Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμομόνωση σε κτίριο προ του 1979


zio7

Recommended Posts

Σε διατηρητέο κτίριο με οικοδομική άδεια προ του 1979 θα γίνουν εσωτερικές διαρρυθμίσεις και θα αλλαχθούν και κάποια παράθυρα σε δύο όψεις. Απαιτείται να γίνει μελέτη θερμομόνωσης? 

 

ΜΕΑ σύμφωνα με το νόμο 4122/13 δεν απαιτείται

 

12. «Ριζική ανακαίνιση κτιρίου ή κτιριακής μονάδας (ανακαίνιση μεγάλης κλίμακας)»: η ανακαίνιση κατά την οποία

α) η συνολική δαπάνη της ανακαίνισης που αφορά το κέλυφος του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας ή τα τεχνικά συστήματά τους υπερβαίνει το είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) της τρέχουσας αξίας του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας, βάσει του ελάχιστου κόστους οικοδόμησης, εξαιρουμένης της αξίας του οικοπέδου επί του οποίου έχει κατασκευαστεί το κτίριο, ή

β) υφίσταται ανακαίνιση άνω του είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) της επιφανείας του κελύφους του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν δεν είσαι στην περίπτωση α ή β χρειάζεσαι  ΜΕΑ ούτε και θερμομόνωση . Αν όμως είσαι , η ΜΕΑ απαιτείται με την διαφορά πως μπορείς να μην εφαρμόσεις κάποιες ελάχιστες απαιτήσεις  ενεργειακής απόδοσης που  αλλοιώνουν  κατά τρόπο μη αποδεκτό το χαρακτήρα ή την εμφάνισή του κτιρίου. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σε καμία από τις δύο περιπτώσεις. Οπότε δεν θέλει ούτε τη κλασσική θερμομόνωση?

 

Και για τις θερμικές απώλειες και τα ψυκτικά φορτία (είναι ειδικό κτίριο)  θα πάρω συντελεστές από τον πίνακα του ΚΕΝΑΚ για προ θερμομόνωσης κτίρια?

 

Είναι σωστό να γίνει θέρμανση σε κτίριο χωρίς θερμομόνωση? Απο την άλλη επειδή είναι διατηρητέο δεν είναι εφικτή και η μόνωση...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ειδικό κτίριο μπορείς να γίνεις λιγάκι πιο συγκεκριμένος συνάδελφε. Είχα στο μυαλό μου πως είναι κατοικία. Στα ειδικά κτίρια κάνουμε όλες τις μελέτες άσχετα αν χρειάζεται ΜΕΑ.

Επίσης τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις θα τις κάνεις με άδεια μικρής κλίμακας πως. 

Αν θες δώσε περισσότερες λεπτομέρειες διότι εγώ θεώρησα πως έχεις να κάνεις με κατοικία και άδεια δόμησης.  

 

 

Άκυρο το παραπάνω μιας και κατάλαβα λάθος. Επεξήγηση 2 post πιο κάτω  :smile: 

Edited by kostas_super_3
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για διατηρητέο κατάστημα, στο οποίο θα γίνουν εσωτερικές διαρρυθμίσεις, προσθήκη ανελκυστήρα και μικρή αλλαγή στα εξωτερικά κουφώματα. Θα γίνει αναθεώρηση αδείας και υπολογισμός ψυκτικών φορτίων και θερμικών απωλειών.

Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας η οποία εκδόθηκε πότε και τι περιλάμβανε;

Εγώ θα σκεφτόμουν ως εξής.

Αν έχουν γίνει κάποιες εργασίες στην παλιά άδεια τότε:

Βάζω ανελκυστήρα , άρα κάνω μελέτη ανελκυστήρα.

Από εκεί και πέρα όσες μελέτες είχαν υποβληθεί στην αρχική άδεια και αλλάζουν τις αναθεωρώ σε κάποιο ποσοστό.

πχ είχα ηλεκτρικά -κάνω αναθεώρηση ένα ποσοστό στα ηλεκτρικά

ομοίως για θέρμανση και κλιματισμό. 

Αυτά με κάθε επιφύλαξη , αυτή θα ήταν η πρώτη μου σκέψη.

Σε δεύτερη φάση θα περνούσα οπωσδήποτε από Υ.ΔΟΜ. για να συνεννοηθώ με τον υπάλληλο.

Αυτός είτε θα ξέρει οπότε θα σε κατατοπίσει είτε δεν θα έχει ιδέα οπότε ότι του πεις θα το δεχθείς. Το λέω διότι έχω πετύχει και τις 2 περιπτώσεις υπαλλήλων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πχ είχα ηλεκτρικά -κάνω αναθεώρηση ένα ποσοστό στα ηλεκτρικά

ομοίως για θέρμανση και κλιματισμό. 

 

αυτό σκέφτηκα και εγώ. Τότε θερμομόνωση δεν είχε. Οπότε τώρα είμαι αναγκασμένος να κάνω? Κατασκευαστικά είναι πολύ δύσκολο και φυσικά ο εργοδότης δεν θέλει. Και αν δεν κάνω τις συντελεστές θα βάλω στις απώλειες? Αλήθεια προ θερμομόνωσης τι συντελεστές βάζανε στα δομικά στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

Αμα πάρεις τους συντελεστές από ΤΟΤΕΕ, για κτήριο χωρίς θερμομόνωση? Γνωρίζεις φαντάζομαι τα υλικά των δομικών στοιχείων...Κάτι άλλο δεν μου έρχεται τώρα για τον υπολογισμό απωλειών...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να αναφέρει σε περίπτωση αναθεώρησης αδείας προ θερμομονωσης αν χρειάζεται ή οχι θερμομόνωση

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορείς και να κάνεις υπολογισμό του συντελεστή U όπως κάνουμε τώρα με το μονωτικό υλικό απλά εσύ θα το αφαιρέσεις. Φυσικά η τιμή θα βγει μεγάλη , οπότε ίσως αναφέρεις στη μελέτη πως θεωρείς ως U αυτά των ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.