Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποια σχολη στο πολυτεχνειο


Ανδρεας Ε

Recommended Posts

Από τη μικρή σχετικά εμπειρία μου πάνω στο επάγγελμα, αλλά και από τις αγγελίες εργασίας που κυκλοφορούν μιλώντας πάντα για Ελλάδα, οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί είναι αυτοί οι οποίοι έχουν τις περισσότερες εναλλακτικές οδούς εντός του επαγγέλματός τους. Από πλευράς Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, αυτοί που έχουν σχέση με προγραμματισμό, έχουν και ζήτηση. Για οικονομικές απολαβές, υπό τις δεδομένες συνθήκες - δεν ξέρω τι θα συμβαίνει σε 5-10 χρόνια, μην περιμένεις πολλά, σε κανένα κλάδο των Μηχανικών, εκτός & αν υπάρχει κάποια στρωμένη & έτοιμη δουλειά με διασυνδέσεις (Ελλάδα ζούμε..). Συνεπώς, συμφωνώ με τον ikaros13, ΜηχΜηχ.

Link to comment
Share on other sites

Από πολυτεχνικές σχολές, αυτή με τις περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες αυτή την περίοδο είναι η σχολή μηχανολόγων. Αλλά γενικά να ξέρεις ότι οι πολυτεχνικές σχολές έχουν πολύ κακή αποκατάσταση αυτή την περίοδο και προς το παρόν δεν φαίνεται φως στον ορίζοντα. Αν σε ενδιαφέρει η με μεγαλύτερες πιθανότητες αποκατάσταση και πιο προσοδοφόρα θα σου πρότεινα να ψάξεις και τα εργατοτεχνικά επαγγέλματα (όπως πχ ψυκτικός, ηλεκτρολόγος, υδραυλικός κτλ) όπου πραγματικά υπάρχει έλληψη από καλούς τεχνίτες και καλούς επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμια 5ετης φοιτητης στο τμήμα Πολιτικων Μηχανικών Α.Π.Θ. Πολιτικος μηχανικος ήθελα να γίνω απο την β Γυμνασιου ( δεν έχω πατερα η μητέρα μηχανικό, απλώς έβλεπα την εκπομπη υπερκατασκευες στον Σκαι και μου αρεσε ο τροπος με τον οποιο δουλευαν οι μηχανικοι, πως εβρισκαν λυση σε ολα τα προβληματα κτλ).

 

Η επιλογή μου δεν με απογοητευσε. Το αντικειμενο ειναι συναρπαστικό για οποιον θέλει να μάθει πράγματα και κυριολεκτικά σου ανοιγει τους οριζοντες και βλέπεις τον κόσμο με άλλο μάτι.

 

λΕχω φιλους Μηχανολογους και Ηλεκτρολογους. Η Μηχανολόγοι έχουν τα λιγότερα μαθηματα (48 εναντι 60 σε πολιτικους και ηλεκτρολογους) αλλά εχουν το πιο ευρυ γνωστικό αντικειμενο. Η Μηχανολογια πιστευω οτι έχει το μεγαλυτερο φασμα, γιαυτο και στην σχολή κανουν πολυ γενικά μαθηματα. Οι ηλεκτρολογοι είναι άλλη φαση. Πολιτικοι και μηχανολογοι εχουν κοινο υποβαθρο (μαθηματικά, στατική και κυριως πολύ Αντοχή Υλικών) ενω οι ηλεκτρολογοι εχουν περισσότερα μαθηματατικά και ασχολουνται με ηλεκτρονική κυκλώματα πολλους αλγοριθμους και επιστημη υπολογιστων. Φιλος μου μου ειπε οτι στο βασικό κυκλο σπουδων εχει πολυ λιγα μαθηματα με ενεργεια αρα εκτος και αν παρεις ειδικευση δεν θα δεις πολλά.

 

Αποψη μου, μπες και δες καταλογο μαθηματων φαντασου τον εαυτο σου σε 20 χρονια, μπες δες βιντεο στο Youtube για το τι κανει η καθε ειδικοτητα. Ειμαι της άποψης οτι You can't go wrong with engineering. Δεν ειμαι στη αγορα εργασιας αλλά οταν υπάρχει κρίση, υπάρχει για όλες τις ειδικοτητες πιστευω.

 

Να εχεις υποψην πάντως ότι στο εξωτερικό, με βαση οσα διαβαζω θα γίνει μπουμ σε ζητηση για Πολιτικους Μηχανικους. Αυτο γιατι πολλά έργα υποδομής (γεφυρες, δρομοι κτλ) που χτιστηκαν πριν απο 40 χρονια σε ανεπτυγμενες χώρες ( Γερμανια , ΗΠΑ ) κλείνουν σιγα σιγα τον κυκλο ζωης τους. Το πιο προσφατο Job Report για τις ΗΠΑ, έχει τον Κλαδο Υγειας ( Health Care) και τον κλάδο Κατασκευων ( Construction ) ως τους πιο καυτους κλάδους με ετησια αυξηση σε ζητηση περι το 10% ( νομιζω ). Μεγαλο μεριδιο σε αυτην την πίτα θα έχουν οι πολιτικοι μηχανικοί.

 

Αν θες επιπλεον πληροφοριες για το τμημα μαθηματα κτλ μην διστασεις να μου στειλεις μηνυμα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.