Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eρωτήσεις - απαντήσεις και οδηγίες συμπλήρωσης για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Τα συμφωνητικά που υπογραφει κάποιος ως εργοληπτης Δημοσιων εργων, θα πρεπει να δηλωνονται στις τριμηνιαιες?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες στο πρόσφατα δημοσιευμένο σε ΦΕΚ συνημμένο (ασχετότατο ?! σε γενικές γραμμές με αυτό που ρωτάς) μόνο τα κιτρινισμένα αλλά θα πάρεις την απάντηση που θες.

document (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απαντώντας στο ερώτημά μου εδώ (που αφορά και το συνημμένο του), και προς ενημέρωση δική μας, να πω ότι έβαλα τον μικρό ανηψιό φοιτητή στα ΤΕΙ λογιστικής που έχει γραφτεί στο taxheaven να ρωτήσει σχετικά .... (τον έχω χώσει τον πιτσιρικά!!!).

Μεταφέρω το ερώτημα και την απάντηση από τον φίλο λογιστή (που απ' ότι μ' έχει ενημερώσει το ανήψι τον έχει σε μεγάλη υπόληψη) και να τον ευχαριστήσω κι εγώ ... αν τύχει και μας επισκεφθεί.

 

Το ερώτημα:

"Σύμφωνα με το επισυναπτόμενο στην σελίδα 3 πρέπει να δηλώνεται και η λήξη του συμφωνητικού.

Περίπτωση που έχει υποβληθεί αριθμό δήλωσης π.χ. 9999 και με δεδομένα ημερομηνία έναρξης 1/1/2017 και δεν υπηρχε ημερομηνία λήξης και αποφασίστηκε να λήξει 25/9/2017 (προσφορικά διότι έτσι προέβλεπε το συμφωνητικό) και αμοιβή συμφωνητικού π.χ. 100€/μήνα.

1) Συμφωνείτε (?) ότι πρέπει να γραφεί: ότι είχε γραφεί στο αρχικό, αλλά να προστεθεί και η ημερομηνία λήξης 25/9/2017 και στις παρατηρήσεις "Λήξη συμφ/κού που υποβλ. με τριμ.Απρ.'17 με αρ.πρ. τάδε" ? 

2) Μήπως δεν ισχύουν οι συγκεκριμένες οδηγίες και πρέπει να γίνει κάτι άλλο για αυτά τα συμφωνητικά που δεν έχουν ημερομηνία λήξης αλλά κάποια στιγμή παύει η ισχύ τους όπως ορίζεται εντός τους."

 

Η απάντηση που πήρε:

"στην έναρξη δεν θα βάλεις την αρχική ,γιατί θα στο βγάλει εκπρόθεσμο.

θα βάλεις 25/09 +25/9 λήξη και στις παρατηρήσεις ότι είπες."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ Αιτ/νίας δημοσίευσε το παρακάτω σχετικά με υποβολή καταστάσεων συμφωνητικών:

http://www.teeait.gr/2017/09/08/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%86%CF%89/

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη δημοσιευθεί και συζητηθεί πριν λίγες μέρες στο ίδιο νήμα εδώ

Αφορά σε πολύ αν θες εξειδικευμένη κατηγορία φορολογουμένων.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε παιδιά τελικά για βεβαιώσεις 4495, αυθαίρετα, ενεργειακά που είναι με αμοιβές μερικά ευρώ....χρειάζεται συμφωνητικό ?! Φτάνει η 20η του μηνός και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Έχω δώσει μερικές ΑΠΥ χωρίς συμφωνητικά για ενεργειακά π.χ. και τώρα τι κάνω ? Πρέπει να τα φτιάξω ?

Link to comment
Share on other sites

 ακολουθωντας τις οδηγιες δεν εχω υποβαλλει κανενα συμφωνητικο, οποτε και εχω σταματησει να συναπτω για τετοιες δουλειες που προανεφερες

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα οι 3μηνιαίες καταστασεις?

Στο taxis, το συστημα δεχεται συμφωνητικα οποιαδήποτε στιγμή. Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα με τον λογιστή. Του πηγα ενα συμφωνητικό που υπογραφτηκε αυτόν τον μηνα και το δηλώσαμε τώρα στο συστημα, χωρίς να περιμένουμε τον Απρίλιο. Δεν ξέρω εαν εγινε κατι λαθος, αλλα πάντως πηρα και αποδεικτικό ότι υποβλήθηκε το συμφωνητικο.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.