Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή καθεστώτος πρόσληψης ΙΚΑ -> ΤΣΜΕΔΕ


thief

Recommended Posts

Φίλε thief, όπως λέει ο φίλος ikaros13, πώς και πήρες την απόφαση να εγγραφείς στο Ταμείο την περίοδο αυτή, τη στιγμή που θα εξακολουθείς να δουλεύεις ως μισθωτός (πλέον με ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ όμως);

Το καταλαβαίνω αν θες να έχεις (και) το δικαίωμα υπογραφής.

Τώρα για καλύτερη ασφάλιση, σε κάθε τομέα, χμμμ, μην περιμένεις πολλά περισσότερα πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό να κάνεις και δουλειές στη ζούλα ενώ είσαι μισθωτός με μπλοκάκι δε στέκει διότι με μερικές τέτοιες δουλειές μετατρέπεσαι από μισθωτός σε ελεύθερος επαγγελματίας και η φορολογία σου εκτοξεύεται και θα πρέπει να έχεις μεγάλη πελατεία και σίγουρη για να αρχίσει να σε συμφέρει. Σ' αυτή την περίπτωση μάλλον θα παράταγες εντελώς τη δουλειά που κάνεις τώρα γιατί δε θα τα προλάβαινες όλα.

 

Θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο αυτό το σημείο;

 

 

Οκ μην με παρεξηγήσεις γράφω κάπως περίεργα :)

Αυτο που λεει ο φίλος ειναι προφανώς να κανει καμια δουλίτσα εκτος αμα τύχει στυλ ΠΕΑ, καμια μελετούλα όχι να ανοίξει δικό του γραφείο το απόγευμα.

Αυτο που μου κανει εντύπωση ειναι πως δεν προηγήθηκε καποια συνεννόηση με τον εργοδότη σου πριν μπεις ΤΣΜΕΔΕ απλα να ξέρεις και να ξέρει τι συνεργασία θα έχετε στο μελλον..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ακριβώς αυτό λέω, δεν σκοπεύω να αναλάβω καμιά τεράστια μελέτη ή εργολαβία.

 

Με τον εργοδότη μου έκανα μια κουβέντα και μου είπε να αποφασίσω εγώ τι προτιμώ, ο ίδιος δεν έχει θέμα, εάν κι εφόσον το κόστος που θα προκύψει για μισθωτό νέο μηχανικό (συνολικά, ΤΣΜΕΔΕ και εισφορά ΙΚΑ) δεν ξεπερνά το τωρινό κόστος του ΙΚΑ. Αυτό δεν το έχω διασταυρώσει ακόμα.

 

Φίλε thief, όπως λέει ο φίλος ikaros13, πώς και πήρες την απόφαση να εγγραφείς στο Ταμείο την περίοδο αυτή, τη στιγμή που θα εξακολουθείς να δουλεύεις ως μισθωτός (πλέον με ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ όμως);

Το καταλαβαίνω αν θες να έχεις (και) το δικαίωμα υπογραφής.

Τώρα για καλύτερη ασφάλιση, σε κάθε τομέα, χμμμ, μην περιμένεις πολλά περισσότερα πλέον...

 

Την απόφαση την πήρα γιατί υπάρχουν κάποια σχέδια στα υπ' όψιν, τα οποία ενδεχομένως να απαιτήσουν δικαιώματα υπογραφής και δεν θα μπορώ να το έχω ξαφνικά εκείνη τη στιγμή. Επιπλέον, έχω κατά καιρούς κάποιες προτάσεις για μικρές δουλίτσες, τις οποίες έως τώρα αναγκαστικά προσπερνάω, αφού δεν μπορώ να υπογράψω. Για καλύτερη ασφάλιση, δεν έχω ιδιαίτερες ελπίδες.....!

Link to comment
Share on other sites

http://www.tsmede.gr/Portals/0/ODHGIES_ERGODOTES/ΠΙΝΑΚΑΣ%20ΕΙΣΦΟΡΩΝ%20ΜΙΣΘΩΤΩΝ%202015.pdf

 

Ομολογώ πως δεν είχα εντοπίσει πως είχαν βγάλει νέους πίνακες για υπολογισμούς εισφορών μισθωτών Μηχανικών.

