Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυρ/κη Διαταξη 15/2014_Πρότυπα


LeftLane

Recommended Posts

Όπως σωστά ανέφερε κάποιος συνάδελφος παραπάνω, η υποχρέωση για εφαρμογή των προτύπων επεκτείνεται τώρα και στη μελέτη. Επομένως δεν καταλαβαίνω όταν άλλοςσυνάδελφος λέει ότι δεν καταλαβαίνει τη σύγχυση ή του έχει διαφύγει κάτι. Του έχει διαφύγει το πολύ απλό γεγονός ότι για να εκπονήσουμε πλέον μελέτες μόνιμων συστημάτων θα πρέπει να ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ τα (πανάκριβα) πρότυπα από τον ΕΛΟΤ που έχει το μονοπώλιο και δεν βρίσκονται ελεύθερα στο διαδίκτυο. Τι δεν καταλαβαίνει??

 

Συνάδελφε επειδή αναφέρεσαι σε εμένα, ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα πως σκοπός της συζήτησης δεν είναι η αντιπαράθεση αλλά να βγει κάποια άκρη.

Ξαναλέω την προσωπική μου εμπειρία, πως μιλώντας αναλυτικά με την πυροσβεστική συγκεκριμένα για τη νέα διάταξη δεν αναφέρθηκε τπτ περί αγοράς προτύπων από τους μηχανικούς.Ίσως να μην ήταν αυτοί σωστά ενημερωμένοι?Θα δείξει,θα βγουν και διευκρινιστικές φαντάζομαι...πάντως είναι ένα ακραίο σενάριο για τους μηχανικούς.

 

Στο δια ταύτα όμως,πιστεύω πως για να είσαι τόσο σίγουρος πως πρέπει να αγοραστούν τα (πανάκριβα) πρότυπα θα έχεις κάποια καλύτερη και πιο επίσημη ενημέρωση οπότε δεν θα επιμείνω...

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι τα πρότυπα αυτή τη στιγμή αγοράζονται μόνο από τον ΕΛΟΤ. Η μόνη σωστή κατεύθυνση που πιστεύω ότι πρέπει να κινηθούμε σαν μηχανικοί είναι να πιέσουμε το Αρχηγείο της Πυροσβεστικής να περαστούν τα πρότυπα σε πυροσβεστικές διατάξεις, κάτι αντίστοιχο με τα Παραρτήματα Α, Β, Γ της 3 Π.Β. Αφήστε που ο ΕΛΟΤ διαθέτει τα πρότυπα μόνο στην αγγλική γλώσσα, δηλαδή απευθείας αντιγραφή απ΄το πρότυπο BS EN 54. Δεν έχουν μπει στον κόπο ούτε να τα μεταφράσουνε.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως για να είσαι τόσο σίγουρος πως πρέπει να αγοραστούν τα (πανάκριβα) πρότυπα θα έχεις κάποια καλύτερη και πιο επίσημη ενημέρωση

 

Το συγκεκριμένο ΦΕΚ αποτελεί επίσημη ενημέρωση.

 

Δεν αφήνει περιθώρια για διευκρινήσεις, τη στιγμή που αναφέρει ξεκάθαρα:

 

Η μελέτη, σχεδίαση και εγκατάσταση των αυτόματων συστημάτων πυρανίχνευσης καθορίζεται από το πρότυπο ΕΛΟΤ EN 54

Η μελέτη, σχεδίαση και εγκατάσταση των αυτόματων συστημάτων πυρόσβεσης με νερό, καθορίζεται από το πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 12845

κλπ

κλπ

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πως το κάθε ΦΕΚ αποτελεί επίσημο έγγραφο.

Ξαναλέω πως ανεξαρτήτως τίτλου "μελέτης-εγκατάστασης" εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει περισσότερο με τις κατασκευαστικές προδιαγραφές,(επίσης ο κάθε κατασκευαστής τουλάχιστον μέχρι σήμερα δίνει εγχειρίδια μελέτης και εγκατάστασης για τα πιστοποιημένα προϊόντα του τα οποία φαντάζομαι ακολουθούν τα  απαιτούμενα πρότυπα,αναφέρομαι κυρίως σε ΣΤΕ ,συστοιχίες,συστήματα πυρανίχνευσης κλπ).Η ένστασή μου έγκειται στην υποχρέωση αγοράς ή μη από ΕΛΟΤ  με 1000ευρώ κλπ. 

Ξανακοιτάζοντας τη διάταξη,το άρθρο 6 μήπως αναφέρεται στο σενάριο να τα παρέχει η πυροσβεστική αυτά?

Ας μη σκάμε πάντως, ο επόμενος που θα καταθέσει μελέτη με πυρανίχνευση ή μόνιμα συστήματα θα μας μεταφέρει και την επίσημη εκδοχή της πυροσβεστικής.

 

υγ. Θεωρώ πως κάθε ελληνική νομοθεσία πάντα αφήνει περιθώρια για διευκρινήσεις,λαμβάνοντας υπόψιν την προχειρότητα με την οποία γράφονται τα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 6 είναι όντως μια ελπίδα! Αλλά θέλει δουλειά, έστω σαν μετάφραση και μόνο, και δεν ξέρω πόσο μπορούμε να αισιοδοξούμε.

