Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξωτερική λιθοδομή 10cm θεωρείται διακοσμητικό ή φέρων στοιχείο


Recommended Posts

  • 1 month later...

Η θερμομόνωση αν είναι πάνω από 6 εκ. δεν μετράει στο σύνολό της. Το αλλάξανε με μία από τις αλλαγές του ΝΟΚ. Σχετικά με την πέτρα, αν είναι πρόσωπο με τα φέροντα στοιχεία, σίγουρα είναι στοιχείο πλήρωσης, οπότε δεν μετράει. Έχω όμως και μία ένσταση στο γεγονός ότι 10εκ λιθοδομή θεωρείται διακοσμητική, όταν πρόκειται για κανονικό κτίσιμο.
Εγώ ήξερα ότι διακοσμητική λιθοδομή είναι οι πέτρες που κολάμε σαν πλακάκια στην επιφάνεια του τοίχου.

Και αυτή η διάκριση: αν έχω τελική επιφάνεια εμφανή πέτρα, είναι διακοσμητικό. Αν έχω άσπρο επίχρισμα δεν είναι. Αν έχω εμφανές σκυρόδεμα είναι κάτι άλλο και, εμφανή τούβλα πάλι διακοσμητικά.
Για μένα, όλες είναι τελικές επιφάνειες ισότιμες.
Για τον ΣΔ, αν κάτι είναι τοιχοποιία με τα σχετικά υλικά, δεν θα το μετρήσω. Αν είναι λεπτή στρώση 2-3εκ, θα το μετρήσω ως τελική επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.
έχω κάποιο ερώτημα και σκέφθηκα να μην ανοίξω καινούριο θέμα, μιας και εδώ γίνεται αναφορά στην πέτρινη περιμετρική τοιχοποιϊα.

 

Για να είναι ολοκληρωμένο το ερώτημά μου, παραθέτω (ξανά) όσα λέει η παρ.6.κβ. του αρθρου 11 του Ν.4067/12.

 

"​κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κλπ. "

 

Το ερώτημα για το οποίο χρειάζομαι την γνώμη σας, είναι το εξής:

 

Προκειμένου να μην προσμετρήσει ο πέτρινος τοίχος στη δόμηση, θα πρέπει να είναι πέτρινοι όλοι οι περιμετρικοί τοίχοι?
   (κατά την  άποψη της πολεοδομίας θα πρέπει όλοι οι περιμετρικοί τοίχοι να είναι πέτρινοι, διαφορετικά μετράνε όλα)

 

Μήπως ο νόμος αυτό που λέει είναι οτι οι πέτρινοι τοίχοι που αφαιρούνται, είναι μόνον όσοι αποτελούν την περιμετρική τοιχοποιϊα? 
    (αυτό πιστεύω εγώ και αρκετοί συνάδελφοι που έχω συνομιλήσει)

 

Αναφέροντας ένα παράδειγμα, σε νέο κτίριο, ένα τμήμα του κτιρίου θα έχει πέτρινους εξωτερικούς τοίχους, ενω το υπόλοιπο κτίριο θα έχει τοίχους συμβατικής κατασκευής (τούβλο-σοβάς). Οι πέτρινοι τοίχοι θα μετρήσουν στη δόμηση?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

"ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα,

ξύλο, λάσπη, κλπ."

 

Οσο πιο πολύ τους μπερδεύεις, τόσο τους υποψιάζεις... :)

Νομίζω έχει δίκιο η πολεοδομία...

 

Ως οργανισμό εννούμε όλο το στατικό φορεά, οχι μεμονωμένα δομικά στοιχεία...

Μπορείς όμως να αφαιρέσεις διακοσμητική εξωτερική λιθοδομή...
Link to comment
Share on other sites

Αν στην εξωτερικη τοικχοποιια (τουβλο) κατασκευασω τζακι που να ειναι ενσωματομενο σε αυτην και εξεχει 30εκ...ειναι διακοσμητικο στοιχειο (η καμιναδα του; )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.