Υπολόγισε βάσει αυτού τις εισφορές σου σε κατώτατη κλίμακα επί των μικτών σου & σύγκρινε με αντίστοιχες εισφορές και καθαρό μισθό με ΙΚΑ, αν και πλέον, αφού έκανες εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ, έχει μικρή σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό λέω, δεν σκοπεύω να αναλάβω καμιά τεράστια μελέτη ή εργολαβία.

 

Εκεί είναι και το πρόβλημα! Αν το θες για μικροδουλίτσες, πρόσεχε μήπως δεν αρκούν για να αποσβέσεις την πρόσθετη φασαρία και επιβάρυνση. Αν είσαι βιώσιμος, κανένα πρόβλημα, αλλά να το ψάξεις καλά πρώτα. Τα πρώτα χρόνια των μικρών εισφορών και της μη υποχρέωσης για τέλος επιτηδεύματος δε ξέρω αν αξίζει να τα χαλάσεις για μικροδουλειές, εκτός αν είσαι ανασφάλιστος (και αντέχεις να πληρώνεις) ή επείγεσαι να περάσουν τα χρόνια για να βγάλεις εργοληπτικό, μελετητικό κλπ. Τις μικροδουλειές δώστες σε κανα φίλο και μοιραστείτε κάπως τα έσοδα..

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κόστος αφου δεν υπαρχει επιπλέον επιβάρυνση. Άντε τον λογιστή που δεν ειναι και απαραίτητο αν ασχοληθείς η εχεις ηδη. Ασε που μετα απο 5 χρονια δεν ξέρεις τι θα ισχυει η να εχει κλείσει τα βιβλία. Και 200€ να βγάλεις έξτρα το μηνα σε χαλάνε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, ελπίζω να μπορέσετε να με κατατοπήσετε ως νέος μηχανικός που είμαι.


Έχω γραφτεί στο Τεε και θα πληρωσω την πρώτη συνδρομη μου στο τσμεδε σε λίγο, με απότερο σκοπό να κάνω έναρξη στη ΔΟΥ (άνοιγμα βιβλίων κτλ). Υπάρχει όμως πιθανότητα να με προσλάβουν με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (ορισμένου χρόνου) ως μισθωτό μηχανικό, όπου θα μου πληρώνουν το τσμέδε. Η πρόσληψη θα γίνει σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 1 του ν.2527/1997.

Τα ερωτήματα μου ειναι τα εξής:
 

Aν κάνω έναρξη στην εφορία, και εν συνεχεια με προσλάβουν ως μισθωτο, θα πρέπει να κλέισω τα βιβλία στη ΔΟΥ?

 

Θα μπορέσω να ειμαι μισθωτός αλλά και να υπογράφω ιδιωτικές μελέτες ως ελεύθερος επαγγελματίας?(μην νομίζεται κάτι το σπουδαίο, για ενα συγγενή 1ου βαθμού).

Κωδικούς από το τεε έχω ήδη πάρει, θυμάμαι ειχα προσκομίσει και υπεύθυνη δήλωση οτι δεν ειμαι δημόσιος υπάλληλος μονιμου η αοριστου χρόνου, αυτό επηρεάζεται η όχι?


Ευχαριστώ πολύ (και συγχωρεστε με αν η ερωτησεις φαινονται αστειες :???: )

Edited by ody50
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Μου έχει δημιουργηθεί η ίδια απορία με τον προηγούμενο ,

Δεδομένα: Ελεύθερος επαγελματίας με δικό του γραφείο, πρόκειται να δουλέψει σε ιδιωτική εταιρία σε αντικείμενο άσχετο με το μηχανηλίκι.

 

Γίνεται να πληρώνω το έφκα μου για να διατηρώ το γραφείο για όποτε προκύπτει μια δουλειά, και παράλληλα να δουλεύω στην ιδιωτική εταιρία και να μου πληρώνουν το ικα(?). Όποιος γνωρίζει θα βοηθούσε πάρα πολυ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.