Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eρωτήσεις - απαντήσεις και οδηγίες συμπλήρωσης για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Εμένα πάντως σήμερα μου ήρθε με συστημένη επιστολή πρόστιμο 100ευρώ για εκπρόθεσμη δήλωση μιας κατάστασης το 2015.Το 29/9/2017 για υποβολή χωρίς πρόστιμο παλαιότερων καταστάσεων γνωρίζει κανείς αν έχει πάρει παράταση?Ρωτάω γιατί το 2016 αμέλησα και δεν υπέβαλα καμία συγκεντρωτική κατάσταση.

Αν είναι δυνατόν. 100 ευρώ για μια μπιπ και μισή. Που οι μισοί τουλάχιστον συνάδερφοι δεν έχουν υποβάλλει ποτέ τέτοια κατάσταση συμφωνητικων. Είχα κάνει και γω μια το 2015 στις 21/07 και μου είχε πετάξει και μένα ένα μήνυμα περί εκπροθεσμης κλπ. Άρα να περιμένω τα ρέστα κάποια στιγμή.... Το κακο είναι ότι δεν το ήξερα τότε να την υποβάλλω στο επόμενο τρίμηνο η καθόλου. Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης --κάτι που ξεχνάμε, γενικότερα για τις υποβολές που έχουν πληροφοριακό χαρακτήρα μεταξύ των οποίων και η κατάσταση συμφωνητικών-- για κάθε μη υποβαλλόμενη ή εκπρόθεσμα υποβαλλόμενη, κατάσταση συμφωνητικών (πληροφοριακού χαρακτήρα) πέραν του προστίμου των 100€ ευρώ και εφόσον υπάρξει πρώτη υποτροπή μέσα σε πέντε χρόνια αυτό διπλασιάζεται και σε περίπτωση δεύτερης υποτροπής στο ίδιο χρονικό διάστημα των πέντε ετών τετραπλασιάζεται .

 

Πρακτικά δεν είναι τόσο .... όπως την χαρακτήρισες, διότι αποσκοπεί στην περιστολή της φοροδιαφυγής και συγκεκριμένα «…να μη διαφεύγουν εισοδήματα από την φορολογία με την κατασκευή εκ των υστέρων ανακριβών φορολογικών στοιχείων και συνακόλουθα να διαπιστώνεται η φοροδοτική ικανότητα και να επιβάλλεται το προσήκον φορολογικό βάρος».

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, εφόσον κάποιος δεν έχει υποβάλλει όλο το 15 και προφανώς το 16 και 17 θα πληρώσει 100 για το α 15 200 για το β 400 για το γ και δ αρα σύνολο 1100 για το 15 και από 4 400ρια για 16 17, άρα μανι μανι 4300?? Και πίστεψε με, είναι αρκετοί που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.....

Επίσης, εφόσον η εκκαθαριση για το 15 έγινε από το 16, πως είναι δυνατόν πχ το πρόστιμο να μην εμφανίζεται πουθενά?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς ... θα ήθελα να νομίζω.

Θα σου πω πως εγώ το καταλαβαίνω.

Υποτροπή, βλεπω εγώ την επανάληψη της παράβασης όταν διαπιστωθεί από έλεγχο η παράβαση.

Υποτροπή θεωρώ ότι δεν έχουμε σε κάθε περίπτωση ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗΣ δήλωσης, αλλά μετά από την διαπίστωση του ελέγχου.

Παρά ταυτα για την αποφυγή παρερμηνειών ίσως κάπου-κάπως-κάποτε (αν δεν έχει γίνει) θα πρέπει να οριστεί ρητά η "υποτροπή".

Τι να πω ... δεν ξέρω... 

 

Τώρα για το ερώτημά σου ... πήγες και ρώτησες στην εφορία και σου είπαν ότι όντως δεν εμφανίζεται πουθενά ?  Πλάκα κάνω ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά δεν κατάλαβα αν κάνουμε τριμηνιαία μόνο όταν αφορά νομικής μορφής ή όλες κ με φυσικά πρόσωπα....

 

Επίσης αν δεν έχουμε πληρωθεί ακόμα?

 

Ο λογιστής μου είχε πει μόνο με εταιρίες πάντως...

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oχι κανεις και με τα φυσικά πρόσωπα κανονικά. Εμενα ο λογιστής μου επιμένει

ακόμη επισης οτι κανεις για όσα είσαι ανάδοχος και όχι εργοδότης. 

Εδω οι συνάδερφοι, επιμένουν οτι συμπεριλαμβάνεις και όσα είσαι

εργοδότης.

Link to comment
Share on other sites

Ρε δε γ....στε λέω εγώ..... Το επιμελητήριο μας θα απαντήσει επίσημα ή μπα?

 

Επικρατεί σύγχυση! Τι ισχύει τελικά? Άι σιχτιρ...

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"[...]

Υπόχρεος για την υποβολή της κατάστασης συμφωνητικών της παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990 είναι κάθε επιτηδευματίας φυσικό ή νομικό πρόσωπο που καταρτίζει συμφωνητικά με συμβαλλόμενο επιτηδευματία ή τρίτο...

