Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΑΝ.ΕΠΕ και Μη Καταστροφικοί Έλεγχοι


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι οκ. Το κτίριο δεν βγαίνει με 16. Βγαίνει με 19.

Μάλιστα. Μάλιστα.

 

Έχει υψηλής αντοχής οπλισμό, πυκνούς συνδετήρες, με σωστά άγκυστρα, καθόλου οξειδωμένο, με συνδετήρες στους κόμβους, σωστές αναμονές.

Όλα αυτά είναι οκ και για αυτό θέλω να φτάσω όσο πιο πολύ μπορώ στο 19

Ετσι

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

"Εγω δεν βλεπω κανεναν Βαδαλουκα. Βλεπω εναν χρηστη NK ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ, δεν ξερω ποιος ειναι.'

 

Ουτε εγω ειδα κανεναν τετοιον στην απαντηση μου.Βλεπω μονο Νικ-Βαδαλουκα Συμβουλοι Μηχανικοι.

Απο εκει και περα ειναι βεβαιο οτι οι οικονομικες του εκτιμησεις ειναι εκτος πραγματικοτητας.

 

 

"Tα σχόλια που κάνετε για τα στατιστικά είναι άσχετα με το θέμα καθώς τα νούμερα είναι τυχαία."

Τα νουμερα δεν ξερω αν ειναι τυχαια .Εκεινο που ξερω ειναι οτι ευκολα παραπλανουν εναν οχι αρκετα εμπειρο συναδελφο και ευκολα μπορει να τον οδηγησουν σε εσφαλμενες εκτιμησεΙς. Και μη μου πειτε οτι οι πληροφοριες που δινονται στο φορουμ δεν αξιοποιουνται αρκετες φορες απο τους συναδελφους.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί φθηνοί τρόποι να βελτιώσεις την εικόνα του σκυροδέματος ενός υφισταμένου. Ένας από αυτούς είναι να έχεις απόθεμα καλών καρότων στο ψυγείο, και να ντοπάρεις...

 

Κι αν αυτό είναι εξωφρενικό και μόνο να λέγεται, δεν διαφέρει ωστόσο από ο,τι γίνεται στην πράξη:

Λαμβάνουμε πυρήνες "από όπου είναι εφικτό", για να προσδιορίσουμε την αντοχή σε συγκεκριμένες διατομές, από τις οποίες δεν παίρνουμε πυρήνες...

Λόγου χάριν, ακόμη και ο πολύς "σύμβουλοι μηχανικοί" θεωρεί -φαντάζομαι- δεδομένο ότι παίρνει πηρύνες  από τον κορμό ενός τοιχώματος (με λίγο οπλισμό και καλή δόνηση), και χρησιμοποιεί τα αποτελέσματα για να κάνει ελέγχους στον πόδα του τοιχώματος (αναμονές, κακή δόνηση, διαχωρισμός αδρανών).

 

(Οι περισσότεροι κάνουμε και κρουσιμέτρηση για να κατευνάσουμε τις Ερινύες, παρότι γνωρίζουμε ότι η κροyσιμέτρηση δεν γράφει σωστά σε θέσεις με πολύ οπλισμό ή απόμιξη)

 

 

Αλλά, αφού υπάρχει προσφορά φθηνών λύσεων, εγώ θέλω κάποιον να μου βρει λύση πως στα κομμάτια θα μετράω με αξιοπιστία τον άνω οπλισμό δοκών στον κόμβο, το μήκος αγκύρωσής τους μέσα στον κόμβο, το αν διέρχονται μέσα από τον κόμβο και αγκυρώνονται στην άλλη δοκό, την θέση αγκύρωσης μέσα στην διπλανή δοκό...

 

Μου είναι πολύ χρήσιμη πληροφορία, χωρίς αυτήν όλα τα κτίρια θέλουν ενισχύσεις του κερατά.

 

Α, και θέλω να την παίρνω την πληροφορία αυτή, σε κτίρια καταστημάτων, γραφείων και σχολεία, που βρίσκονται εν λειτουργία, χωρίς να ξηλώσω πατώματα, χωρίς να καθαιρέσω επιχρίσματα, χωρίς να ξηλώσω τα καλώδια (ούτε καν να κλείσω το ρεύμα δεν μπορώ), και με τρόπο αξιόπιστο, ώστε να μην συγχέονται με τον πραγματικό κύριο οπλισμό τα μοντάζ, τα τρελά σίδερα, τα καβαλέτα και οι πάπιες, οι ξέμπαρκες ράβδοι της πλάκας κλπ...

