Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eρωτήσεις - απαντήσεις και οδηγίες συμπλήρωσης για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικά αληθεύει οτι καταχωρούμε ΤΠΥ από 3000 και πάνω??

 

Το παρόν νήμα είναι για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών (συμβάσεων), όχι για τιμολόγια.

Μήπως εννοείς τις ΜΥΦ; βλ. http://www.michanikos.gr/topic/6910-%CE%A3%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CF%85%CF%84%CF%8E%CE%BD/ από σελ. 40 περίπου και μετά.

Link to comment
Share on other sites

η λύση μου τελικά στο #77 είναι αποδεκτή!!!

Δηλαδη αν η αμοιβη δεν εχει κοπει ακομη ως αποδειξη

παρολο που μπορει να εχει περαστει στο συστημα αμοιβων και

μπορει να εχει πληρωθει και το ΦΕΜ

.......

τοτε μπορεις να δηλωσεις-ανεβασεις το συμφωνητικο στο πχ επομενο τριμηνο (με ποια ημερομηνια? αυτην του σωστου-αρχικου τριμηνου ή του επομενου που θελεις εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πληρωθεί ΦΕΜ νομίζω μπλέκει το πράγμα. Πως γίνεται να έχεις πληρώσει ΦΕΜ, το οποίο αναφέρεται σε αμοιβή (=κομμένη ΑΠΥ), αν δεν έχεις κόψει ήδη την αντίστοιχη ΑΠΥ (άσχετα αν δεν την έχεις πληρωθεί ακόμα)?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.

Αρα δεν θα πρεπει να εχεις κανει το ΦΕΜ.

Αν το εχεις περασει απο το συστημα αμοιβων...και το εχεις πληρωσει στη Τραπεζα (λεω αν)?

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν νήμα είναι για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών (συμβάσεων), όχι για τιμολόγια.

Μήπως εννοείς τις ΜΥΦ; βλ. http://www.michanikos.gr/topic/6910-%CE%A3%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CF%85%CF%84%CF%8E%CE%BD/ από σελ. 40 περίπου και μετά.

Για το gsis δεν είναι?

Σε συζήτηση με τον λογιστή μου, ανέφερε, ότι καταχωρώ ΑΦΜ πελατών Α' τριμήνου 2015. Δεν θα τα ανεβάσω όλα όμως, όσα υπερβαίνουν τις 3000€. Αλήθεια ή κάποιος έχει μπερδευτεί?

Επίσης με την ευκαιρία, τα συμφωνητικά με πελάτες, που συνάψαμε το 2013, 2014, τα "ανεβάζουμε κάπου"?

Του 2015, "τι ισχύει τώρα" ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαφωνώ (το αντιδραστικό στοιχείο 8-) ).

Το ΦΕΜ όντως αντιστοιχεί σε ποσοστό αμοιβής που είναι καθορισμένη (η αμοιβή) από το συμφωνητικό, και αποτελεί προκαταβλητέο φόρο ο οποίος αποδίδεται πριν από τη θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή από τη χορήγηση της σχετικής άδειας από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Δημοσίου (και επιστρέφεται με την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης)

 

Η τιμολόγηση (το παραστατικό) σύμφωνα με τα ΕΛΠ εκδίδεται (μεταξύ άλλων)

α) Σε περίπτωση παροχής υπηρεσιών, με την ολοκλήρωση της παροχής της υπηρεσίας

β) Σε περίπτωση συνεχιζόμενης παροχής υπηρεσίας ή κατασκευής έργου, όταν μέρος της αμοιβής καθίσταται απαιτητό για το μέρος της υπηρεσίας ή του έργου που έχει ολοκληρωθεί και σε κάθε περίπτωση με την ολοκλήρωση της υπηρεσίας ή του έργου.

 

Επίσης έχει αποσυσχετισθεί από την πληρωμή.

