Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκτηση Πτυχίου Πολ. Μηχανικού από κολέγιο


Recommended Posts

Προφανώς Earl και η αιτηση που είδα να ολοκληρώνεται δεν αφορά πτυχίο μηχανικού. Όπως λες πριν 3-4 χρόνια προέκυψαν τα κωλέγια Μηχανικών. Γιατί όμως τότε και όχι πριν πχ 10 χρόνια; Δεν σε παραξενεύει αυτό; Δε βλέπεις μία σύμπτωση με την έκδοση του ΠΔ 38/2010;

 

Επίσης για το ΣΑΕΠ νομικά δεν διαφέρουν τα πτυχία των μηχανικών (με εξαίρεση ίσως του αρχιτέκτονα) με τα υπόλοιπα πτυχία. Έτσι ότι διαδικασία γίνετε για τον κάτοχο πτυχίου κωλεγίου Χ ισχύει και για τον κάτοχο πτυχίου κωλεγίου Μηχανικών. Το παιχνίδι παίζεται στις επιτροπές που κάποια μέλη θεωρούν τους εαυτούς τους υπεράνω νόμων και  όταν βλέπουν απέναντι τους κάποιον να πηγαίνει με το σταυρό στο χέρι κάνουν ότι θέλουν. 

 

Τώρα όσον αφορά την εμπειρία μου, πρόκειται για φίλο που τον βοήθησα να ξεκινήσει την αίτηση. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δικηγόρος, όπως και του συνέστησα, και απλά με ενημέρωνε συνεχώς για τις εξελίξεις.

Edited by stayros
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς Earl και η αιτηση που είδα να ολοκληρώνεται δεν αφορά πτυχίο μηχανικού. 

 

Φοβούμαι πως δεν σε καταλαβαίνω καθόλου Σταύρο. Το θέμα αφορά πτυχίο μηχανικού από κολλέγιο. Αν ο φίλος σου είχε πτυχίο πχ Διοίκησης Επιχειρήσεων τι σχέση έχει με τις σχολές μηχανικών των κολλεγίων και με αυτά που εξήγησα σε προηγούμενα μηνύματα; Στο ΤΕΕ εγγράφεσαι με πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Αυτά τα ολίγα από εμένα γιατί το κουράζουμε το θέμα σιγά σιγά! :)

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως μπορεί κάποιος από κωλέγιο να γραφτεί στον Δικηγορικό Σύλλογο και να ασκεί το επάγγελμα του δικηγόρου στην Ελλάδα, αλλά αν είχε πτυχίο μηχανικού δε θα μπορούσε να κάνει το ίδιο; Γιατί; Υπάρχει διαφοροποίηση στο ΠΔ μεταξύ των πτυχίων; Επίσης να σου θυμίσω πως απόφοιτος ΤΕΙ Γερμανίας έχει γραφτεί στο ΤΕΕ εδώ και χρόνια. Για την εγγραφή του ήταν απαραίτητη η παρουσία εισαγγελέα αλλά έγινε. Άρα έστω και με το ζόρι ο νόμος θα τηρηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τι σημαινει;

Διπλωμα στην Ελλαδα παιρνουν (απ οτι ξερω) μονο οι Μηχανικοι και οι Γιατροι.

Εκτος αν αναφερεσαι σε πτυχιο εξωτερικου.Εδω το εχεις αναγνωρισει ; Που και με τι τιτλο (εννοω ακριβη τιτλο  )

Με ενδιαφερει για το γυιο μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως μπορεί κάποιος από κωλέγιο να γραφτεί στον Δικηγορικό Σύλλογο και να ασκεί το επάγγελμα του δικηγόρου στην Ελλάδα, αλλά αν είχε πτυχίο μηχανικού δε θα μπορούσε να κάνει το ίδιο; Γιατί; Υπάρχει διαφοροποίηση στο ΠΔ μεταξύ των πτυχίων; Επίσης να σου θυμίσω πως απόφοιτος ΤΕΙ Γερμανίας έχει γραφτεί στο ΤΕΕ εδώ και χρόνια. Για την εγγραφή του ήταν απαραίτητη η παρουσία εισαγγελέα αλλά έγινε. Άρα έστω και με το ζόρι ο νόμος θα τηρηθεί...

