Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόκτηση Πτυχίου Πολ. Μηχανικού από κολέγιο


Recommended Posts

Μάλλον δεν σου τα λένε καλά τα πράγματα. Κανονικά αναγνωρίζεσαι από κωλέγιο και μάλιστα ως απόφοιτος Πολυτεχνείου. Απλά δεν πας ΔΟΑΤΑΠ και πας στο ΣΑΕΠ. Τα αντισταθμιστικά μέτρα για να αναγνωριστείς είναι είτε έως 3 χρόνια πρακτική άσκηση* είτε εξέταση. Επιλέγεις εσύ 1 από τα 2.

 

*Αν έχεις εργαστεί ως Μηχανικός ΤΕ στην Ελλάδα τότε τα χρόνια εμπειρίας μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως χρόνια πρακτικής. Υπάρχει σχετική απόφαση Ευρωπαΐκού Δικαστηρίου. 

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν σου τα λένε καλά τα πράγματα.

 

Και εσύ τα ξέρεις;  :???:

Δύο χρόνια δίδασκα σε ιδιωτικό κολλέγιο συνάδελφε. Ότι γράφω ισχύει 191%

Τελευταίο μου σχόλιο αυτό. Επειδή δεν μου τα λένε καλά και δεν τα γνωρίζω. Παρ όλα αυτά πήρα θέση για να βοηθήσω για να μη βρεθεί κάποιος αύριο μεθαύριο στη θέση και πει ότι άλλα μου έταζαν και άλλα συνάντησα..

 

Από εκεί και έπειτα, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Μπορεί κάποιος να γραφτεί και σε 2-3 προγράμματα ταυτόχρονα αν το επιθυμεί, και μετά από 3 χρόνια να είναι και Αρχιτέκτονας και Πολιτικός και Μηχανολόγος. Τρίπλωμα.. [sic!] 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

... Και αμα ειναι μπρουκλης μπορει με κατι παραπάνω να του τα στείλουν και σπίτι χώρις κόπο παρακολούθησης κτλ.

Δεν γίνονται αυτα τα πράγματα. Τα κολέγια ειναι για οικονομομαναντζμεντ επαγγέλματα. Για να πάρεις ΕΔ μηχανικού θα φτάσεις αίμα και πάλι δεν ξέρεις..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

... Και αμα ειναι μπρουκλης μπορει με κατι παραπάνω να του τα στείλουν και σπίτι χώρις κόπο παρακολούθησης κτλ.

 

Δεν θα το σχολιάσω, αλλά θα κλείσω στοχαστικά και πονηρά τον δεξιό μου οφθαλμό με ό,τι αυτό συνεπάγεται! ;) 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αίτηση στο ΣΑΕΠ από την αρχή μέχρι την τελική αναγνώριση. Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι δεν γίνετε. Σίγουρα στις επιτροπές γίνετε τρελό παιχνίδι αλλά απλά χρειάζεται η βοήθεια δικηγόρου για να βγει άκρη.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος που ορίζει την διαδικασία αναγνώρισης/μεταφοράς επαγγελματικών προσόντων είναι το ΠΔ38/2010.  Όταν με τα πολλά πάρει κανείς την αναγνώριση του ΣΑΕΠ θα θέλει να γραφτεί στο ΤΕΕ, σωστά;  Τον Φεβρουάριο του 2013 το ΤΕΕ εκπόνησε  ¨Καταγραφή στρεβλώσεων της Ανώτατης Παιδείας …¨ μόλις 218 σελίδες (http://web.tee.gr/wp-content/themes/catch-box/images/protasi_tee_gia_anotati_paideia2.pdf). Το κεφάλαιο Α8 αφιερώνεται στην ¨Στρεβλώσεις από το σύστημα επαγγελματικής ισοτιμίας και την εφαρμογή της Οδηγίας 2005/36/ΕΚ¨ Το Παράρτημα ΙΙΙ  είναι αφιερωμένο σε «Παραδείγματα στρεβλώσεων …»  Μπορείτε να τους ρίξετε μια ματιά.

Κοντολογίς η όλη στάση είναι αρνητική – εχθρική. Προτιμούν να σε εμπλέξουν σε παρελκυστικούς δικαστικούς αγώνες, ξέροντας ότι ο μεμονωμένος πολίτης είναι πιο πιθανόν να παραιτηθεί από το δικαίωμά του αν ξέρει ότι ουσιαστικά ακυρώνεται στην πράξη το δικαίωμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν υπάρχει ανάγκη για δικαστικό αγώνα. Αν αναλάβει δικηγόρος από την αρχή τον φάκελο που ξέρει το νόμο και τι θα αντιμετωπίσει στις επιτροπές, μπορεί εύκολα να κόψει το βήχα στον κάθε ένα δημοσιουπαλληλίσκο που θέλει να παρανομήσει εις βάρος ενός συμπολίτη. Η εμπειρία μου αυτό έδειξε πάντως. Μόλις έσφιξε τα λουριά ο δικηγόρος κάθε κατεργάρης πήγε στο πάγκο του και το παιδί πήρε την αναγνώριση.

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου αυτό έδειξε πάντως. Μόλις έσφιξε τα λουριά ο δικηγόρος κάθε κατεργάρης πήγε στο πάγκο του και το παιδί πήρε την αναγνώριση.

 

1) stayros η εμπειρία σου πάνω σε τι;;

2) Αναγνώριση πάνω σε τι;;

3) Υπάρχει εγγεγραμμένος μηχανικός στο ΤΕΕ απόφοιτος κολλεγίου;; (Οι σχολές μηχανικών των κολλεγίων υπάρχουν στην Ελλάδα εδώ και 3-4 χρόνια.) 

 

Αμφισβητώ τα λεγόμενά σου, έχοντας επαγγελματική εμπειρία όπως ανέφερα, μέσα από το μεγαλύτερο κολλέγιο αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.  Δηλαδή τι άλλο να πω... Παρακαλώ να μου στείλεις τον ΑΜ ΤΕΕ του συναδέλφου απόφοιτου κολλεγίου (δεν είναι κρυφό σωστά; Όλοι έχουμε πρόσβαση στο μητρώο.) και αμέσως θα αναιρέσω δημόσια τα γραφόμενά μου.

 

Αμέσως θα γίνω ταυτόχρονα καθηγητής και μαθητής μου έτσι ώστε να γραφτώ στο ΤΕΕ με τα ΕΔ που μας αξίζουν!

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Διπλωματουχος Πληροφορικος ή διπλωματουχος μηχανικος Η/Υ; Το πρωτο υπαρχει;;;;;

http://de.wikipedia.org/wiki/Informatikstudium#Diplomstudieng.C3.A4nge

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.