Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδειοδότηση Δεξαμενής Υγραερίου


peratis

Recommended Posts

Ναι αυτό εννοώ... ''αυτοί'' στην υδομ μάλλον αναφέρονται στη κατηγορία άδεια δόμησης, οπότε ίσως έχουν δίκιο λέγοντας κατηγορία Ι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα,

οι αποστάσεις των δεξαμενών υγραερίου από το κτίριο μετρούνται από το κέλυφός του ή αντίστοιχη απόσταση ισχύει και από τις οριζόντιες προεξοχές του κτιρίου (εξώστες);

Δηλαδή, αν έχω μια υπόγεια δεξαμενή 500lt σε απόσταση 1,50μ από τον τοίχο του υπογείου μπορεί πάνω από την εγκατάσταση να υπάρχει εξώστης του ισογείου ορόφου σε ύψος 2,80μ ή θα πρέπει να έχω απόσταση 1,50μ από το εξωτερικό άκρο του προβόλου; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, polimixanos said:

Δηλαδή, αν έχω μια υπόγεια δεξαμενή 500lt σε απόσταση 1,50μ από τον τοίχο του υπογείου μπορεί πάνω από την εγκατάσταση να υπάρχει εξώστης του ισογείου ορόφου σε ύψος 2,80μ ή θα πρέπει να έχω απόσταση 1,50μ από το εξωτερικό άκρο του προβόλου; 

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, το 1,5μ απόστασης ισχύει σε περίπτωση που μεταξύ δεξαμενής και όριο κτηρίου (τοίχος ή εξώστης) παρεμβάλλεται πυράντοχος τοίχος.

Αν όχι, τότε θέλει απόσταση 3,0μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για εγκασταση δεξαμενής υγραερίου σε υφιστάμενη κατοικία,με έκδοση αδείας κατ 1 για δεξαμενες, σε περίπτωση που η δεξαμενή είναι υπόγεια και γίνεται τελικός έλεγχος απο ελεγκτή δόμησης,σκεπάζουμε την δεξαμενή η πρέπει να μείνει ανοικτό το σκάμμα μέχρι το έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, danilo11 said:

Για εγκασταση δεξαμενής υγραερίου σε υφιστάμενη κατοικία,με έκδοση αδείας κατ 1 για δεξαμενες, σε περίπτωση που η δεξαμενή είναι υπόγεια και γίνεται τελικός έλεγχος απο ελεγκτή δόμησης,σκεπάζουμε την δεξαμενή η πρέπει να μείνει ανοικτό το σκάμμα μέχρι το έλεγχο?

Ωραία ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δες τις παργ. 5.1 ή/και 5.2 της ΚΥΑ 31856/2003 για δεξαμενές υγραερίου (υπόγειες - επιχωματωμένες ή ημιεπιχωματωμένες) ... δες που ανήκεις

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα, για την έκδοση άδειας εγκατάστασης υπόγειας δεξαμενής υγραερίου σε παραδοσιακό οικισμό πιστεύετε πως πρέπει να πάρουμε έγκριση από Σ.Α.; Το ρωτάω αυτό επειδή η δεξαμενή θα είναι πλήρως χωμένη στο έδαφος και θα φαίνεται μόνο το καπάκι από το φρεάτιο και τίποτα άλλο. Και σε περίπτωση που καταθέσουμε φάκελο τι αρχιτεκτονική μελέτη θα βάλουμε; Αποτύπωση του υφιστάμενου κτιρίου που θα εξυπηρετεί η δεξαμενή; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Artemiscv Μήπως πρέπει να γίνει η αίτηση καταθέτοντας τεχνική-αιτιολογική έκθεση και το δ/μα κάλυψης ή το τοπογραφικό (αφού θα τα έχεις έτοιμα για την άδεια ούτως ή άλλως) και ας απαντήσουν αυτοί ότι δεν είναι στην αρμοδιότητά τους; Μπορείς να μιλήσεις με κάποιον από το ΣΑ για να μάθεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα σας. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, μήπως γνωρίζει κάποιος αν για μικρή εγκατάσταση υγραερίου σε κατοικία (μόνο μάτια κουζίνας - φανταζομαι καμια 10λιτρη μπουκαλα θα φτανει), χρειάζεται κάποιου είδους μελέτη ή αδειοδότηση; Και επίσης αν υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές για το πουθα βρίσκεται η μπουκάλα ή που θα φυλάσσονται οι γεμάτες μπουκάλες που θα χρησιμοποιηθούν στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.