"[...]

Δείτε εδω

τις συχνές ερωτήσεις με α/ 1 και 5.

 

Η πληρωμή δεν έχει καμία σχέση με την υποβολή. Η πληρωμή αν και όποτε γίνει έπεται. Η σύνταξη ενός οποιουδήποτε συμφωνητικού δεν είναι υποχρεωτική είναι όμως (κατά τη γνώμη μου, και την έχω αναφέρει πολλές φορές [1]) αναγκαία.

Και εφόσον συνταχθεί για να έχει ισχύ απέναντι στην φορολογική διοίκηση πρέπει να "ανεβεί" και στο taxis με τις τριμηνιαίες. 

Η πιθανή διασταύρωση σε πιθανό έλεγχο θεωρώ ότι θα γίνει στο αν έχει δηλωθεί μεταξύ άλλων και το ποσό που αναφέρει το συμφωνητικό που έχει "ανέβει" στο taxis (αν το συμφωνητικό αναφέρει-προκύπτει τέτοιο ποσό) σε σχέση με αυτό που έχει δηλωθεί στην φορολογική δήλωση. Το αν θα έχει πληρωθεί ή όχι το ποσό δεν παίζει ρόλο, οι τιμολογήσεις πρέπει θα γίνουν.

 

[1] Ξεκαθαρίζει τις σχέσεις, καθορίζει δικαιώματα και υποχρεώσεις, προστατεύει συμφέροντα, αποθαρρύνει παράλογων απαιτήσεις, κλπ κλπ κλπ 
Link to comment
Share on other sites

Ρε δε γ....στε λέω εγώ..... Το επιμελητήριο μας θα απαντήσει επίσημα ή μπα?

 

Επικρατεί σύγχυση! Τι ισχύει τελικά? Άι σιχτιρ...

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To επιμελητηριο μας φερνει την αναπτυξη μεσα απο start ups και 1 μυριο θεσεις εργασιας στην ενέργεια. Δεν ασχολειται με ταπεινα 100ρικα και πρόστιμα...

Το οτι επικρατει συγχυση ειναι το λιγότερο. Υπαρχουν παρα πολλοι συναδελφοι αλλα και λογιστές που δεν εχουν ιδεα περι της όλης ιστορίας με τις συγκεκριμένες

καταστάσεις. Δε φταινε αυτοί (μηχανικοι), όπως τα χουν κανει πρεπει να διατηρεις παράλληλα λογιστικό γραφείο αλλα και νομικό προκειμένου να εισαι συνεπής

απέναντι σε ολες τις υποχρεώσεις...

Στα ουσιαστικά, συμφωνώ με Γιώργο για τα συμφωνητικά. Σε καλύπτουν για παν ενδεχόμενο και το λιγοτερο σε οτι εχει να κανει οτι θα παρεις τα λεφτά σου. Γιωργο, σε 

αυτο που λες οτι δεν εχει σχεση η πληρωμη με την ημερομηνια υπογραφής, συμφωνα με το λογιστή μου, πρεπει να ειναι στο ιδιο φορολογικό έτος.

Ωραια όλα αυτα, αλλα αντε πες σε μηχανικό με 30+ χρόνια στη πιατσα, που τον εχει πιασει το νεο ασφαλιστικο και θα φτασει 40 για να παρει σύνταξη, να παει να κανει

συμφωνητικο για ενα τοπογραφικό σε τιποτα κατσαβραχα.....

Link to comment
Share on other sites

.............. Γιωργο, σε 

αυτο που λες οτι δεν εχει σχεση η πληρωμη με την ημερομηνια υπογραφής, συμφωνα με το λογιστή μου, πρεπει να ειναι στο ιδιο φορολογικό έτος.

...................

 

Ορθότατος.

Προφανώς (αν δεν κάνω λάθος) αναφέρεσαι στην περίπτωση που το συμφωνητικό "περνάει" είτε "ατόφιο" σε επόμενο έτος (π.χ. 1.000€/ μήνα ... διάρκειας αορίστου και λύνεται κατόπι νέας συμφωνίας) είτε χρονικά καλύπτει δύο, τρία κλπ έτη (π.χ. διάρκεια από 5/6/2016 έως 6/7/2017).

Οπότε στην πρώτη περίπτωση είναι ξεκάθαρο το ποσό στο φορολογικό έτος και στην δεύτερη θα πρέπει να επιμερισθεί κάπως το ποσό και οι τιμολογήσεις στα φορολογικά έτη. 

 

Να ρωτήσω κι εγώ τώρα κάτι ... αν γνωρίζεις ή αν κάποιος άλλος γνωρίζει.

Αν κάποιο συμφωνητικό λήξει πρέπει να δηλωθεί ?

Η έννοια της "λήξης" ενός συμφωνητικού είναι διαφορετική από την έννοια της "λύσης" ή/και της "παύσης" ?

Δες λίγο στο συνημμένο στην 3η σελίδα και θα καταλάβεις τι εννοώ, τι θέλω να καταλάβω.

Δήλωση λύσης στις τριμηνιαίες.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.