 

Ω ναι, αυτό θέλω...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

Αλέξη

 

καλά κάνεις και τα θέλεις και προφανώς γίνονται σχετικά εύκολα.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

@ Alex Pap

 

Επιτέλους ακούστηκε η αλήθεια.Ο μόνος τρόπος που βρήκα για τους κόμβους ήταν να έρθω σε επαφή με 2 σιδεράδες της εποχής για να μου πουν πώς δούλευαν τότε.Σε κάποιες περιπτώσεις  ανέγερσης Νέας οικοδομής και κατεδάφισης του υφισταμένου, τα είδα πραγματικά σε κλίμακα 1:1.Ελπίζω να είναι κατανοητό το νόημα

Edited by McRaster
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ήταν να έρθω σε επαφή με 2 σιδεράδες της εποχής για να μου πουν πώς δούλευαν τότε

 

 

Η κουβεντα που ειπες ειναι ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΗ...!!!

 

Το εχω κανει και γω.

Λογω της ενασχολησης συγγενικων προσωπων με την κατασκευη, απο το 1960, ειχα αμεσα διαθεσιμη την πληροφορια.

 

Απλα αν παμε σε περιπτωσεις αυθαιρετων, να ξερεις οτι εκει τα πραγματα δεν ακολουθουσαν τις κοινες πρακτικες της καθε εποχης.

Οτι εβρισκαν, γρηγορα-γρηγορα, να τελειωνουμε.

Σε τετοιες κατασκευες μπορεις να βρεις οτι διατομη θες, οτι κατηγορια χαλυβα θες, οτι διαταξη οπλισμου μπορεις να φανταστεις.

Προχθες, σε προβολο κατασκευης του 1980, αυθαιρετο, βρηκα κυριο οπλισμο Φ16/15!!! σε παχος προβολου 12εκ.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ McRaster,

 

Είναι σωστό αυτό που λες.

Αλλά στην περίπτωση αυτή "υποθέτεις βάσιμα" το τι συμβαίνει με τα σίδερα, δεν το γνωρίζεις.

Πράγμα που με το ζόρι ταιριάζει στην χαμηλή στάθμη αξιοπιστίας...

 

Όταν με το μαγνητόμετρο στο χέρι κυνηγάς την υψηλή στάθμη, το κυνήγι αποδεικνύεται μάταιος κόπος...

 

Πολλοί θα πούνε ότι υπάρχει λύση και ακούει στο όνομα σκάνερ hilti, μίλτι κλπ, κάνει 13k μέι κοκ...

Ξεκαθαρίζω:

Δεν θέλω να ξαναδώ αποτελέσματα σκάνερ από τοιχεία και πλάκες.

Όταν κάποιος μου δείξει εικόνα σκάνερ από εσωτερικό κόμβο, στην οποία θα ξεχωρίζουν σίδερα δοκών - πλακών - ματίσεις - σπαστά - γάτζοι - τρελά - τσέρκια και το καλώδιο για τα χωνευτά φωτιστικά, τότε ξανασυζητάμε.

 

Προς το παρόν πάντως, ούτε σε ακτινογραφία δεν το έχω δει αυτό.

 

 

Κατά τα λοιπά, καλή τύχη σε όσους νομίζουν ότι με ΜΚΕ στο σκυρόδεμα θα λύσουν το πρόβλημα της αποτίμησης...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Tι να σου απαντήσω; νομίζω πως οι ενισχύσεις σε κτήρια προ του 85 είναι αναγκαίες ασχέτως ΣΑΔ,νομίζω οτι αυτό είναι κατανοητό, ειδικά σε μία χώρα σαν την Ελλάδα.Το έχω δηλώσει άπειρες φορές και ειδικά αυτοί που με γνωρίζουν ξέρουν οτι είμαι κατά των εκτεταμένων ΜΚΕ , γιατί στο τέλος αναδεικνύεται μόνο το χάος........Για άλλες δουλειές , όπως οι γέφυρες - σήραγγες ,έχουν νόημα. 

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.