Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδειοδότηση Δεξαμενής Υγραερίου


peratis

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει. 

Πρόκειται να εγκαταστήσω μία δεξαμενή υγραερίου 500 λίτρα σε μονοκατοικία. Μου είπαν από την εταιρεία που την κατασκευάζει ότι δεν χρειάζεται αδειοδότηση μιας και είναι <500 λίτρα ο όγκος του υγραερίου που αποθηκεύεται. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Τελικά τι έκανες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόκειται να εγκαταστήσω μία δεξαμενή υγραερίου 500 λίτρα σε μονοκατοικία. Μου είπαν από την εταιρεία που την κατασκευάζει ότι δεν χρειάζεται αδειοδότηση μιας και είναι <500 λίτρα ο όγκος του υγραερίου που αποθηκεύεται. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Σύμφωνα με τη ΚΥΑ 31856/2003, επειδή είσαι κατηγορία ΙΙ, χρειάζεται άδεια απο ΥΔΟΜ αλλά όχι μελέτη και πιστοποιητικό πυρασφάλειας.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Είμαι καινούρια μηχανικός και μου ανέθεσαν να πραγματοποιήσω μία συμπληρωματική μελέτη νέας εγκατάστασης υγραερίου ( 500ltr) στην Π.Υ για να μπορέσει ο ιδιοκτήτης να πάρει πιστοποιητικό πυροπροστασίας( η επιχείρηση είναι ψητοπωλείο). Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τέτοια μελέτη ξανά, θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στο τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση? Υπάρχει μήπως κάποιο υπόδειγμα παρόμοιας μελέτης που θα μπορούσε να με βοηθήσει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω παρόμοιο πρόβλημα σε ότι αφορά την άδεια από την ΥΔΟΜ για την τοποθέτηση υπόγειας δεξαμενής υγραερίου (2500λτ) σε επαγγελματικό εργαστήριο.

Υπάρχει κάποιος που να έχει δρομολογήσει κάτι παρόμοιο τελευταία. Υπάρχει σύγχηση αν θα πρέπει να γίνει με άδεια μικρής κλίμακας ή άδεια κατηγορίας 3.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά στην κατηγορία 1, αναφέρει

ια) εργασίες τοποθέτησης υπόγειων, δεξαμενών υγρών και αερίων καυσίμων σε πρατήρια καυσίμων.

Ισχύει και για τα διαφορετικά κτήρια ?

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ο νομοθέτης δεν φαντάστηκε (!) ότι μπορεί να τοποθετούνται δεξαμενές καυσίμων και σε άλλου είδους κτίρια. Ωστόσο δεν προβλέπεται σε καμία άλλη κατηγορία η τοποθέτηση δεξαμενής οπότε..

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2019 at 10:16 ΜΜ, danaikaterina said:

Θεωρώ πως ο νομοθέτης δεν φαντάστηκε (!) ότι μπορεί να τοποθετούνται δεξαμενές καυσίμων και σε άλλου είδους κτίρια

Χωρίς να έχω διαβάσει τη σχετική νομοθεσία, τα πρατήρια είναι ειδική περίπτωση, έχουν μεγάλες δεξαμενές και απαιτούνται ειδικά μέτρα ασφαλείας.

Θεωρώ πως σκόπιμα ο νομοθέτης δεν ανέφερε άλλες κατηγορίες κτιρίων.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη ΚΥΑ 31856/2003 και στη σελ. 17648 του ΦΕΚ, αναφέρεται αναλυτικά τι απαιτείται να προσκομιστεί στην υδομ για επιχωματωμένη δεξαμενή < 9m3 (Κατηγορία ΙΙ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.