Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρ/κη Διαταξη 15/2014_Πρότυπα


LeftLane

Recommended Posts

Η μόνη βιώσιμη λύση συνάδελφοι είναι να συνταχθεί ΤΟΤΕΕ και να διανεμηθεί στους συναδέλφους είτε δωρεάν, είτε όπως οι λοιπές ΤΟΤΕΕ έναντι ενός συμβολικού κόστους.

Προσωπικά θα μιλήσω στον πρόεδρο του τοπικού ΤΕΕ για να δούμε τί μπορεί να γίνει.

Τα πρότυπα καλώς μπαίνουν στη ζωή μας, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να έχω βιβλιοθήκη 5000 ευρώ για να εργαστώ.

Και με το HD384 το ίδιο δεν έγινε; Με 20 ευρώ αγοράσαμε το εγχειρίδιο εφαρμογής του που ήταν και εγκεκριμένο από τον ΕΛΟΤ και τέλος...φαντάζεστε να έπρεπε να αγοράσουμε όλα τα πρότυπα του CENELEC που μνημονεύονται στο HD384;

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

αν ειναι νόμιμο και δυνατό από το ΤΕΕ νομίζω οτι είναι μια πολύ καλή λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Τα πρότυπα είτε ΕΛΟΤ είτε άλλων οργανισμών τυποποίησης  είναι πανάκριβα σε όλη την ευρώπη. Έχω αγοράσει πρότυπα (τις παλιές καλές εποχές) και έχουν πολλές επιστημονικές πληροφορίες  α π α ρ α ί τ η τ ε ς    για κάθε  μελετητή μηχανικό, εννοώ φυσικά πρότυπα που αφορούν την μελέτη εγκαταστάσεων.

Εννοείται ότι δεν συμφέρει ιδιώτη μηχανικό να αγοράσει πρότυπα για να κάνει μελέτες όπως έκανε παλαιότερα με τα τυποποιημένα-φωτοτυπημένα έντυπα. Η αγορά προτύπων απαυθύνεται μόνον σε οργανωμένα γραφεία μελετών  που ασχολούνται με εξειδικευμένες μελέτες, πχ αν κάποιο γραφείο ασχολείται με μελέτες πυροπροστασίας, ηχομόνωσης κλπ θα αγοράσει τα αντίστοιχα πρότυπα εφόσον το αντικείμενο είναι αποδοτικό. Επίσης τα πρότυπα συχνά αναθεωρούνται οπότε η περιστασιακή αγορά δεν συνίσταται (εκτός αν πληρώνει ο πελάτης).

Με λίγα λόγια η εργασία του μηχανικού γίνεται πιο απαιτητική, επιστημονική και ακριβή.

Παλαιότερα το πρόβλημα αγοράς προτύπων θα το λύναμε με αγορά από τον τοπικό σύλλογο μηχανικών όπου όλοι θα είχαν πρόσβαση... 

Link to comment
Share on other sites

Όλοι σε εταιρείες εκει παει το πράγμα που παει ο άλλος ελεύθερος επαγγελματίας με έδρα το σπίτι του; :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O ελ επαγγελματιας με εδρα το σπιτι του, αν θελει να ανταγωνιστει τους υπολοιπους φευγει απο το σπιτι, βρισκει και 2-3 ακομα, και φτιαχνουν μαζι κατι οργανωμενο.  :smile:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστά έτσι έπρεπε να γινει εδω και καιρό. Μικρά σχήματα τα έξοδα μας και τα έσοδα μας

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την ανάγνωση του ΕΝ 12845 και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως την έχουμε πολύ μα πολύ άσχημα.

Και η ΤΟΤΕΕ 2451 ήταν αρκετά δύσκολη στην ανάγνωση της όσο και στην εφαρμογή της σε μερικά σημεία, στο ΕΝ θα δείτε τις υποπεριπτώσεις των υποπεριπτώσεων...

 

Επίσης μετά από επικοινωνία με την οικία ΠΥ μου ανέφεραν πως και αυτοί δεν είναι πλήρως ενημερωμένοι, δεν υπάρχει κάποια εγκύκλιος με διευκρινήσεις και πως είναι ευθύνη του μελετητή να βεβαιώσει πως τα μελετηθέντα καλύπτουν τις απαιτήσεις του προτύπου. Δεν απαιτείται κάποια ιδιαίτερη τεκμηρίωση παρά μια αναφορά στην τεχνική περιγραφή για τη χρήση των αντίστοιχων προτύπων. Όταν και εάν τελικά οι ελεγκτές μάθουν τα πρότυπα και τις λεπτομέρειες, ίσως ο έλεγχος γίνει πιο ενδελεχής.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Το να διαρρεύσουν το θεωρώ απίθανο, ποιος θα πληρώσει τόσες χιλιάδες ευρώ και θα τα μοιραστεί δωρεάν με όλους;

 

 

Φιλε μου εισαι πολυ απονηρευτος, υπαρχουν πολλοι τρόποι....Εδω διαρρεουν αλλα κ αλλα, τα πρότυπα και οι κανονισμοι θα μεινουν χωρις κλοπυραϊτ ??? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, γνωρίζετε ότι όλα αυτά τα πρότυπα είναι στα αγγλικά;

Εκτός κάποιων προσθηκών όλα είναι στην αγγλική (με το ανάλογο κόστος φυσικά).

Εδώ στο φυσικό αέριο έχουμε Τεχνικό Κανονισμό στα Ελληνικά και τσακωνόμαστε με τους ελεγκτές για την εφαρμογή του, μπορείτε να καταλάβετε τι σημαίνει πρότυπο(α) στα αγγλικά;

Στην τελική πότε έγινε η αγγλική επίσημη γλώσσα του κράτους και δεν το καταλάβαμε;;;;;

 

Επίσης θα ήθελα να πω και το εξής σχετικά με την συνήθεια της Π.Υ. να ρίχνει τις ευθύνες στον μηχανικό.

Είναι απαράδεκτο να ζητά ''αναφορά στην τεχνική περιγραφή για τη χρήση των αντίστοιχων προτύπων'' έτσι εύκολα και απλά!

Τι σημαίνει αναφορά; Να αναλάβω δηλαδή την ευθύνη για κάτι που δεν ξέρω;

Edited by alej
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι πολυ απονηρευτος, υπαρχουν πολλοι τρόποι....Εδω διαρρεουν αλλα κ αλλα, τα πρότυπα και οι κανονισμοι θα μεινουν χωρις κλοπυραϊτ ??? 

 

Ξέρω ότι κυκλοφορούν πολλά στο ίντερνετ σε χρόνο dt. Ταινίες, τραγούδια, βιβλία, φωτογραφίες, templates, κτλ.

 

Πρότυπα όμως; Έχω ψάξει αμέτρητες ώρες για πρότυπα, π.χ. για πρότυπα για CE, πρότυπα του ΕΛΟΤ, κτλ.Υπάρχουν κάποιοι οδηγοί εφαρμογής των προτύπων αλλά τα ίδια τα πρότυπα είναι δυσεύρετα.

Μοναδική περίπτωση να διαρρεύσουν είναι από υπάλληλο του ΕΛΟΤ ή από υπάλληλο τεχνικής εταιρείας που τα έχει αγοράσει.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.