Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή καθεστώτος πρόσληψης ΙΚΑ -> ΤΣΜΕΔΕ


thief

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

εργάζομαι σε μια εταιρεία από το 2011 ως μισθωτός (ΙΚΑ). Δεν είχα κάνει εγγραφή στο ΤΕΕ, αλλά πλέον έκανα και ως νέος μηχανικός ψάχνω να δω τι θα κάνω.

 

Τι είναι, λοιπόν, προτιμότερο για έναν νέο μηχανικό, όχι μόνο από την οικονομική πλευρά (δεν γνωρίζω εάν υπάρχουν και άλλες πλευρές για να το κοιτάξει κανείς, βέβαια). Σε κάθε περίπτωση, το σύνολο των απολαβών μου θα είναι το ίδιο (είτε 12 είτε 14 μισθοί δηλαδή).

 

α) να με προσλάβει εκ νέου ο εργοδότης μου ως μισθωτό μηχανικό. Στην περίπτωση αυτή, θα μου πληρώνει και το ΤΣΜΕΔΕ αλλά και την εισφορά του ΙΚΑ, αλλά μόνο εάν το ποσό που προκύπτει τελικά από ΤΣΜΕΔΕ νέου μηχανικού + ΙΚΑ, είναι χαμηλότερο ή ίσο συγκριτικά με το "πλήρες" ΙΚΑ που μου πληρώνει αυτή τη στιγμή. Αν δεν έχω κάνει λάθος στους υπολογισμούς μου, τότε είναι όντως ελάχιστα πιο χαμηλό.

 

β) να κάνω σύμβαση εργασίας και να είμαι με μπλοκάκι. Εδώ και πάλι θα αναλάβει το ΤΣΜΕΔΕ, αφού αντίστοιχα θα απαλλαγεί από το ΙΚΑ που έχουμε τώρα.

 

Τι συμφέρει, επομένως; Φορολογικά τι θα μου έρθει πιο... ελαφρύ;

 

Και η τελευταία ερώτηση: και στις δύο περιπτώσεις μπορώ να αναλάβω κάποια μελέτη εκτός του γραφείου ως μηχανικός, σωστά; Θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται μισθωτός. Απο εκει και αν θες να κανεις δικές σου δουλεια έξτρα θα πρεπει να κανεις έναρξη στην εφορία . Παραμένεις ομως υπό το καθεστώς μισθωτού όσον αφορα τις εισφορές. Μετα απο 5 χρονια απο την έναρξη θα σε απασχολήσει το τελος επιτηδεύματος (650€) η οτι ισχυει τοτε...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Φίλε κλέφτη (thief) :mrgreen:, welcome to the club of ΤΣΜΕΔΕ...

Καλώς ή κακώς, θα δείξει.

 

Από την εμπειρία μου ως μισθωτός Μηχανικός:

1. το φορολογικό καθεστώς και οι απολαβές είναι πιο καθαρά και πιο σταθερά σε μεταβολές (αν και ο καθαρός μισθός μου σε βάθος 3ετίας έπεσε λόγω των μεταβολών που έγιναν από το κράτος),

2. δε μπλέκεις με λογιστές και τα συναφή, παρά μόνο μία φορά το χρόνο,

3. απολαμβάνεις το δικαίωμα να λάβεις επίδομα ανεργίας, αν το κακό συμβεί.

(Αν σε προσλάβει ως Μηχανικό με ΙΚΑ, ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να πας στο ΤΣΜΕΔΕ & να δηλώσεις τη μεταβολή, πως θα είσαι μισθωτός Μηχανικός με ΤΣΜΕΔΕ-ΙΚΑ)

 

Φορολογικά, έχω την αίσθηση πως αν είσαι μισθωτός με ΙΚΑ ή μισθωτός με μπλοκάκι, πάνω κάτω είναι η ίδια κατάσταση, με την κατάσταση μισθωτός με ΙΚΑ να υπερέχει για τους ανωτέρω λόγους (χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος).

