Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί ενδοδαπέδιας θέρμανσης


sdim

Recommended Posts

Καλησπερα!

 

Σκέφτομαι σοβαρα να βάλω ενδοδαπέδια. Άκουσα οτι σε κατοικία η οποία έχει ενδοδαπέδια θέρμανση, έχει μειωμένη απόδοση διότι οι σωληνώσεις έχουν φρακάρει από τα άλατα του νερού. Μπορεί να συμβει αυτο?

Στην περιοχή μου, έχουμε πολύ σκληρό νερο. Αν συμβαίνει κατι τέτοιο, σίγουρα θα έχω πρόβλημα.

 

Αν γνωρίζει κάποιος... ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To κύκλωμα του ενδοδαπέδιου, όπως και το κύκλωμα με θερμαντικά σώματα είναι κλειστό.

 

Αυτό σημαίνει ότι γεμίζει μιά φορά και μετά το νερό ανακυκλοφορεί χωρίς να ανανεώνεται.

 

Προβλήματα με άλατα παρατηρούνται μόνο σε κλειστά κυκλώματα που έχουν κάποια μικρή ή μεγάλη διαρροή και έτσι συνεχώς γίνεται συμπλήρωση νερού. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω απο εκεί που σταμάτησε ο φίλος antloukidis

Εγώ στα Β.Προάστια της Αθήνας που έχουν πρόβλημα με το σκληρό νερό εχω συναντήσει πρόβλημα βουλωμάτων....

Και φυσικά ο ένας λόγος είναι αυτό που αναφέρει o anto που ξεπερνιέται σχετικά εύκολα ακόμα και σε λέβητες πετρελαίου με έναν πρεσσοστάτη που να κόβει τον καυστήρα κάτω απο μία πίεση και με τον αυτόματο πληρώσεως κλειστό αλλά ένας ακόμα λόγος είναι οι σωλήνες παλαιάς γενιάς που δεν είχαν φράγμα οξυγόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

...σε κάποια ερωτήματα που εχω

Τα οποία ερωτήματα είναι ???

 

Αν δεν τα πεις….. δεν θα έχει βοήθεια. (η τηλεπάθεια αργεί ακόμα λίγο :mrgreen: )

 

Επίσης αν είσαι μηχανικός βαλε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι......όχι δεν είμαι μηχανικός

Απλά έχω κάποια ερωτήματα.αγορασα μια μεζονέτα που έχει ενδοδαπεδια θέρμανσης και στου δυο ορόφους αλλά στον πάνω όροφο έχει και καλολιφερ.

Σε κάθε όροφο έχει και από έναν θερμοστάτη

Στον κάτω όροφο Όταν τον έχω ανοιχτό στον επάνω όροφο δεν σβήνει ποτέ είναι πάντα αναμενος ακόμα και ΟΤΑν είναι στο off.με αποτέλεσμα να μην ξέρω σε τι θερμοκρασία δουλεύει ο επάνω όροφος

 

Σας ευχαριστώ!!!

 

Τα καλοριφέρ αυτός τα έβαλε γιατί κατα την εγκατάσταση στο ένα το δωμάτιο έγεινε ζημιά

Edited by Bat78
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι......όχι δεν είμαι μηχανικός...

Κάνε κάτι τότε. Βαλε το ερώτημα σου στην ενότητα για τους ιδιώτες διότι θα χαθεί εδώ που είναι για μηχανικούς.

(επικουρικά διατύπωσε πιο συγκεκριμένα τι ρωτάς διότι με μια ιδιαιτέρα γρήγορη ανάγνωση μου δεν κατάλαβα καλά τι θες)

 

Ενότητα για ιδιώτες είναι εδώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να επαναφερω το θεμα ένεκεν της αναγκης για βοήθεια σε φιλο μου που θελει σε νεο διαμερισμα να βαλει ενδοδαπεδια. Ασχολουμαι και με μελετες θερμανσης , απλα δεν μου ετυχε εως τωρα ενδοδαπεδια και προκυπτουν καποιες απορίες δουλευοντας με το 4Μ adapt 14 και εναλλακτικα με ενα προγραμμα ενδοδαπεδιας της εταιριας σωληνωσεων cuprotherm. Eχουμε και λεμε λοιπον:

 

1) Η απόσταση των σωληνώσεων μεταξύ τους ποια ενδείκνυται να ειναι ? Οι κατασκευαστες (interplast κ.α.) δεν ειδα να αναφερουν κατι... Εγω εβαλα για μεγαλους χωρους (σαλοκουζινα 52 τ.μ.) αποσταση 33cm ενω στα δωματια 20cm

2) Ειναι σωαστη η μεση προτεινομενη τιμη θερμοκρασιας δαπεδου στους 26-27ο ? Και με ποια λογικη μειώνεται το ολικο θερμικο φορτιο του κυκλωματος αν μεγαλωσω την μεση τιμη απο 26 π.χ. στους 30 ???