 

Αρα, γνώμη μου είναι ότι:

1)το ΦΕΜ είναι ανεξάρτητο από το πότε θα γίνει η τιμολόγηση

2)μπορείς να προκαταβάλεις το φόρο που αντιστοιχεί στην αμοιβή που προκύπτει από την συμφωνία οποιαδήποτε στιγμή θες (λαμβάνοντας όμως υπόψη αυτά που γράφω στην αρχική παράγραφο)

3)αν αργότερα προκύψει (για οποιονδήποτε λόγο) μεγαλύτερη αμοιβή (όχι τιμολόγηση-παραστατικό) θα συμπληρώσεις τον προκαταβλητέο φόρο που είχες αποδόσει με το νέο ποσό που θα προκύψει.

4)αρκεί, στο τέλος, όταν φτάσεις στο σημείο να τιμολογήσεις, το ποσό του φόρου που θα έχεις προκαταβάλει να μην έχει αναντιστοιχία με το ποσό της τιμολόγησης.

5)αν πάλι "χαλάσει η δουλειά" και δεν γίνει τιμολόγηση (δεν εξετάζω τις συνθήκες και τους λόγους που δεν θα γίνει τιμολόγηση, απλά δεν θα γίνει) πάλι δεν υπάρχει θέμα, γιατί ο φόρος αυτός είναι προκαταβλητέος και απλά θα σου επιστραφεί με την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετική με το (2).

Συνάπτω συμφωνία και προκαταβάλλω τον ΦΕΜ τον Απρίλιο του 2015 πριν την έκδοση της ΑΠΥ, για έργο που θα περατωθεί και θα πληρωθώ τον Σεπτέμβριο του 2015.

Τελικά δεν ολοκληρώνεται το έργο και εγώ δεν εκδίδω ΑΠΥ αφού δεν εκτέλεσα εργασία και δεν πληρώθηκα.

Για κακή μου τύχη δεν έχω καθόλου εισοδήματα για όλο το 2015.

Δηλαδή στην δήλωση θα έχω μηδέν εισοδήματα αλλά παράλληλα θα έχω αποδώσει προκαταβλητέο φόρο για εισόδημα που είχα...

Κάτι δεν με πάει καλά....

Link to comment
Share on other sites

Και τι πρόβλημα υπάρχει.... εδώ πληρώνεις φόρο 26% για εισόδηματα που δεν έχεις αν φορολογηθείς με τα τεκμήρια ή και πληρώνεις το γη@μμ... το 650άρι έχεις δεν έχεις εισόδημα. 

Είναι προκαταβλητέος φόρος θα επιστραφεί.

 

Οπως σου είπα ... το πότε θα κοπεί το παραστατικό είναι ανεξάρτητο της πληρωμής ... εσύ έχεις προκαταβάλει τον φόρο των μηχανικών ως όφειλες και θα σου επιστραφεί.

 

Να μου έλεγες το ανάποδο εκεί δεν έχω να πω κάτι.

Δηλαδή 

Είναι 31/12/2014 10:00 βράδυ ...και έχω μηδενικό εισόδημα. Και έρχεται πελάτης .... τότε ... και επειδή εγώ μπορώ ... παραμονιάτιακα ... συμφωνούμε το ποσό ... υπογράφουμε το συμφωνητικό κάνω και την αυτοψία ... σχέδια ... τα πάντα όλα .... κόβω και το παραστατικό αλλά το ΦΕΜ θα πληρωθεί την επομένη ή ίσως και την μεθεπόμενη λόγω αργίας .. γιατί θεωρείτε έμβασμα...

 

Τότε θα έχω εισόδημα στο 2014 που έχει προκαταβλητέο αλλά δεν έχει αποδοθεί ... εκέι τότε .... εκεί σε θέλω ... υπάρχει θέμα ?

που 'σαι Σωτήηηηρη κάτα το άσμα ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που βάζεις το έχουμε ξανακουβεντιάσει και δεν καταλήξαμε, αν θυμάμαι καλά...

 

Μπορεί το παραστατικό να μην έχει *άμεση σχέση με την εξόφληση αλλά από που προκύπτει πως δεν έχει σχέση με τον ΦΕΜ;

 

 

* Λέω άμεση γιατί αν πάρεις χρήματα πρέπει να κόψεις παραστατικό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.