Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχετικά με κατατακτήριες εξετάσεις


Recommended Posts

   Καλησπέρα σας είμαι φοιτητής του τμήματος Γεωτεχνολογίας και Περιβάλλοντος του ΑΤΕΙ Κοζάνης και επειδή μου αρέσει η επιστήμη της γεωλογίας-ορυκτολογίας-κοιτασματολογίας,εκμετάλλευση 1 και 2, εδαφομηχανική 1 και 2 κλπ θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου και έπειτα.
    Όσο έχω ψάξει για κατατακτήριες μου είπαν ότι μπορώ να δώσω.Όμως με προβληματίζει δεν ξέρω να δώσω για την σχολή του Μεταλλειολόγου η για Γεωλογία;

    Στο μυαλό μου έχοντας έναν καθηγητή μου μεταλλειολόγο έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη σχολή είναι ποιο πολύ κοντά σε management οργάνωση μελέτες για το εάν είναι εκμεταλλεύσιμο ένα κοίτασμα κλπ...
   Από την άλλη οι γεωλόγοι ξέρω ότι έχουν άλλο αντικείμενο κοινό μεν αλλά 6 κατευθύνσεις κλπ...
  Ακόμα από τις γραμματείες που ρώτησα μου είπαν ότι κάποια μου μαθήματα θα αναγνωριστούν...
  Θα το εκτιμούσα όσοι μεταλλειολόγοι η μηχανικοί ορυκτών πόρων (εφόσον ξέρουν κάτι ώστε να βοηθήσει) με βοηθήσουν με λεπτομέρειες ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

Edited by thanasis1994
Link to comment
Share on other sites

Μεταλλειολόγους πρέπει να πας.

Φιλε και εγώ αυτό σκέφτομαι απλά θέλω λεπτομέρειες σε ευχαριστώ για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και τους οδηγούς σπουδών, λογικά δε χρειάζεσαι λινκ ε?

 

Αν σε ενδιαφέρει το μηχανιλίκι πρέπει να πας σε μια σχολή μηχανικών, αν σε ενδιαφέρει η επιστήμη στο γεωλογικό. Στο τμήμα μεταλλειολόγων εκτός από τεχνικές εξόρυξης θα μάθεις και μεταλλουργία, οπότε θα έχεις και την εναλλακτική ενασχόλησης στη μεταποίηση.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ ναι μου αρέσει η μηχανική και όλα αυτά τα μαθήματα εδαφομηχανικές υδρογεωλογία στατική δυναμική αλλά και εξορύξεις εκμεταλλεύσεις κλπ κλπ! 
Ναι δεν χρειάζομαι ιστότοπους τα έχω ψάξει και έχω μιλήσει με γραμματείες και καθηγητές πάντως έχω μια καχυποψία επειδή οι δικοί μας καθηγητές λένε για μεταπτυχιακό (σε Αγγλία Γερμανία Σκωτία Σουηδία κλπ) και επίσης από άλλους ότι στις κατακτήριες βάζουν επίτηδες δύσκολα όμως αρκούμαι στο ότι είναι κακές φήμες..!  :confused:  :roll:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γενικά δε πάει πολύς κόσμος για κατατακτήριες, ειδικά στους μεταλλειολόγους, ίσως να περάσεις απλά επειδή πρέπει να πάρουν και μερικούς.. καλού κακού πιάσε τους καθηγητές να σου πουν κανα θέμα και να σε βοηθήσουν στη διόρθωση. Αν δουν ότι υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον μπορεί να είναι πιο ελαστικοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα αλλά βάση ηθικών αρχών δεν θεωρώ σωστό να τους μιλήσω για να μου πουν για θέματα κλπ εξάλλου τα ανακοινώνουν στην ιστοσελίδα αλλά ελπίζω και πιστεύω πως θα τα καταφέρω να πετύχω διότι το επιθυμώ!!!  :smile:  
Σας ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες όποιος θέλει να προσθέσει κάτι η να πει καλοδεχούμενος!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τέλειωσα το ΓΕΩΠΕ και μετα Διπλ.Πολ.Μηχ/κος. Σου συστήνω να κάνεις, αμεσότατα, ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πχ http://www2.warwick.ac.uk/fac/sci/eng/study/pg/degree/msc/tus/

http://www.ltu.se/org/sbn/Avdelningar/Geoteknologi?l=en

 

και να επιδιώξεις να εργοδοτηθείς εκεί. Μην χάνεις ΧΡΟΝΟ, δεν γυρίζει πίσω, μην ασχολείσαι με το σύστημα παιδείας εδώ, μην μένεις στην Ελλάδα, έχει καταστραφεί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το ΓΕΩΠΕ και μετα Διπλ.Πολ.Μηχ/κος. Σου συστήνω να κάνεις, αμεσότατα, ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πχ http://www2.warwick.ac.uk/fac/sci/eng/study/pg/degree/msc/tus/

http://www.ltu.se/org/sbn/Avdelningar/Geoteknologi?l=en

 

και να επιδιώξεις να εργοδοτηθείς εκεί. Μην χάνεις ΧΡΟΝΟ, δεν γυρίζει πίσω, μην ασχολείσαι με το σύστημα παιδείας εδώ, μην μένεις στην Ελλάδα, έχει καταστραφεί.

Αγαπητέ συνάδελφε και εγώ προς τα εκεί κλίνω έχω έναν καθηγητή τον κ.Σαχπάζη Κωνσταντίνο πιθανότατα να τον είχες και εσύ είναι  Γεωτεχνικός Μηχανικός - Πολιτικός Μηχανικός ο οποίος μας μίλησε για αυτό το ενδεχόμενο τώρα μένει να το ψάξω..! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.