 

Αν είσαι μισθωτός με ΙΚΑ, ΔΕΝ μπορείς να αναλάβεις νόμιμα μελέτες ή να υπογράφεις ως Μηχανικός, θα πρέπει ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ να τηρείς και βιβλία ώστε να έχεις δικαίωμα υπογραφής και να είσαι ΚΑΙ μισθωτός με ΙΚΑ, κάτι που φορολογικά νομίζω δε θα σου αρέσει.

 

Για μένα, αν έχεις την επιλογή μισθωτός Μηχανικός με ΙΚΑ, προχώρα με αυτή, απλά κάνε καλό υπολογισμό ως προς το τι θα λαμβάνεις καθαρά, μην έχουμε παρανοήσεις και κλάματα.

 

Welcome welcome

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει μισθωτός μηχανικός με ΙΚΑ μην ξεχάσουμε και αυτα που ξέρουμε...

Υπαρχει μισθωτός μηχανικός με ΤΣΜΕΔΕ. Απλα σε αυτη την περιπτωση ο εργοδότης καταβάλει μια μικρή επιπλέον εισφορά στο ΙΚΑ για παροχή σε χρήμα σε περιπτωση ασθένειας. Δηλαδη αν λήψεις απο την εργασία σου για λόγους υγείας, θα πληρωθείς αυτα που σου αναλογούν σε τέτοιες περιπτώσεις, απο το ΙΚΑ. Η ασφάλιση σου ειναι ΤΣΜΕΔΕ και μονο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Θα μιλήσω και με το λογιστήριο όταν έρθει η ώρα, απλώς θέλω να έχω εικόνα του τι γίνεται για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων.

 

Ας θεωρήσουμε λοιπόν το εξής σενάριο:

 

- Είμαι μισθωτός μηχανικός στην εταιρεία που ανέφερα. Ο εργοδότης μου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ, καθώς και το ΙΚΑ που αναλογεί και παίρνω έναν συγκεκριμένο καθαρό μισθό. Το δηλώνω στο ΤΣΜΕΔΕ.

- Προκύπτει μια μελέτη εκτός εταιρείας. Την αναλαμβάνω, κάτι που σημαίνει ότι έχω κάνει και έναρξη στη ΔΟΥ ως μηχανικός και έχω μπλοκ. Δεν έχω φόρο επιτηδεύματος όμως, ως νέος μηχανικός.

 

Επομένως, θα πληρώσω κανονικά τους αναλογούντες φόρους και τις εισφορές για τη μελέτη που ανέλαβα σαν να μην ήμουν μισθωτός; Υπάρχει κάποια διαφορετική επιβάρυνση, εξαιτίας των σταθερών αποδοχών που έχω ως μισθωτός ή δεν λαμβάνεται αυτό υπ' όψιν;

 

Αυτό δηλαδή που δεν έχω καταλάβει είναι εάν υπάρχει κάποια επιπλοκή από τον συνδυασμό του μισθωτού και του μπλοκ ελεύθερου επαγγελματία.

 

ikaros13, όπου αναφέρεται ΙΚΑ, εγώ καταλαβαίνω την εισφορά αυτή που λες. Αυτό νομίζω εννοούν όλοι.

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Επιπλοκες δεν υπαρχουν το κανουν πολλοι μονο αν ήσουν ΔΥ

Για το πρωτο που λες ειναι υποχρέωση του εργοδότη σου να δηλώσει την φύση εργασιας μισθωτού στο ΤΣΜΕΔΕ αλλα εχε το νου σου καλού κακού

Τα υπόλοιπα οπως τα είπες για τα φορολογικά θα στα εξηγήσει καλύτερα ο λογιστής σου που λογικά τπυλαχιστον στην αρχή πρεπει να εχεις αν παράλληλα κανεις και εναρξη μην μπερδευτεις με τις δηλώσεις..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχες δουλειά και ασφάλιση, νομίζω ότι κακώς γράφτηκες στο τεε, γιατί γίνεσαι πολύ ακριβός χωρίς να κερδίζεις κάτι από απόψεως ασφάλισης, εκτός αν σε υποχρέωσε το αφεντικό, για να σε πάρει με μπλοκάκι, να απαλλαγεί από τις εργοδοτικές υποχρεώσεις του (ωράριο, άδειες, αποζημίωση κλπ) και να σου φορτώσει και σένα μερικές ευθύνες (να υπογράφεις δηλαδή και συ σε καμια δική του δουλειά).

