Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eρωτήσεις - απαντήσεις και οδηγίες συμπλήρωσης για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Μήπως ο συνάδελφος μπερδεύτηκε/αναφερόταν στο ανέβασμα στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ?

 

Προσωπικά θεωρώ ότι στο σύστημα του ΤΕΕ θα ανέβει μόνο το συμφωνητικό που έχεις κάνει με τον πελάτη για το συγκεκριμένο έργο

 

Απο την άλλη στο taxis πολύ σωστά, υποχρεούσαι να υποβάλεις όλα τα συμφωνητικά είτε είσαι αυτός που εισπράττει είτε αυτός που καταβάλλει την αμοιβή

 

Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος

τις ?!( χαχα)

 

Έχουν λογική αυτά που διαβάζω,

οκ έστω Ανάδοχος έργου -ιδιώτης -> Ένα συμφωνητικό.

Ανάδοχος έργου-2ος μηχανικός -> Άλλο συμφωνητικό.

Ανεβαίνουν και τα δύο συμωνητικα στο taxisnet από τον ανάδοχο.

Ανεβαίνει το 1ο συμφωνητικό στο σύστημα αμοιβών τεε.

 

Κολάμε όμως στο ότι το σύστημα αμοιβών του τεε θα βγάλει δύο εντολές πληρωμής για το έργο οι οποίες θα πρέπει να πληρωθουν από τον ιδιώτη (θα είναι στο όνομα του νομίζω).

Άρα μάλλον θα πρέπει να γίνει ένα συμφωνητικό που να περιλαμβάνει και τους τρεις, και να κοπούν αποδείξεις από τους μηχανικους προς τον ιδιώτη.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Κολάμε όμως στο ότι το σύστημα αμοιβών του τεε θα βγάλει δύο εντολές πληρωμής για το έργο οι οποίες θα πρέπει να πληρωθουν από τον ιδιώτη (θα είναι στο όνομα του νομίζω).

Άρα μάλλον θα πρέπει να γίνει ένα συμφωνητικό που να περιλαμβάνει και τους τρεις, και να κοπούν αποδείξεις από τους μηχανικους προς τον ιδιώτη.

 

Αν θέλεις να περάσεις τον 2ο μηχανικό στο σύστημα αμοιβών θεωρώ υποχρεωτικά ότι πρέπει αυτός να έχει σύμβαση άμεσα με τον πελάτη και όχι μαζί σου

 

*edit

Ναι οι και οι 3 μαζί τελος πάντων άλλα με κάποιον τροπο να σχετίζεται αυτός με τον πελάτη και όχι μέσω εσού

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δανάη θα ήθελα την γνώμη σου (αν υπάρχει διάθεση) αν μπορεί να "δουλέψει" και η παρακάτω λύση στο κώλυμα που γράφεις:

 
Η κατάθεση όλων των αμοιβών (που κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει σε τράπεζα, λόγω ποσού) να γίνει ΟΛΗ στον "ανάδοχο".
Ο "ανάδοχος" στα πλαίσια του συμφωνητικού που έχει με τον άλλο επιτηδευματία θα εξοφλήσει τον τελευταίο σύμφωνα με το δικό τους συμφωνητικό.
Και στα δύο συμφωνητικά θα ορίζεται επ' ακριβώς η διαδικασία όλων των πληρωμών και ποιος μηχανικός θα οριζεται για τα σχετικα΄του ν.4178 καθώς και θα γίνεται ανάλογη μνεία του δευτερου συμφωνητικού στο πρώτο και αντίτροφα.
 
Λέω εγω ... μήπως ???
 
edit: Σχετικά με το edit σου , αν γίνει ένα συμφωνητικό μπορεί να γίνει με συμβαλλόμενους από την μία τους δύο μηχανικούς και από την άλλη τον ιδιώτη όπου και θα ορίζονται επακριβώς τα ποσά και οι υπέυθυνοι για την κάθε εργασία αναφορικά τόσο στην διαδικασία των αμοιβων του ΤΕΕ όσο και την διαδικασία αναφορικά στον ν.4178
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον georgegaleos (πάλι) και το έχω κάνει και γω είτε ως ανάδοχος είτε ως "υπεργολαβος" του αναδόχου, για 2-3 υποθέσεις αυθαιρέτων. 

Τώρα σε υποθεση πολεοδομίας το φοβάμαι λίγο, και πρώτη φορά μου έτυχε τώρα ως στατικός να πρέπει να πληρωθώ επίσημα από τον βασικό ανάδοχο και όχι από τον πελάτη. Θα ενημερώσω για την κατάληξη περιμένω αυτές τις μέρες να πληρωθώ, οπότε θα μάθω τί θα πρωτοκολληθεί και πώς και τι  συμφωνητικό θα μου ζητηθει.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είμαι πλήρως αναρμόδια να απαντήσω στο θέμα αυτό μιας και εγώ ουσιαστικά ακολουθώ συμβουλές άλλων.

