Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε λειτουργία η εφαρμογή υποβολής καταστάσεων συμφωνητικών


glaps

Recommended Posts

Συνάδελφοι από ποιο ποσό και πάνω είναι υποχρεωτικό το συμφωνητικό;

Σε ΔΟΥ μου είχαν απαντήσει ότι υποχρεούμαστε στη σύναψη συμφωνητικών για κάθε ποσό (από το 1ο Ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5. Είμαι φυσικό πρόσωπο και έχω υπογράψει συμφωνητικό της παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990. Ωστόσο δεν μπορώ να εισέλθω στην εφαρμογή για να υποβάλλω κατάσταση συμφωνητικών.

 

Τα φυσικά πρόσωπα που δεν είναι επιτηδευματίες δεν έχουν υποχρέωση υποβολής κατάστασης συμφωνητικών.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι εμείς (οι μηχανικοί), στη στήλη "Αντικείμενο Συμφωνητικού" θα επιλέξουμε την τελευταία περίπτωση "09 - Άλλη παροχή υπηρεσιών που δεν προβλέπεται..." Θέλω να πω ότι το δικό μας αντικείμενο εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία και επομένως είμαστε υποχρεωμένοι στη χρήση της συγκεκριμένης εφαρμογής?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σκεφτόμουν ότι από την μία ο νόμος του 1990 αναφέρεται σε συμφωνητικά υπόχρεων να κάνουν τέτοια από την ψήφισή του και δώθε. Αυτά θα πρέπει πλέον να υποβάλλονται ηλεκτρονικά. Είχαμε εμείς με τον 1990 τέτοια υποχρέωση;
Θα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η κατηγορία 9 (λοιπές υπηρεσίες) να είναι τόσο ευρεία.
Νομίζω εμείς υποβάλουμε συμφωνητικά του 1939/2011, οπότε δεν είναι αυτά εδώ.
Δεν είμαι φοροτεχνικός, αλλά ξέρω ότι η εφορία δεν ήξερε τι είναι αυτά τα συμφωνητικά που υπογράφαμε με τους πελάτες μας, τουλάχιστον 1 χρόνο μετά από τότε που βγήκε αυτή η ιστορία και μάλλον δεν την αφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Για ΠΕΑ θελει συμφωνητικό; Και αν δεν εχεις κανει σε όλες τις δουλειες τι γινεται;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@elm46st

Τα συμφωνητικά με βάση το υπόδειγμα του ΤΕΕ τα στέλνουμε και αυτά, μαζί με τυχόν άλλα.

 

@nzerman

Το τρίτων πιάνει και τους ιδιώτες, οπότε εμείς ως επιτηδευματίες στέλνουμε όλα μας τα συμφωνητικά. Αν ο πελάτης μας είναι και αυτός επιτηδευματίας θα στείλει και αυτός και εμείς.

 

@alej

Ο νόμος λέει να στέλνεις τα συμφωνητικά χωρίς να βάζει προϋποθέσεις, άρα δεν προκύπτει όριο από πουθενά.

 

@Ιοάννης

Όντως είχαμε υποχρέωση από το 1990 να υποβάλλουμε καταστάσεις, εφόσον κάναμε γραπτά συμφωνητικά. Όλοι οι επιτηδευματίες είχαν, αλλά λίγοι το γνώριζαν.

 

@ikaros13

Αν δεν έχεις κάνει συμφωνητικό, δεν πειράζει γιατί θεωρείται προφορική συμφωνία και ο νόμος του 1990 δε σε υποχρέωνε να κάνεις συμφωνητικό, αλλά να στείλεις την κατάσταση εφόσον το έκανες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την υποχρέωση υπάγονται και τα συμφωνητικά με τους υπεργολάβους?

 

Αυτά τα συμφωνητικά αναφέρονται πάντα σε τιμή μονάδος

και το ακριβές ποσό προσδιορίζεται μετά το πέρας της εργασίας

και κατόπιν επιμέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.