Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόκτηση Πτυχίου Πολ. Μηχανικού από κολέγιο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι πολ. Μηχανικός Τ.Ε. Σήμερα μου ήρθε η εξής ιδέα: Εισαγωγή σε κάποιο κολέγιο στο τμήμα των Πολ μηχανικών ή Μηχανολόγων + συνέχιση σε κάποιο μεταπτυχιακό.

Με απότερο αποτέλεσμα να έχω πτυχίο ΑΕΙ (δικαιώματα) και πλέων να έχω και άλλες κατηγορίες στα δημόσια έργα, γιατί σαν πολ. Μηχανικος ΤΕΙ έχω μόνο οικοδομικά.

 

Πως σας φαίνεται σαν ιδέα; Με τιμές τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαχλαμάρα.. Θα φας τα χρονια σου και τα λεφτα σου για μια αβέβαιη επένδυση σε μια διαλυμένη αγορά. Συν οτι θα αποκτήσεις δικαιώματα μέσω Λαμίας τρέχα γύρευε δηλαδη...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το θεμα σου ειναι να εχεις περισσοτερες κατηγοριες στα δημοσια εργα τοτε καλυτερα ενοικιασε-στελεχωσε την ατομικη σου με ενα αλλο πτυχιο.

Λιγοτερος κοπος και λιγοτερα εξοδα και αμεσα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κολλέγια όντως προσφέρουν προγράμματα "μηχανικών". Υπάρχουν όμως κάποια θεματάκια τα οποία δεν τα αναλύουν όπως θα έπρεπε..

 

1) Ο μόνος τρόπος εγγραφής στο ΤΕΕ είναι η απόκτηση του τίτλου CEng (chartered engineer) στην Αγγλία, έτσι ώστε να μεταφέρουν τα επαγγελματικά τους προσόντα στην Ελλάδα. Για να γίνει κάποιος CEng όπως έχουμε πει, θα πρέπει αρχικά να έχει πτυχίο και μεταπτυχιακό από σχολές που να επιτρέπουν την εξέλιξη σε status CEng, και να εγγραφεί στο ICE (σύλλογος πολιτικών μηχανικών). Θα πρέπει να εργάζεται στη Βρετανία σε εταιρία που να έχει εγκεκριμένο πρόγραμμα εργασιακής εκπαίδευσης για αναβάθμιση σε status CEng από το ICE, και έπειτα από μεγάλη εργασιακή εμπειρία σε οδοποιίες, λιμενικά, στατικά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, συνεντεύξεις, παρουσιάσεις, εξετάσεις - κόντρα εξετάσεις (καμία 10ρια χρόνια) να καταφέρει να γίνει CEng. Ο στόχος φυσικά του να γίνει κάποιος CEng (με μισθό περίπου 40-50Κ στο εξωτερικό) προκειμένου να εγγραφεί στο ΤΕΕ όπως αντιλαμβάνεστε είναι κάπως τραγικός..

 

2) Δεν υπάρχει πουθενά πρόβλεψη μέχρι τώρα για εγγραφή απόφοιτων κολλεγίων στο ΤΕΕ ή στην ΕΕΤΕΜ. Όταν θα υπάρξει, είναι αυτονόητο πως και οι μηχανικοί των ΤΕΙ θα μπορούν να γράφονται. 

 

3 - 1) Τα κολλέγια δεν λένε ψέμματα. Απλά παρουσιάζουν τα πράγματα λίγο απλοϊκά, δηλαδή, πως μετά την εγγραφή σε επιμελητήριο του εξωτερικού και απόκτηση εμπειρίας, οι απόφοιτοι γράφονται στο ΤΕΕ. Δεν αναφέρουν το κατεβατό που έγραψα στο 1... 

 

Τι θα σου πρότεινα; 

 

Αν το θεμα σου ειναι να εχεις περισσοτερες κατηγοριες στα δημοσια εργα τοτε καλυτερα ενοικιασε-στελεχωσε την ατομικη σου με ενα αλλο πτυχιο.

Λιγοτερος κοπος και λιγοτερα εξοδα και αμεσα...!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος για να κάνεις μια τέτοια επένδυση (κατα τη γνώμη κακή λόγω αναδουλειάς του κλάδου) είναι εαν έχεις μπάρμπα στην κορονη και σε βάλει σε κάνα φορέα του δημοσίου ή στο δημόσιο, αλλιώς αγαπητε ούτε να το σκέφτεσαι. Αυτή τη στιγμή αν κάποιος ρωτούσε εμένα που είναι πιο συμφέρον να πας για να έχεις μια καλή επαγγελματική αποκατάσταση θα του απαντούσα να πάει σε ένα ΙΕΚ να πάρει δικαιώματα για κάποια εργατοτεχνικη ιδιότητα πχ ψυκτικός ή καυστηρατζής κτλ

Link to comment
Share on other sites

                         

                            ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ Α.Ε.Ι. – Τ.Ε.Ι – Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. ΣΕ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΗΣ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ

 

 

ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ – ΣΕ ΥΨΗΛΟ ΕΞΑΜΗΝΟ
ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ Α.Ε.Ι. ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ ΤΗΣ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ 
(120 ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ)


Καταταχτείτε σε Πολυτεχνεία και Πανεπιστήμια της Ρουμανίας. 
Χωρίς την οδυνηρή διαδικασία των ελληνικών κατατακτηρίων εξετάσεων (που κι αν εισαχθείς, κατατάσσεσαι σε χαμηλό εξάμηνο), ούτε με τη βαθμολογία του πτυχίου, αλλά με περιορισμένη απαλλαγή από μαθήματα.
Καταταχτείτε σε τμήμα της επιλογήςσας (ακόμη και με μικρή αντιστοιχία ή γνωστική συνάφεια πεδίου),

ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΣΕ ΥΨΗΛΟ ΕΞΑΜΗΝΟ.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ:
 

  • ΠΛΗΡΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΘΗΣΗΣ (FULL TIME)
  • ΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ (PART TIME)
  •     ΕΞ’ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ (DISTANCE LEARNING)        <-------------------

 

Επιθυμείτε πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα; 
Θέλετε να γίνετε μέλος σε Τ.Ε.Ε. ή Επιστημονικές Ενώσεις Α.Ε.Ι.;
Θέλετε να αποκτήσετε πτυχίο Αναγνωρισμένου Πολυτεχνείου ή Πανεπιστημίου;
Θέλετε αλλαγή κατεύθυνσης σπουδών με σημαντικά ακαδημαϊκά προσόντα και αναβαθμισμένα επαγγελματικά δικαιώματα; 
Καταταχθείτε σε αναγνωρισμένα Πολυτεχνεία και Πανεπιστήμια στη Ρουμανία.


ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΣΥΝΑΦΕΙΑΣ ΠΕΔΙΟΥ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΥΨΗΛΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΕΧΟΝ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟ ΕΤΟΣ (2013-1014) ΕΓΙΝΑΝ ΔΕΚΤΕΣ
ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΙ ΠΡΟ-ΕΓΓΡΙΣΕΙΣ ΦΑΚΕΛΛΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟ ΕΤΟΣ


Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε ΕΔΩ

 

http://studyinromania.gr/Home/006news-katataxi.html 

Edited by HARDCORE
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.