Και τα παραπάνω που γράφω είναι αποτέλεσμα συζήτησης που είχα ξεκινήσει εγώ στο φόρουμ παλαιότερα.

Είχα ρωτήσει λοιπόν αν μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο, δηλαδή να συμβληθεί ο πελάτης για μια τακτοποίηση με έναν μηχανικό και μετά ο μηχανικός να συμβληθεί με άλλους μηχανικούς αντίστοιχων ειδικοτήτων ώστε ο ιδιώτης για διάφορους προσωπικούς και πρακτικούς λόγους να έχει να κάνει μόνο με έναν, και μου είχαν απαντήσει τότε ότι εφόσον και οι υπόλοιποι μηχανικοί θα πρέπει να μπούν στο σύστημα του ΤΕΕ και θα βγουν εντολές πληρωμής στο όνομά τους και θα έχουν παραδοτέα με σφραγίδα τους, θα πρέπει να έχουν όλοι σύμβαση με τον ιδιώτη απευθείας (φυσικά αυτό μπορεί να γίνει με κοινό συμφωνητικό όπως περιγράφεις. αυτό εννοούσα κ εγώ στο edit).

Οπότε κι εγώ βασίστηκα σε αυτό που μου είπα και στα σίγουρα για να μην έχω πρόβλημα.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει συγκεκριμένα νομοθετική πρόβλεψη για το θέμα

Αν γνωρίζετε κάτι διαφορετικό παρακαλώ θα με ενδιέφερε

Link to comment
Share on other sites

H μόνη νομοθετική ρύθμιση που γνωρίζω εγώ είναι ο 3919 με τα  γνωστά κενά του. (Από εκεί και πέρα  φορολογικά ... μπορεί να είναι πιο σωστό το άλλο δηλ. πιο αληθοφανές να πω ότι με πληρώνει ο συνάδελφος που πήρε τη δουλειά παρά ότι έκανα συμφωνητικό 4-5 μερών).

Για αυτό πιστεύω ότι σε περιπτώσεις τακτοποίησης ειδικά δε νομίζω να προκύψει πουθενά ζήτημα (δε λέω ότι το κυνηγάω αλλά όταν χρειάστηκε βρήκαμε τη λύση έτσι).

Στις άδειες είναι το θέμα που έχουμε να κάνουμε και με την πολεοδομία. θα ενημερώσω όταν έχω νέα μια που έχω τέτοια περίπτωση τώρα όπως είπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εάν έχει υπογραφεί ιδιωτικό συμφωνητικό, αλλα δεν είχε μπει η θεώρηση από ΚΕΠ, μπορεί να υπάρξει κάποιο κόλημα εαν η θεώρηση γίνει μετά από μήνες για υποβολή στα αρχεία τακτοποιίησης?, εάν ναι για πιο λόγο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου είναι η παρακάτω και θα προσπαθήσω να την τεκμηριώσω με ένα παράδειγμα (άσχετο με τον ν.4178):

Σε διαφορες αποφάσεις του ΣτΕ σε επίπεδο ενστάσεων σε διαγωνιμούς δημοσίων έργων έχουν βγεί αποφάσεις όπου κατά την υποβολή των δικαιολογητικών σε διαγωνισμούς δημοσίων έργων υποβάλλονταν υπεύθυνες δηλώσεις στις οποίες αναγραφόταν ως ημερομηνία στην Υ.Δ. η ημερομηνία του διαγωνισμού αλλά υπήρχε θεώρηση του γνησίου υπογραφής με προγενέστερη ημερομηνία.

 

Οι αποφάσεις αυτές μεταξύ άλλων έγραφαν

"[...]

κρίσιμο είναι ποιος είναι ο υπογράφων και όχι πότε υπογράφει ενώπιον του βεβαιούντος το γνήσιο της υπογραφής του ...

[...]"

 

Οπότε θεωρώ ότι δεν υπάρχει θέμα αν γίνει η θεώρηση του γνησίου και με μεταγενέστερη ημερομηνία σε σχέση με αυτή του συμφωνητικού.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μηχανικός με ΔΠΥ σε Α.Ε. εξακολουθεί να έχει υποχρέωση καταχώρησης του ετήσιου συμφωνητικού με τον εργοδότη;

Αν αυτό αναγράφει ότι συνάφθηκε αρχή του έτους αλλά το υπογράψαμε σήμερα, θεωρείται εκπρόθεσμη η καταχώρηση του στο taxis σήμερα (με επακόλουθο πρόστιμο) ;

Edited by civeng
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει, και πρέπει να έχει για να δει μήπως μπορεί να φορολογηθεί ως μισθωτός.

 

Γενικά: το υπέγραψες.

Αν πρέπει να το καταθέσεις και ΔΕΝ το κάνεις... έχει πρόβλημα.

Αν δεν χρειάζεται να το καταθέσεις αλλά το καταθέσεις... κανένα πρόβλημα.

 

Ναι θα είναι εκπρόθεσμο.

Νομίζω 100€ πρόστιμο,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.