 

Υπάρχει ένα θέμα με τα επαγγέλματα που θέλουν άδεια άσκησης επαγγέλματος. Αυτά είναι του μηχανικού, γιατρού, δικηγόρου μόνο. (δεν μιλάμε για άδεια άσκησης κομμωτή, κρεοπώλη, κτλ). Οπότε εκεί υπάρχει πρόβλημα το πως θα πάρουν αυτήν την άδεια, από το ΤΕΕ, τον Ιατρικό σύλλογο, τον ΔΣΑ....

Το επάγγελμα πχ των οικονομικών επιστημών δεν έχει άδεια. Μπορείς άνετα να πας σε ένα κολέγιο και να ψάξεις να βρεις δουλειά το ίδιο με έναν της ΑΣΟΕΕ ας πούμε. Αλλωστε τις πιο βιζματούχες θέσεις αντίστοιχες σε εταιρείες έχουν απόφοιτοι του Deree,

Για να γραφτείς πχ στον ιατρικό σύλλογο και ας είσαι από έξω πρέπει να φτύσεις αίμα στο ΔΟΑΤΑΠ...Εχω φίλους που τους είχαν ξεσκίσει εντελώς μιλάμε για να πάρουν την άδεια. Φυσικά ούτε καν υπάρχει ιατρική από κολέγια

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε KF διάβασε αυτά που έχω γράψει στη σελίδα 1. Δυστυχώς ο Σταύρος από αλλού ξεκίνησε και αλλού κατέληξε:

 

Στην αρχή έγραφε ο φίλος:

Κανονικά αναγνωρίζεσαι από κωλέγιο και μάλιστα ως απόφοιτος Πολυτεχνείου. (άρα το ξέρει!)

 

Συνέχισε... 

Αν αναλάβει δικηγόρος από την αρχή τον φάκελο που ξέρει το νόμο και τι θα αντιμετωπίσει στις επιτροπές, μπορεί εύκολα να κόψει το βήχα στον κάθε ένα δημοσιουπαλληλίσκο που θέλει να παρανομήσει εις βάρος ενός συμπολίτη. Η εμπειρία μου αυτό έδειξε πάντως. Μόλις έσφιξε τα λουριά ο δικηγόρος κάθε κατεργάρης πήγε στο πάγκο του και το παιδί πήρε την αναγνώριση. (εμείς μιλάμε πάντα για πτυχίο μηχανικού από κολλέγιο άρα λογικά και ο Σταύρος.)

 

Το γύρισε: 

Προφανώς Earl και η αιτηση που είδα να ολοκληρώνεται δεν αφορά πτυχίο μηχανικού. (τελικά μόνο εμείς μιλούσαμε για πτυχίο μηχανικού..)

 

Και κατέληξε σε υποθέσεις:

Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως μπορεί κάποιος από κωλέγιο να γραφτεί στον Δικηγορικό Σύλλογο και να ασκεί το επάγγελμα του δικηγόρου στην Ελλάδα, αλλά αν είχε πτυχίο μηχανικού δε θα μπορούσε να κάνει το ίδιο; Γιατί; Υπάρχει διαφοροποίηση στο ΠΔ μεταξύ των πτυχίων; (άρα βάση του ότι θεωρητικά οι νομικοί των κολλεγίων μπορούν να εγγραφούν στον ΔΣ, έτσι και οι μηχανικοί των κολλεγίων στο ΤΕΕ; ) 

 