3) ποσο σημαντικη ειναι η εγκατασταση ξεχωριστης ζωνης υψηλης θερμικης αποδοσης κοντα στους εξωτερικους τοιχους ?

4) Πως γινεται η εγκατασταση σωληνα προσαγωγης πριν την αρχη του κυκλωματος ? Τοποθετειται π.χ μονωμενος σωληνας που θα τρεχει μεσω π.χ. ενδιαμεσου χώρου και απο τον συλλεκτη εως την αρχη του δωματιου που θα αφορα το κυκλωμα ?

5) Οι συνολικες απωλειες του χωρου ειναι 8.900 kcal/h, ενω η μελετη ενδοδαπεδιας βγαζει φορτιο κυκλωματος 6.500kcal (δεν ξερω ποσο λογικο ακουγεται αυτο...) . Ο χωρος ειναι 90 τ.μ., στην βορεια ελλαδα και με ανοιχτους χωρους πανω και κατω απο το διαμερισμα (μονωμενη ταρατσα και γιαπί υποκειμενος όροφος)

6) Ειναι σωστη η επιλογη αντλιας αυξημενης κατα 20% για αποδοση σε εξωτερικη θερμμοκρασια -10ο  και θερμοκρασια προσαγωγης νερου 45ο ?

7) Για την αποφυγη των προβληματων που προκυπτουν απο τα σιφωνια στα 2 wc , εναλλακτικα ισως ειναι ορθοτερη η επιλογη πετσετοκρεμαστρων αντι κυκλωματος ενδοδαπεδιας μονο σε αυτους τους χωρους, σωστα ? Διαφορετικα ενδεχομενως να απαιτειται ανυψωση δαπεδου...

 

Δεκτη καθε γνωμη/ βοηθεια... :smile:

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με μελέτη αλλά μόνο με κατασκευή (και στο δικό μου σπίτι), και θα σου πώ ότι ξέρω.

 

1. Την απόσταση την ορίζεις στη μελέτη ανάλογα με τις απώλειες που θέλεις να καλύψεις, όμως πρέπει να ξέρεις ότι δεν έχουν όλοι οι κατασκευαστές όλες τις διαστάσεις (άλλος έχει ανά 5 εκατοστά, άλλος ανά 7,5)

2.α. Μέση θερμοκρασία 30 πιστεύω είναι ΟΚ. β. Δεν ξέρω (μου φαίνεται παράξενο)

3. Βοηθάει (πετυχαίνεις πιό ομοιόμορφη θερμοκρασία χώρου), κυρίως στις βορεινές μπαλκονόπορτες - παράθυρα.

4.Σωστό

5. Το 8.900 λογικό μου φαίνεται, με το 6.500 τι εννοείς?

6. Αρκεί να δείς την απόδοση της Α.Θ. στους -10. Προτείνω εγκατάσταση βοηθητικών αντιστάσεων που θα ενεργοποιούνται αυτόματα (κάποιες Α.Θ. έχουν ενσωματωμένες, άλλες μπορούν να ενεργοποποιούν εξ. αντιστάσεις)

7. Στα μπάνια προτείνω πετσετοκρεμάστρες συμπληρωματικές + ενδοδαπέδιο (όπου δεν μποδίζει τα υδραυλικά). Ανύψωση δαπέδου καλύτερα να αποφεύγεται αν γίνεται.

 

 

Υ.Γ. Εννοείται ότι ο πελάτης θα έχει αποδεχτεί κάποια βασικά λειτουργικά, όπως ότι θα λειτουργεί το σύστημα συνεχώς με βάση το θερμοστάτη, δεν θα έχει πολλά χαλιά κλπ.

 

Αν αποδέχεται τα ανωτέρω και πρόκειται για μόνιμη κατοικία είναι το καλύτερο σύστημα. Προχώρα άφοβα.

 

Προσοχή στο ρίξιμο του θερμομπετόν, όχι από τον μάστορα της γειτονιάς.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδελφοι μια απορία παρακαλώ. 

Αν επιθυμεί κανείς κάτι καλύτερο από την θερμόπλακα, η επιπλεόν θερμομόνωση (πέραν της θερμόπλακας) πρέπει να μπει υποχρεωτικά κάτω από την μπαζόπλακα ισογείου (μεταξύ μπετόν και μπαζώματος). 

Έχει αυτό κανένα νόημα; 

Η θερμότητα δεν αποκόπτεται προς τα κάτω από την θερμόπλακα; 

Με τα ελάχιστα του ΚΕΝΑΚ τι γίνεται; 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.