 

Ξαναλέω πως ανεξαρτήτως τίτλου "μελέτης-εγκατάστασης" εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει περισσότερο με τις κατασκευαστικές προδιαγραφές

 

Αν δεις για παράδειγμα το ΕΛΟΤ ΕΝ 12845, μεταξύ των άλλων έχει να κάνει με τη μελέτη του δικτύου των sprinkler.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

συνάδερφοι να σας καταθέσω την δικιά μου εμπειρία που φαντάζομαι να ξεδιαλύνει λίγο το θέμα (δυστηχως όμως προς το χειρότερο σενάριο....αγορά ΕΛΟΤ)

αυτή την περίοδο κατέθεσα μελέτη πυρασφάλειας για ΚΥΕ στην Π.Υ. με την προσθήκη των ζητούμενων από την Π.Δ.15 και ανέφερα απλώς τα ΕΛΟΤ (ονομαστικά) που αναφέρονται μέσα σ αυτή. η απάντηση της Π.Υ. ήταν οτι θέλουν πλήρη περιγραφή των ΕΛΟΤ που αφορούν την μελέτη, σχεδίαση, εγκατάσταση των συστημάτων που χρησιμοποίησα.

Γίνεται σαφές  λοιπόν πως η ΠΥ ( τουλάχιστον της Βέροιας) απαιτεί από εμάς να αγοράσουμε τα πρότυπα που αφορούν την μελέτη, σχεδίαση, εγκατάσταση, τουλάχιστον έτσι μου είπαν.

Το αποτέλεσμα είναι να βρίσκεται η μελέτη στην ΠΥ 10 μέρες τώρα και να μην μου δίνουν το πιστοποιητικό αν δεν "διορθώσω" τις Τεχνικές περιγραφές.

 

Αν μπορείτε να μου βρείτε λύση ουτως  ώστε να τους πείσω να την θεωρήσουν χωρίς αγορά των ΕΛΟΤ (κάτι που έγινε στην ΠΥ της περιοχή σας με δικιά σας μελέτη) θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.

Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σκόπιμο μια τεχνική περιγραφή να έχει copy paste τμήμα των προτύπων. Μια αναφορά και μόνο του προτύπου που ακολουθεί το σύστημα, με περιγραφή των επιλογών που έχουν γίνει, είναι αρκετή.

Βέβαια για να κάνει κάποιος επιλογές βάση του προτύπου, πρέπει να γνωρίζει ποιες είναι αυτές...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όταν αναφέρουν πλήρη περιγραφή των προτύπων του ΕΛΟΤ τί ακριβώς ζητούν; Να μπει δηλαδή φωτοτυπία του κειμένου στο τέλος του δικού σου.

Ήμαρτον σε αυτή τη χώρα. Δηλαδή τους αναφέρεις πως εκπόνησες τη μελέτη και την προδιαγραφή υλικού βάσει τάδε προτύπου και σου ζητούν να τεκμηριώσεις τί επιπλέον;

 

Το να σου κάνουν διόρθωση για κάτι που πλέον δεν είναι σε συμμόρφωση με τα πρότυπα (πχ απόσταση 2 m παλιά, τώρα 3 m, μιλάω υποθετικά) το καταλαβαίνω. Είμαστε σε μεταβατικό στάδιο, απαιτείται η συνεργασία όλων και φυσικά λάθη δικαιούται να κάνει ο καθένας.

 

Αυτοί γνωρίζουν το περιεχόμενο των προτύπων; (τους τα έχει προμηθεύσει η υπηρεσία τους άραγε ή περιμένουν από εμάς να τους ανοίξουμε τα μάτια);

Τελικά αυτό το επάγγελμα έχει καταλήξει εξαιρετικά ψυχοφθόρο στην εκτέλεση του...

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

1) "miltos" δεν μιλάνε για "copy paste".  μιλάνε για υπολογισμούς αποστάσεων, δικτύου κλπ κλπ. όπως ανέφερες και από την δικιά μας την μεριά πρέπει να γνωρίζουμε τι λένε και πως γίνονται ο υπολογισμοί σύμφωνα με τα πρότυπα πράγμα όμως που είναι δυσβάσταχτο οικονομικά ειδικά αυτή την περίοδο.

 

2) "indusys" όπως ανέφερα παραπάνω  μου ζητούν να κάνω τους υπολογισμους του δικτύου αυτόματου συστήματος πυρόσβεσης με νερό σύμφωνα με τα ΕΛΟΤ που ανα φέρονται στην παρ. 3.4.1 της ΠΔ 15. συνεργασία δεν παίζει.... μου έχουν βάλει τον φάκελο στην άκρη και περιμένουν αυτά που μου ζήτησαν. Όσο αφορά για τον αν γνωρίζουν φυσικά και όχι. γιατί η υπηρεσία τους δεν τους έχει προμηθεύσει τα πρότυπα.

μέχρι που μου είπαν οτι αφού δεν έχουμε μεμονωμένα την οικονομική δυνατότητα να προμηθευτούμε τα πρότυπα να το κάνουμε είτε συλλογικά (μέσω ΤΕΕ) είτε σε συνεργασία με άλλους συναδέρφους (πράγματα παράνομα δηλαδή) αφού είναι υποχρεωτική η αγορά των προτύπων και διώκεται η αντιγραφή και αναδημοσίευση τους (απο όσο γνωρίζω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.