 

Το σκεπτικό να κάνεις και δουλειές στη ζούλα ενώ είσαι μισθωτός με μπλοκάκι δε στέκει διότι με μερικές τέτοιες δουλειές μετατρέπεσαι από μισθωτός σε ελεύθερος επαγγελματίας και η φορολογία σου εκτοξεύεται και θα πρέπει να έχεις μεγάλη πελατεία και σίγουρη για να αρχίσει να σε συμφέρει. Σ' αυτή την περίπτωση μάλλον θα παράταγες εντελώς τη δουλειά που κάνεις τώρα γιατί δε θα τα προλάβαινες όλα.

 

Εργασία με ίκα για τους ασφαλισμένους του τσμέδε υπάρχει, αλλά χρειάζονται κάποια χαρτιά ώστε να απαλλαχτείτε από την καταβολή διπλών εισφορών και το να βγουν είναι μια επιπλέον φασαρία. Εφόσον υπήρχε δουλειά και ασφάλιση για ποιό λόγο να μπεις στη διαδικασία να επισκέπτεσαι υπηρεσίες και λογιστές, όταν μέχρι τώρα όλα τα φρόντιζε ο εργοδότης και συ απλά εισέπρατες το μισθό σου?

 

Γενικά πρέπει να υπολογίζουμε και το κόστος σε ψυχική οδύνη από την άσκηση πολλών μορφών εργασίας ταυτόχρονα, όταν τα κέρδη δε το δικαιολογούν.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει μισθωτός μηχανικός με ΙΚΑ μην ξεχάσουμε και αυτα που ξέρουμε...

Υπαρχει μισθωτός μηχανικός με ΤΣΜΕΔΕ. Απλα σε αυτη την περιπτωση ο εργοδότης καταβάλει μια μικρή επιπλέον εισφορά στο ΙΚΑ για παροχή σε χρήμα σε περιπτωση ασθένειας. Δηλαδη αν λήψεις απο την εργασία σου για λόγους υγείας, θα πληρωθείς αυτα που σου αναλογούν σε τέτοιες περιπτώσεις, απο το ΙΚΑ. Η ασφάλιση σου ειναι ΤΣΜΕΔΕ και μονο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ikaros13 μην ξεχάσεις αυτά που ξέρεις, όταν γράφω μισθωτός Μηχανικός με ΙΚΑ, εννοώ μισθωτός Μηχανικός όπως το εννοείς εσύ.

Αν έγραφα σκέτο μισθωτός Μηχανικός ή μισθωτός Μηχανικός με ΤΣΜΕΔΕ, τότε θα υπήρχε το μπέρδεμα αν είναι μισθωτός μισθωτός ή μισθωτός ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι.

 

Thief, επιβεβαιώνω ό,τι είπε ο ikaros13.

Link to comment
Share on other sites

Οκ μην με παρεξηγήσεις γράφω κάπως περίεργα :)

Αυτο που λεει ο φίλος ειναι προφανώς να κανει καμια δουλίτσα εκτος αμα τύχει στυλ ΠΕΑ, καμια μελετούλα όχι να ανοίξει δικό του γραφείο το απόγευμα.

Αυτο που μου κανει εντύπωση ειναι πως δεν προηγήθηκε καποια συνεννόηση με τον εργοδότη σου πριν μπεις ΤΣΜΕΔΕ απλα να ξέρεις και να ξέρει τι συνεργασία θα έχετε στο μελλον..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.