Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eρωτήσεις - απαντήσεις και οδηγίες συμπλήρωσης για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!

Έχω και εγώ 1-2 απορίες επί του θέματος.

 

(1) Σε περίπτωση που γίνεται συμφωνητικό μεταξύ επιτηδευματιών.

Την υποβολή της δήλωσης κάνει και ο "Εργοδότης" και ο "Ανάδοχος" ή ένας από τους δύο; 

 

(2) Τελικά τα συμφωνητικά που περνούν μέσα από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ  (δηλαδή τα σκανάρουμε και τα ανεβάζουμε στο ΤΕΕ) τα βάζουμε και στην 3μηνιάια δήλωση;

Διότι πιο κάτω γράφει τα εξής [που καταρτίζει συμφωνητικά με συμβαλλόμενο επιτηδευματία ή τρίτο και για οποιαδήποτε συναλλαγή για την οποία δεν προβλέπεται διαφορετική διαδικασία υποβολής] και εμείς ως μηχανικοί προβλέπεται να τα καταθέτουμε ηλεκτρονικά στο ΤΕΕ και αυτό να τα στέλνει στην Εφορία:

http://www.gsis.gr/g...S_symfonitika 

 

1. Ποιός υποχρεούται σε υποβολή της κατάστασης συμφωνητικών της παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990 και ποια συμφωνητικά περιλαμβάνονται στην κατάσταση;

 

Υπόχρεος για την υποβολή της κατάστασης συμφωνητικών της παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990 είναι κάθε επιτηδευματίας φυσικό ή νομικό πρόσωπο που καταρτίζει συμφωνητικά με συμβαλλόμενο επιτηδευματία ή τρίτο και για οποιαδήποτε συναλλαγή για την οποία δεν προβλέπεται διαφορετική διαδικασία υποβολής. Σημειώνεται ότι συμφωνητικά και διαδικασίες που προβλέπονται από άλλες διατάξεις ή από υπουργικές αποφάσεις οι οποίες υπογράφονται ή συνυπογράφονται από τον Υπουργό Οικονομικών, εξακολουθούν να ισχύουν ως προς τον τρόπο και τον τύπο υποβολής ενώ κατά τα λοιπά εξακολουθεί να ισχύει ως έχει και η αριθ. 1065606/7222/ΔΕ-Β’(ΦΕΚ 951Β’/31.7.2000) ΑΥΟ περί καθορισμού διαφορετικού τρόπου υποβολής των συμφωνητικών της παραγράφου 16 του άρθρου 8 του Ν. 1882/1990

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(1) Σε περίπτωση που γίνεται συμφωνητικό μεταξύ επιτηδευματιών.

Την υποβολή της δήλωσης κάνει και ο "Εργοδότης" και ο "Ανάδοχος" ή ένας από τους δύο;

 

 

Το σωστο ειναι και οι δυο

 

(2) Τελικά τα συμφωνητικά που περνούν μέσα από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ  (δηλαδή τα σκανάρουμε και τα ανεβάζουμε στο ΤΕΕ) τα βάζουμε και στην 3μηνιάια δήλωση;

Διότι πιο κάτω γράφει τα εξής [που καταρτίζει συμφωνητικά με συμβαλλόμενο επιτηδευματία ή τρίτο και για οποιαδήποτε συναλλαγή για την οποία δεν προβλέπεται διαφορετική διαδικασία υποβολής] και εμείς ως μηχανικοί προβλέπεται να τα καταθέτουμε ηλεκτρονικά στο ΤΕΕ και αυτό να τα στέλνει στην Εφορία:

http://www.gsis.gr/g...S_symfonitika 

 

 

Εγω τα βαζω.

Δεν χανεις κατι.

Ο Σωτηρης ειχε γραψει οτι η νομοθεσια προβλεπει οτι "ακομα και αν δεν υπαρχει υποχρεωση συμφωνητικου, εφοσον συνταχθει πρεπει να περασει απο τη ΔΟΥ".

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Terry.

 

Για το (2) προβληματίζομαι διότι δεν το έχω κάνει ποτέ.

