Jump to content

Eρωτήσεις - απαντήσεις και οδηγίες συμπλήρωσης για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών


Engineer
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα

 Έχω μια απορία σχετικά με συμφωνητικά που υπογράφουμε και μετά τα περνάμε στο taxisnet και αυτή η περίπτωση που έχω, μου παρουσιάζεται πρώτη φορά και δεν ξέρω πως να το χειριστώ, ξέρω όμως οτι συμφωνητικό/α και παραστατικά του 3μηνου, πρέπει να συμφωνούν στο ίδιο χρονικό διάστημα (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι).

Επομένως αν το έχει αντιμετωπίσει άλλος συνάδελφος θα ήθελα τα φώτα του.

Λοιπόν έχω αναλάβει μια εργασία (τεχνική έκθεση είναι) την οποία απο τότε που έκανα το συμφωνητικό (τέλος Μαίου) και ξεκίνησα να συλλέγω δικαιολογητικά, έγγραφα, κλπ.(κομμάτια του πάζλ), τελειώνει το 2o 3μηνο και πιθανόν να μην προλάβω να την ολοκληρώσω μέχρι τέλος του μήνα... οπότε θα βγει το πρόβλημα (η απορία που έγραψα στην αρχή) και έχει να κάνει με το οτι,  αν δεν ολοκληρώσω την έκθεση μέσα στο μήνα δεν μπορώ να κόψω παραστατικό, οπότε θα πάει στο 3ο 3μηνο ενώ έχω κάνει συμφωνητικό στο 2ο 3μήνο! 

Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνουμε και πως τα καταχωρούμε ? 

1) Συμφωνητικό (2ο 3μήνο) και παραστατικό (3ο 3μηνο) περνάνε στο 2ο 3μηνο ή στο 3ο 3μηνο ?

 

Σημ. Επειδή είναι ιδιάζουσα περίπτωση, δεν μπορεί να αλλαχθεί η ημερομηνία ή να ακυρωθεί το συμφωνητικό, απο τη μεριά του αντισυμβαλλόμενου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

@dib καλησπέρα,

25 minutes ago, dib said:

ξέρω όμως οτι συμφωνητικό/α και παραστατικά του 3μηνου, πρέπει να συμφωνούν στο ίδιο χρονικό διάστημα (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι).

Αυτό πότε ίσχυε και που το είδες γραμμένο. Θα μ' ενδιέφερε να το μάθω.

Οι καταστάσεις συμφωνητικών υποβάλλονται μέχρι την 20η ημέρα των μηνών Ιανουαρίου, Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου και συμπεριλαμβάνουν τα συμφωνητικά που έγιναν το αμέσως προηγούμενο τρίμηνο.

Το πότε θα τιμολογήσεις δεν έχει να κάνει με το σε ποιο τρίμηνο έγινε το συμφωνητικό και άρα μέχρι πότε πρέπει να υποβληθεί αυτό με τις καταστάσεις. Για τον χρόνο έκδοσης του τιμολογίου ισχύουν τα αναφερόμενα στον ν.4308/2014, άρθρο 11.

Μπορεί όμως (όχι υποχρεωτικά) στο συμφωνητικό να περιγράφονται το πότε θα γίνονται οι τιμολογήσεις ως
"χρονική/-ές στιγμή/-ές", οπότε και καλό είναι να συμβαδίζουν χρονικά με τις ημερομηνίες/διαστήματα που αναφέρονται  στο συμφωνητικό  και οι τιμολογήσεις.

Επίσης δεν είναι αναγκαίο από το συμφωνητικό να προκύπτει άμεσα το συνολικό ποσό ή τα πιθανόν επιμέρους, οπότε στο ποσό τότε βάζουμε την τιμή "0".

Επίσης δεν είναι απαραίτητο το συμφωνητικό να έχει ημερομηνία λήξης. Καλό όμως στην περίπτωση αυτή να υποβάλλεται και το συμφωνητικό λήξης αν δεν προκύπτει από το αρχικό.
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @georgegaleos κι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

Αυτό πότε ίσχυε και που το είδες γραμμένο. Θα μ' ενδιέφερε να το μάθω.

Τώρα τι να απαντήσω σ' αυτό ...μάλλον κάπου το διάβασα εδω μέσα (σε άλλη ενότητα) και κατάλαβα αυτό, αν έχω λάθος (που μάλλον έχω για να ρωτάς), μόνο εσυ και ο Σωτήρης ξέρετε!😀 

Απο το '11 που ισχύουν τα συμφωνητικά, πάντα τα προσάρμοζα ώστε τα συμφωνητικά να συμπίπτουν με το χρόνο πληρωμής εντός του 3μήνου!

Οι καταστάσεις συμφωνητικών υποβάλλονται μέχρι την 20η ημέρα των μηνών Ιανουαρίου, Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου και συμπεριλαμβάνουν τα συμφωνητικά που έγιναν το αμέσως προηγούμενο τρίμηνο.

Ναι το γνωρίζω!

