Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριοθετημενοι & Μη Οικισμοι


Recommended Posts

Προσπαθω να καταλαβω τι εννοουμε και πως μπορω να ξερω τους ορους των παρακατω.

Εχω μπερδευτει μεταξυ απλων εννοιων και ορισμων.

Ποιοι ειναι :

οριοθετημενοι οικισμοι,

μη οριοθετημενοι,

Στασιμοι,

προ του 1923,

< 2000κατοικων,

οικισμοι με ζωνη 500μ,

να ειναι ταυτοχρονα και παραδοσιακος,

κλπ

 

Συγγνωμη για την ασχετοσυνη μου

Γνωριζω οτι υπαρχουν ΠΔ και ΦΕΚ που οριζουν ολα αυτα ....αλλα πως μπορει καποιος να γνωριζει τι μπορει να ειναι ο καθενας οικισμος, τις τροποποιησεις κλπ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 θα σου πρότεινα σχεδόν σαν  ορθή και  σίγουρη λύση την παρακάτω

 

Απευθύνεσαι απ' ευθείας στην αντίστοιχη Υ.ΔΟΜ της περιοχής

Εκεί ρωτάς για τον οικισμό που ενδιαφέρεσαι

 για απόφαση χαρακτηρισμό οικισμού

-την απόφαση Νομάρχη

-ή το Π.Δ όρων δόμησης

εκτός και αν ενδιαφέρεσαι για όλη την Ελλάδα-που δεν το πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ε, οχι και για ολη την Ελλαδα.

Φυσικα και για καθε περιπτωση καλο θα ηταν να ρωταω την ΥΔΟΜ.

Απλα σε μερικες περιπτωσεις ειναι δυσκολο να το κανεις συνεχεια.

 

Γενικα πως μπορω να καταλαβω αν αυτος ο οικισμος ειναι οριοθετημενος ή ειναι και στασιμος ή ειναι προ 23?

Link to comment
Share on other sites

gio

για τους οριοθετημένους 

κάποιος καλός συνάδελφος είχε ανεβάσει στο sait ένα kmz αρχείο 

για όλη την Επικράτεια (δείχνει τους οικισμούς και to ΦΕΚ απόφασης όρων δόμησης ή οριοθέτησης)

Link to comment
Share on other sites

Οριοθετημένος είναι αν (και μπορείς να το καταλάβεις έτσι και από μόνος σου) υπάρχει ΦΕΚ της οριοθέτησης. Αλλά για το εάν είναι προ '23 ή/και στάσιμος, μόνο πολεοδομία. 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να καταλαβω τι εννοουμε και πως μπορω να ξερω τους ορους των παρακατω.

Εχω μπερδευτει μεταξυ απλων εννοιων και ορισμων.

Ποιοι ειναι :

οριοθετημενοι οικισμοι,

μη οριοθετημενοι,

Στασιμοι,

προ του 1923,

οικισμοι με ζωνη 500μ,

να ειναι ταυτοχρονα και παραδοσιακος,

κλπ

 

Συγγνωμη για την ασχετοσυνη μου

Γνωριζω οτι υπαρχουν ΠΔ και ΦΕΚ που οριζουν ολα αυτα ....αλλα πως μπορει καποιος να γνωριζει τι μπορει να ειναι ο καθενας οικισμος, τις τροποποιησεις κλπ.

όπως προανέφεραν οι αγαπητοί συνομιλητές (με τις καλησπέρες μου), δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πέραν της επίσκεψης στην τοπική πολεοδομία προς ενημέρωση σου. Συνήθως ο κάθε συνάδελφος στη περιοχή που δραστηριοποιείται γνωρίζει σε γενικές γραμμές τους οικισμούς της περιοχής του και διαμορφώνει με την πάροδο των χρόνων το δικό του αρχείο με τα σκαριφήματα οικισμών και τις νομαρχιακές αποφάσεις οριοθέτησής τους. Η κατανόηση των ειδών των οικισμών γίνεται μέσα από την πράξη και το διάβασμα των πολλών ΠΔ που τους κατατάσσουν και ορίζουν αντίστοιχους όρους δόμησης.

Αν δεν έχει τύχει να ασχοληθείς μέχρι τώρα, μπορείς να ξεκινήσεις από τα βασικά ΠΔ που αφορούν οικισμούς όπως για παράδειγμα το ΠΔ/24-4-85 (ΦΕΚ-181/Δ/3-5-85) ΟΙΚΙΣΜΟΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 2000 Κατ. (όπως συμπληρώθηκε και ισχύει σήμερα) ,το  ΠΔ/2-3-81/(ΦΕΚ-138/Δ/13-3-81)-ΟΙΚΙΣΜΟΙ ΠΡΟ ΤΗΣ 16-8-23 το  ΠΔ/6-12-82   (ΦΕΚ-588/Δ/23-12-82)-στάσιμοι οικισμοί, κλπ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οριοθετημένοι είναι οι οικισμοί των οποίων τα όρια έχουν καθοριστεί επίσημα και δημοσιευτεί σε ΦΕΚ. Για αυτούς ισχύουν οι διατάξεις του 181/Δ/3-5-85, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει. "Οικισμοί κάτω από 2000 κατοίκους" είναι μια εναλλακτική ονομασία για τους οριοθετημένους.

Προ '23 οι οικισμοί που προϋφίστανται του '23 οι οποίοι έχουν το "συνεκτικό προ του '23 τμήμα" (αν θες ο παλαιός "πυρήνας" του οικισμού), για το οποίο ισχύει το 138/Δ/13-3-81. Ό,τι είναι εκτός του τμήματος αυτού θεωρείται εκτός οικισμού. Τα όρια αυτού στην πολεοδομία. 

Στάσιμοι είναι οι οικισμοί που έχουν χαρακτηριστεί έτσι και για τους οποίους ισχύει το 588/Δ/23-12-82, η λεγόμενη ακτίνα των 800μ από το καθορισμένο κέντρο του στασίμου. (Στο 588/Δ προβλέπεται χωρισμός σε ζώνες, κάτι το οποίο έμπρακτα δεν έχω δει ποτέ εγώ.)

Ο χαρακτηρισμός ενός οικισμού ως προ '23 ή/και ως στάσιμος δεν είναι απαραίτητο να έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ, επομένως είναι απαραίτητη η ερώτηση σε πολεοδομία.

Πολλοί προ '23 είναι ταυτόχρονα και στάσιμοι.

Η ζώνη των 500 είναι παρέκκλιση για εκτός σχεδίου. Αν είσαι εκτός σχεδίου, μέσα στη απόσταση 500 μ από όριο προ του '23 οικισμού μπορείς να πας με το Αρ.1 παρ. 2α του 270/Δ για αρτιότητα με 2 στρέμματα.

Για παραδοσιακούς πρέπει αντίστοιχα να έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ ο χαρακτηρισμός και οι ειδικοί όροι που ισχύουν για τον εκάστοτε οικισμό.

 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Για τους παραδοσιακούς οικισμούς/διατηρητέα κτίρια υπάρχει και αυτή η σελίδα απ' το υπουργείο:

http://estia.minenv.gr/

Edited by lou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.