(Επίσης οι νομικές των κολλεγίων διδάσκουν αγγλοσαξονικό δίκαιο. Στην Ελλάδα έχουμε ρωμαϊκό δίκαιο (αν τα γράφω σωστά). Που σημαίνει ότι για να εγγραφεί νομικός στον δικηγορικό σύλλογο θα πρέπει να δώσει εξετάσεις στο δίκαιο που δεν έχει διδαχτεί. Από όσο ξέρω κοστίζει φαρμάκι το κάθε μάθημα για τους "αγγλοσάξονες" και φυσικά μιλάμε για τόμους διάβασμα (όλα από την αρχή). Επίσης είναι κάτι που δεν το αναφέρουν τα κολλέγια με συνέπεια κόσμος να νομίζει ότι με 3 χρόνια γίνεται δικηγόρος ή μηχανικός τόσο εύκολα, γρήγορα και πρακτικά.) 

 

Εγώ παραθέτω συγκεκριμένες εμπειρίες έχοντας ζήσει από μέσα τη κατάσταση, ενώ ο Σταύρος θεωρητικά τι θα μπορούσε να γίνει. Θεωρητικά και εγώ σου λέω τότε ότι στο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ κάπου είχα διαβάσει περί της κατάργησης της δυνατότητας των κολλεγίων να χορηγούν πτυχία ΑΕΙ. Ο καθένας διαβάζει και κρίνει. 

 

Όλο λέω αρκετά με αυτό το θέμα και όλο απαντάω! Με παρασέρνεις Σταύρε!! :D

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο τι σημαινει;

Διπλωμα στην Ελλαδα παιρνουν (απ οτι ξερω) μονο οι Μηχανικοι και οι Γιατροι.

Εκτος αν αναφερεσαι σε πτυχιο εξωτερικου.Εδω το εχεις αναγνωρισει ; Που και με τι τιτλο (εννοω ακριβη τιτλο  )

Με ενδιαφερει για το γυιο μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Μην ασχοληθείς . Μπέρδεμα μεγάλο .

Link to comment
Share on other sites

Earl 1+1 κάνει 2. Ο απόφοιτος κωλεγίου είναι απόφοιτος πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και έτσι αποκτάει επαγγελματικά προσόντα πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Ο μηχανικός πανεπιστημιακής εκπαίδευσης στην Ελλάδα είναι ο απόφοιτος Πολυτεχνείου.

 

Και όπως εξήγησα και πριν ο νόμος δεν ξεχωρίζει το πτυχίο του μηχανικού από το πτυχίο πχ του δικηγόρου. Η διαδικασία είναι μία και ίδια για όλους. Τώρα αν θέλεις να εθελοτυφλείς καλώς, δε προσπαθώ να πείσω κανένα με το ζόρι. Τα ΦΕΚ είναι διαθέσιμα στο καθένα και μπορεί και μόνος του καθένας να διαπιστώσει αν οι μηχανικοί απόφοιτοι κωλεγίων δε αναγνωρίζονται μέσω ΣΑΕΠ ή αν ισχύει για αυτούς ότι ισχύει και για τους υπόλοιπους απόφοιτους κωλεγίων.

 

@ikaros13 υπάρχει μία ομάδα επαγγελμάτων που αναφέρονται συγκεκριμένα στο ΠΔ που η αναγνώριση τους δεν είναι τόσο εύκολη. Οι γιατροί αν θυμάμαι καλά είναι, όπως από τους μηχανικούς μόνο οι αρχιτέκτονες. Όσοι δεν αναφέρονται στην ομάδα αυτή πάνε με τις κοινές διατάξεις του ΠΔ 38/2010.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Και όπως εξήγησα και πριν ο νόμος δεν ξεχωρίζει το πτυχίο του μηχανικού από το πτυχίο πχ του δικηγόρου. Η διαδικασία είναι μία και ίδια για όλους. Τώρα αν θέλεις να εθελοτυφλείς καλώς, δε προσπαθώ να πείσω κανένα με το ζόρι.

 

Σταύρο πάω πάσο!! Επιμένεις στα δικά σου, επιμένω στα δικά μου τι να κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.