Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκδοθείσα οικοδομική άδεια προγενέστερη του ΠΔ χρήσεων Γης


haralampo

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Το θέμα που αντιμετωπίζω αφορά σε ακίνητο του οποίου η οικ. άδεια είναι από το 1979 για 400 τ.μ. κατάστημα και ενώ έως τώρα νοικιαζόταν κανονικά, σήμερα η αρμόδια ΥΔΟΜ, επικαλείται την ισχύ του Π.Δ. 16-3-1987 ΦΕΚ 318Δ/16-4-1987 και την αναθεώρησή του ΦΕΚ 1468Δ/31-12-1996 ως προς τις χρήσεις γης, λέγοντας πως η συγκεκριμένη ΠΕ χαρακτηρίζεται ως αμιγούς κατοικίας ήτοι επιτρέπεται 1 μικρό κατάστημα έως 50 τ.μ. ανά οικόπεδο.
 

θα ήθελα να σας παρακαλέσω να με ενημερώσετε εάν έχετε υπόψη σας κάποια σχετική διευκρινιστική εγκύκλιο ή γενικότερα εάν γνωρίζετε τι ισχύει διότι εάν τελικώς υπερισχύει η εφαρμογή του Π.Δ. του 1987 και η αναθεώρησή του, το συγκεκριμένο ακίνητο καθίσταται αναξιοποιήτο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μπάμπης

 

Συνάδελφε, παρακαλώ συμπλήρωσε την ειδικότητα σου όπως απαιτείται από τους κανόνες συμμετοχής!

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Απο τα φεκ που παραπεμπεις...το ερωτημα σου αφορά την Πολεοδομικη ενοτητα 4 του Δημου Παιανιας...

Αυτους τους ορους θεσπισε το φεκ του 1987

 

εσυ - δεν λες    αν -  τελικα ειχες  χτισει με την αδεια του 1979

Προφανως -αν- εχτισες το εκανες με νομιμη αδεια και με τους τοτε ορους δομησης και χρησεις γης.

 

Γιατι να ειναι "αναξιοποιητο" το  ακινητο???

 

Να μιλησεις με τον μηχανικο σου

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ είχα χτίσει με την άδεια του 1979 με χρήση καταστήματος και φυσικά τους όρους που ίσχυαν τότε (όπως αναφέρω νοικιαζόταν το ακίνητο έως σήμερα).

Τωρα όμως προκύπτει θέμα διότι σύμφωνα -λέει- με το ΦΕΚ του 1987 δεν επιτρέπεται παρά να λειτουργεί κατάστημα έως 50 τμ, ενώ η επιφάνεια του ακινήτου μου είναι 400 τμ.

 

Το ερώτημά μου έχει να κάνει με το εάν είναι λογικό/νόμιμο αυτό, με δεδομένο ότι η άδεια που είχε εκδοθεί το 1979 (με τους όρους προφανώς που ίσχυαν τότε) είναι προγενέστερη του συγκεκριμένου ΠΔ του '87 που καθορίζει τις χρήσεις γης.

Στην περίπτωση που ισχύει στο συγκεκριμένο ακίνητο το ΠΔ του '87, δεν μπορώ να αξιοποιήσω τα υπόλοιπα 350 τ.μ. του ακινήτου μου.

Έχω μιλήσει τόσο με το μηχανικό μου όσο και με το δικηγόρο μου, απλώς ήθελα να δω εάν έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι αντίστοιχο και γνωρίζει κάτι διότι αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι κάτι σαφές και ξεκάθαρο.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Χ.

Link to comment
Share on other sites

δλδ εννοούν οτι

 

αν μειωθει ο σδ και το υψος σε μια περιοχη

ολες οι κατασκευες που εγιναν με το προηγουμενο νομικο  πολεοδομικο καθεστως

 

θεωρουνται "ακυρες" [ και κατεδαφιστεες...????]

 

ή εν πασει περιπτωσει τιθενται υπο καθεστως "απαγορευσης χρησης" για τα "επι πλεον" μετρα???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.