Το πότε θα τιμολογήσεις δεν έχει να κάνει με το σε ποιο τρίμηνο έγινε το συμφωνητικό και άρα μέχρι πότε πρέπει να υποβληθεί αυτό με τις καταστάσεις. Για τον χρόνο έκδοσης του τιμολογίου ισχύουν τα αναφερόμενα στον ν.4308/2014, άρθρο 11.

Αν μεταφράζω σωστά αυτή τη παράγραφο, μπορώ στο 2ο 3μηνο να περάσω το συμφωνητικό πχ 25/5/2021 με ''ποσό συμφωνητικού'' 0€ (εφόσον δεν έχω κόψει τιμολόγιο) και στις παρατηρήσεις δεν αναφέρω τίποτα, σωστά ? Αρκεί μέσα στο συμφωνητικό να αναφέρει οτι η πληρωμή θα γίνει μέσω τραπέζης στον επαγ. λογαριασμό μου, χωρίς να προσδιορίζει χρονικά το πότε θα γίνει. Υπόψη στο συμφωνητικό δεν αναφέρουμε το χρόνο παράδοσης, μπορεί να είναι πχ 2-3 εβδομάδες ή και 1-2-3 μήνες απο την ημέρα ανάθεσης.

(αυτή η περίπτωση καταλαβαίνω οτι συμπίπτει με τη παρακάτω πράσινη έγχρωμη απάντηση σου, σωστά?)

Αν ισχύει το παραπάνω, τότε στο 3ο 3μηνο δεν καταχωρώ τίποτα, οπότε λύνεται το πρόβλημα, καταλαβαίνω σωστά ?

Μπορεί όμως (όχι υποχρεωτικά) στο συμφωνητικό να περιγράφονται το πότε θα γίνονται οι τιμολογήσεις ως
"χρονική/-ές στιγμή/-ές", οπότε και καλό είναι να συμβαδίζουν χρονικά με τις ημερομηνίες/διαστήματα που αναφέρονται  στο συμφωνητικό  και οι τιμολογήσεις.

Επίσης δεν είναι αναγκαίο από το συμφωνητικό να προκύπτει άμεσα το συνολικό ποσό ή τα πιθανόν επιμέρους, οπότε στο ποσό τότε βάζουμε την τιμή "0".

Επίσης δεν είναι απαραίτητο το συμφωνητικό να έχει ημερομηνία λήξης. Καλό όμως στην περίπτωση αυτή να υποβάλλεται και το συμφωνητικό λήξης αν δεν προκύπτει από το αρχικό.
 

Και πάλι ευχαριστώ George!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, dib said:

Αν μεταφράζω σωστά αυτή τη παράγραφο, μπορώ στο 2ο 3μηνο να περάσω το συμφωνητικό πχ 25/5/2021 με ''ποσό συμφωνητικού'' 0€ (εφόσον δεν έχω κόψει τιμολόγιο)

Το "0" μπαίνει όχι διότι δεν θα έχεις κόψει τιμολόγιο, αλλά διότι δεν θα προκύπτει/περιγράφεται/αναγράφεται/παραπέμπει σε συγκεκριμένο ποσό στο συμφωνητικό. 

image.png.b9f84a5d41b6f9860a5f373c7b176691.png

 

========================================================

 

27 minutes ago, dib said:

Υπόψη στο συμφωνητικό δεν αναφέρουμε το χρόνο παράδοσης, μπορεί να είναι πχ 2-3 εβδομάδες ή και 1-2-3 μήνες απο την ημέρα ανάθεσης.

Αυτό αποτυπώνεται στην εφαρμογή αφήνοντας κενό στην διαρκεια συμφωνητικού το "έως" ως προαιρετικό πεδίο

image.png.b6d536fb371c39fb62db3e1ee222eaf9.png

 

========================================================

 

30 minutes ago, dib said:

Αν ισχύει το παραπάνω, τότε στο 3ο 3μηνο δεν καταχωρώ τίποτα, οπότε λύνεται το πρόβλημα, καταλαβαίνω σωστά ?

Σωστά αφού από το συμφωνητικό δεν προκύπτει το "έως" και άρα δεν έχει δηλωθεί στην κατάσταση το "έως", δεν έχει νόημα να καταθέσεις νέο (πρακτικά ίδιο) συμφωνητικό. Επίσης γνώμη μου είναι (εφόσον δεν προκύπτει το "έως") να κατατεθεί και η λύση του συμφωνητικού. Δες εδώ κάποιες παρατηρήσεις που είχα κάνει σχετικά με το πως δηλώνεται η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Σε τρίμηνο που δεν εχουμε συμφωνητικό , δεν υποβάλλουμε καθόλου ή πρέπει να υποβάλλουμε κενή κατάσταση  ?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, avgoust said:

δεν υποβάλλουμε καθόλου

Σχετ. ΔΕΛ Β 1144107 ΕΞ 2018 "... στην οποία (κατάσταση) συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο. ..."

ΑΝ δεν έχεις καταρτίσει, δεν υποβάλλεις καθόλου. Ούτε κενή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.