Μιλάμε για συμφωνητικά για αυθαίρετα και ενεργειακά πιστοποιητικά τα οποία φυσικά έχω ανεβάσει στο ΤΕΕ έχω πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ ΦΕΜ κλπ όπου χρειάζεται πριν καταργηθούν.

Τώρα αν με την ευκαιρία του συμφωνητικού με τον επιτηδευματία τα βάλω και αυτά θα αρχίσουν τα γνωστά πάρε πρόστιμο και για τα προηγούμενα :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι να κάνω.

Και αν κάποιος ρωτήσει για τα προηγούμενα έχω σώσει τις οδηγίες της ΓΓΠΣ  και τη  νομοθεσία για τους μηχανικούς και είδομεν.

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Terry.

 

Για το (2) προβληματίζομαι διότι δεν το έχω κάνει ποτέ.

Μιλάμε για συμφωνητικά για αυθαίρετα και ενεργειακά πιστοποιητικά τα οποία φυσικά έχω ανεβάσει στο ΤΕΕ έχω πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ ΦΕΜ κλπ όπου χρειάζεται πριν καταργηθούν.

Τώρα αν με την ευκαιρία του συμφωνητικού με τον επιτηδευματία τα βάλω και αυτά θα αρχίσουν τα γνωστά πάρε πρόστιμο και για τα προηγούμενα :(

 

To ανέβασμα των συμφωνητικών στο σύστημα του ΤΕΕ δεν υποκαθιστά την υποχρέωση να ανεβάζουμε τα συμφωνητικά , εφόσον αυτά υπάρχουν , και στο σύστημα του taxis.

Η ανάρτηση τώρα τέτοιων συμφωνητικών στο σύστημα του taxis , συμφωνητικών για τα οποία έχει καταβληθεί ΦΕΜ  - άρα τιμολογήθηκαν - δε ξέρω αν εξυπηρετεί κάποια σκοπιμότητα ελεγκτικής φύσεως και αν θα ασχοληθεί κανείς έλεγχος σοβαρά με το θέμα αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε τρελλαθεί με την γραφειοκρατία και επειδή τελικά δεν ξέρουμε τι γίνεται με τους νόμους και τα αυθαίρετα και τα αντισυνταγματικά . Επειδή αυτά προυποθέτουν και συμπληρωματικές αμοιβές , εγώ έχω τελικές αμοιβές για τα λίγα αυθαίρετα που έχω τακτοποιήσει και θέλω τώρα να τα ανεβάσω στο σύστημα του τάξις , ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ παραγράφου 16 άρθρου 8 ν.1882/90 (βάσει της 1065606/7222/ΔΕ-Β'/18.7.2000 Α.Υ.Ο) .

 

Η έννοια της διάρκειας του συμφωνητικού προφανώς είναι άσχετη αλλά τελικά νομίζω ότι είναι καλύτερα να το ανεβάσω για να μην ασχολούμαστε μετά .

 

Στο τεε δεν έχω  ανεβάσει τίποτα .

 

Μέχρι πότε είναι για το Δ'  τριμ . ? 20-1-17 ?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ετεροχρονισμένη για τον συνονόματο Σωτήρη.

Για το 3ο Τριμ. '16 δεν είχα κάποιο συμφωνητικό να δηλώσω και γι' αυτό δεν έκανα δήλωση.

 

Θα έπρεπε ίσως να είχα υποβάλλει κενή δήλωση??

 

Ρωτάω τώρα γιατί κάποιος συνάδελφος αυτό ισχυρίζεται οτι πρέπει να κάνουμε ακόμη και αν δεν έχουμε κάποιο συμφωνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν υποβάλεις καθόλου δήλωση εφόσον δέν εχεις. Εχω ρωτήσει κατι αναλογο σε προηγούμενη σελίδα.

Οσον αφορά στα παραπάνω σε συμφωνητικά μεταξύ 

επιτηδευματιών, εγω προσωπικά με τον τοπογράφο 

που συνεργάζομαι, τα συμφωνητικά μεταξύ μας, τα υποβάλλει

μόνο αυτός (ανάδοχος) και μάλιστα όταν το είχα ψάξει μου το είχε

επιβεβαιώσει λογιστής. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.