Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεράστιο γκράφιτι κάλυψε το ιστορικό κτίριο του Πολυτεχνείου


Giorgos1987

Recommended Posts

Σύμφωνα με δημοσίευα της Καθημερινής, η όψη του ιστορικού κτιρίου του Πολυτεχνείου επί της οδού Στουρνάρη είναι καλυμμένη με ένα γιγαντιαίο γκράφιτι, που καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια του τοίχου, γεγονός που καθιστά την αφαίρεση ή τον καθαρισμό του σχεδόν αδύνατο.

 

Ο πρύτανης του ΕΜΠ, Ιωάννης Γκόλιας, ο οποίος αρνήθηκε να καταδικάσει τον βανδαλισμό του κτιρίου, δήλωσε πως η συγκεκριμένη πράξη αποτελεί "έλλειμμα αγωγής και πολιτισμού, καθώς πρόκειται για ένα μνημείο". Ενώ έσπευσε να συμπληρώσει πως "Έχω πολλά να καταδικάσω και δεν θέλω να μπω σε αυτήν τη λογική. Δεν εκφράζω ούτε ευαρέσκεια, ούτε δυσαρέσκεια".

 

Παράλληλα, ο ίδιος απέδωσε το περιστατικό στις αντικειμενικές δυσχέρειες του ιδρύματος που δεν φυλάσσεται. "Δεν έχω φύλακες. Από τους 40 έχουν μείνει οι τρεις. Έχουμε πάρει ελάχιστους επιπλέον και τι δεν ακούσαμε γι’ αυτό. Όσους έχουμε, φυλάνε τον εσωτερικό χώρο. Δεν έχουν οπτική επαφή με το τι συμβαίνει εξωτερικά. Το είδα κι εγώ αυτό που συνέβη, αλλά τι θέλετε να κάνω; Να βάλουμε χρήματα και μετά να μην έχουμε να πληρώσουμε ούτε τη ΔΕΗ; Προσπαθώ να θέσω προτεραιότητες. Οπότε, θα μπορούσα να καταδικάσω αυτό που έγινε, αλλά υπό τις παρούσες συνθήκες δεν μπορώ να το κάνω", δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Γκόλιας.

 

Posted Image

 

Πηγή: http://news247.gr/ei...oy.3341934.html

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Απ τα λίγα που ξέρω, συνήθως οι graffitαδες αφήνουν και το tag τους ,"την υπογραφή τους"...Αν έχει γίνει αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση, να γυρίσουν την γη ανάποδα να το βρουν και να το τιμωρήσουν το απολίτιστο το γίδι.. Και ας αφήσουν την ΔΕΗ απλήρωτη για λίγο παραπάνω....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και θέμα αμέλειας φορέων θα σου έλεγα εγώ....Για να ζωγραφίσουν όλο το παραπάνω δεν ξέρω κι εγώ πόσες ώρες χρειάστηκαν....Και που; Στην Στουρνάρη πάνω.....

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτός δεν καταδίκασε γιατι φοβάται μην φάει ξύλο... Α ρε κατι κοτουλες λυράτες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οπως το βλεπω πρεπει να ειναι επι της Στουρναρη, το κτηριο Γκινη.

Εκει καναμε και μεις μαθημα.

 

Το καλο ειναι οτι με μια καλη υδροβολη, μπορει να καθαρισει.

 

Φυσικα πρεπει να τιμωρηθει αυτος που το εκανε.

Τα γυρω καταστηματα σιγουρα εχουν καμερες ασφαλειας.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι το κτήριο της πρυτανείας στην όψη προς Στουρνάρη.

Έχει ήδη αποκαταστασθεί μιά φορά από εμπρησμό στο παρελθόν.

Τα γύρω μαγαζιά είναι πλέον κλειστά.

Τις δηλώσεις του πρύτανη δεν θέλω να τις σχολιάσω ...

 

Αν δεν είναι ήδη αδιανόητες οι παρόμοιες πράξεις στον εγκέφαλο όλων μας, η καταστολή δεν αρκεί ... η ζημιά έχει ήδη γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι η έλλειψη παιδείας ως δικαιολογία για ότι συμβαίνει.  Μα αν όλοι είχαν παιδεία, δεν θα χρειαζόταν καμμίαί αστυνομία, δικαστές και καταστολή.

Η οργάνωση, φύλαξη των κτιρίων (κάμερες)  και η  τιμωρία αυτών που το έκαναν είναι η καλύτερη παιδεία σε πρώτο χρόνο. 

 

Οι δήλώσεις του πρύτανη είναι οι δηλώσεις που θα έκανε ένας μη πρύτανης. Ο σταβλάρχης θα έκανε σοβαρότερες δηλώσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.