Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόκτηση Πτυχίου Πολ. Μηχανικού από κολέγιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πράγματι δίπλωμα παίρνουν και διαχρονικά έπαιρναν , μόνο οι μηχανικοί , μιμούμενοι το γερμανικό diplom , όπου όμως εκεί ισχύει γιά όλους .

 

Ολες οι άλλες 5ετείς και 6ετείς σχολές απονέμουν πτυχία .

Link to comment
Share on other sites

Δίπλωμα απονέμουν οι σχολές/τμήματα μηχανικών των Πολυτεχνείων/Πανεπιστημίων και η ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ. Όλα τα υπόλοιπα τμήματα ΑΕΙ απονέμουν πτυχίο.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Δίπλωμα απονέμουν οι σχολές/τμήματα μηχανικών των Πολυτεχνείων/Πανεπιστημίων και η ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ. Όλα τα υπόλοιπα τμήματα ΑΕΙ απονέμουν πτυχίο.

 

Κ η γεωπονική νομίζω απονέμει δίπλωμα

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το θεμα αν λέγεται δίπλωμα η πτυχίο. Μακάρι να λεγόταν πτυχίο οπως ολα τα πανεπιστήμια. Το δίπλωμα μου κανει κατι σε οδήγησης, καράτε, ιστιοπλοϊκού

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον αμφισβητεί ότι το ΠΔ 38/2010 εφαρμόζεται και στους μηχανικούς ας διαβάσει τη πρώτη σελίδα στο παρακάτω έγγραφο.

 

http://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/docs/evaluation/additional_reports/gs/el_experience_report_gs_en.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

...θα πρέπει αρχικά να έχει πτυχίο και μεταπτυχιακό από σχολές που να επιτρέπουν την εξέλιξη σε status CEng...

 

Και ποιες είναι αυτές;!

Εγώ νόμιζα πως όλοι ανεξαιρέτως οι κάτοχοι Bachelor & Master μπορούσαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αγαπητοί συνάδελφοι

Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ.

Υπάρχει κάποιο κολέγιο στο οποίο να μπορώ να παρακολουθήσω κάποια μαθήματα εδώ στην Ελλάδα και αφού μου αναγνωρίσουν τα μαθήματα του ΤΕΙ να μου δώσουν πτυχίο Αγγλικού Πανεπιστημίου έτσι ώστε να εγγραφώ στο ΤΕΕ;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.