15/2014 Πυροσβεστική Διάταξη φεκ β3149/14

3.4.1. Αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης με νερό
Η μελέτη, σχεδίαση και εγκατάσταση των αυτόματων
συστημάτων πυρόσβεσης με νερό, καθορίζεται από το
πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 12845: «Μόνιμα συστήματα πυρόσβε−
σης – Αυτόματα συστήματα καταιονισμού – Σχεδίαση,
εγκατάσταση και συντήρηση»

 

η τοτεε παραμενει για τις φωλιες

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το διάβασα αργότερα αυτό σχετικά με το ΕΛΟΤ ΕΝ 12845.Ισχύει από σήμερα η σχετική πυροσβεστική διάταξη. Που μπορούμε να το βρούμε αυτό το πρότυπο;

Επίσης, πέρα από αυτό, γνωρίζει κανείς τι γινόταν με τον ταυτοχρονισμό μέχρι πρότινος; Όσον αφορά τις διαφορετικές κατηγορίες, δεν είμαι σίγουρος ότι η ΤΟΤΕΕ αναφέρει κάτι ξεκάθαρα σε κάποια από τις κατηγορίες. Πάντως, εγώ ενδιαφέρομαι για κατηγορία συνήθους κινδύνου.

 

Ευχαριστώ

Edited by clayman
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εύχερη αυτή τη στιγμή την ΤΟΤΕΕ 2451, αλλά αν δεν με απατά η μνήμη μου, νομίζω οτι για συνήθους κινδύνου προβλέπει τον υπολογισμό για ταυτόχρονη λειτουργία δύο πυροσβεστικών φωλεών (Π.Φ.) 380 lit/min για συνεχή λειτουργία 30 λεπτών και 12 sprinklers.

 

Πρέπει να το τσεκάρω στο γραφείο....

 

Δεν ξέρω αν η περίπτωση σου αφορά βιομηχανία-βιοτεχνια μεγάλης επιφάνεια και χώρου συνάθροοισης κοινού, αλλα σ' αυτή τη περίπτωση σύμφωνα με την ΚΥΑ 1589_2006, αναφέρει οτι η μελέτη γίνεται με το παράρτημα Β της Πυροσβεστικής Διάταξης 3/1981 (που καταργήθηκε) και της τεχνικής οδηγίας (Τ.Ο.ΤΕΕ) 2451/1986, που είναι σε ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι,αναφέρει η ΤΟΤΕΕ 2451 για 12 σπρίνκλερ αλλά σε υποδείγματα μελετών που έχω δει, αναφέρουν πάντα ότι 

 

"Λόγω μη ταυτόχρονης λειτουργίας όλων των υποδοχέων, στον υπολογισμό λαμβάνεται υπόψη η παροχή αιχμής η οποία υπολογίζεται σε κάθε κλάδο από την δυσμενέστερη ομάδα υποδοχέων που "βλέπει" ο κλάδος, δηλαδή εκείνη την ομάδα που έχει άθροισμα παροχών μεγαλύτερο από τις υπόλοιπες."

 

Οπότε μήπως εννοούν αυτό; Δηλαδή, ότι στον υπολογισμό λαμβάνεται πάντα υπόψη για κάθε κλάδο η δυσμενέστερη ομάδα και μόνο;

Και μετά για τον υπολογισμό μιας στήλης που τροφοδοτεί πολλούς κλάδους, την υπολογίζουμε υδραυλικά έχοντας υπόψη να λειτουργεί μόνο ο δυσμενέστερος κλάδος;

 

Τέλος, η 2451 είναι σε ισχύ, αλλά η διάταξη δε λέει ότι από 1/3/2015 ο υπολογισμός θα πρέπει να γίνεται με το πρότυπο EN και όχι μ'αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι,αναφέρει η ΤΟΤΕΕ 2451 για 12 σπρίνκλερ αλλά σε υποδείγματα μελετών που έχω δει, αναφέρουν πάντα ότι ....

 

Μην δίνεις βάση στο τι λένε οι άλλες μελέτες...αυτές έγιναν για άλλες συνθήκες διαφορετικές απο την δική σου !

 

Απλά πάρε μια ιδέα στο πως γίνονται οι υπολογισμόι, όχι οι παραδοχές !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα σας, ψάχνω την ΤΟΤΕΕ 2451/86 εδώ και δύο μέρες και δεν μπορώ να την βρώ, έχετε εικόνα που μπορώ να την αναζητήσω ? όπως και μερικές ΕΛΟΤ . Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα τηλέφωνο στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ και μου έστειλαν την ΤΟΤΕΕ 2451/86 , πως μπορώ να την ανεβάσω για να την βρίσκουν όλοι οι φίλοι που την ψάχνουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.