Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΕΕ & Υπουργείο Εργασίας καταργούν την παρανοϊκή επιβολή των αναδρομικών στο α εξάμηνο 2015


Engineer

Recommended Posts

Το ΤΠΕΔΕ πραγματοποίησε αυξήσεις (για την ακρίβεια αυτόματη αλλαγή ασφαλιστικής κατηγορίας) για το 2015.Για να δούμε,θα αλλάξει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως κάτι μου βρωμάει.... Καταρχήν ο Σελιανάκης παρά τις παρανοηκές κινήσεις του που οδηγούν στο χαμό τους συναδέλφους του, παραμένει σαν επικεφαλής του ταμείου (παρά τις διαβεβαιώσεις για το αντίθετο). Δεύτερο: τι ανεξαρτησία του ΤΣΜΕΔΕ είναι αυτή; όταν η ιατροφαρμακευτική περιθαλψη και ο υπολογισμός τις σύνταξης είναι κοινά με τα άλλα ταμεία ήδη με καταβαλόμενες πολύ μεγαλύτερες εισφορές. Τέλος θα ρισκάρω να κάνω μια πρόβλεψη και ελπίζω να διαψευστώ: οι εισφορές θα κατεβούν απο το β εξαμηνο του 2015 λόγω κρίσης, δεν θα υπάρχει ελεύθερη επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας αλλά απλά θα πέφτουμε κάποιες κατηγορίες για κάποια χρόνια και οι προσαυξήσεις θα χρεωθούν αλλά όχι τόσο υψηλές όπως τις υπολογίζουμε και θα μπούνε στις 100 δόσεις......

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω και γω μια προβλεψη.

 

-Στην καλυτερη των περιπτωσεων θα μας αφησουν να κατεβουμε 1-2 κατηγοριες, αλλα ΟΧΙ αναδρομικα

-Καμια μειωση στις αυξημένες εισφορες δεν θα γινει

-Τα αναδρομικα θα χρεωθουν κανονικα (οπως εχουν χρεωθει ηδη)

-Στις 100 δοσεις θεωρω οτι και τωρα μπορουν να μπουν τα αναδρομικα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω και γω μια προβλεψη.

 

-Στην καλυτερη των περιπτωσεων θα μας αφησουν να κατεβουμε 1-2 κατηγοριες, αλλα ΟΧΙ αναδρομικα

-Καμια μειωση στις αυξημένες εισφορες δεν θα γινει

-Τα αναδρομικα θα χρεωθουν κανονικα (οπως εχουν χρεωθει ηδη)

-Στις 100 δοσεις θεωρω οτι και τωρα μπορουν να μπουν τα αναδρομικα.

φίλε, για το 3ο (άρα και για το 4ο) μην είσαι τόσο σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Για κανε και συ μια ερωτηση στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ακομα και να μην χρεωθουν τα ανδρομικα, αν ισχυσουν οι αυξημένες εισφορες ειναι ευχαριστημενος?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στις 100 δόσεις μπαίνουν τα αναδρομικά καθόσον ληξιπρόθεσμα...

Επειτα τη στιγμή που έχει γίνει αύξηση σε όλα τα ταμεία και παράλληλα είναι μέρος των μνημονιακών απαιτήσεων δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει μείωση...

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν στηρίζεται στο 40% των εε που δεν πληρώνει,αλλά στο 60% που είναι ΔΥ, υπάλληλοι σε εταιρείες συνεπής.

Παρένθεση ( το 40% που αδυνατεί δεν χρωστάει εφάπαξ. Κάποιοι κάνουν διακανονισμούς, κάποιοι είναι σε αυτούς. Κάπου στο 20% να είναι αυτοί που το έχουν παρατήσει στην τύχη του, λόγω παρατεταμένης αναδουλειάς..Και εγώ μέσα σε αυτούς) 

 

Τι θα γίνει...Πρόβλεψη μακροπρόθεσμη μετά το καλοκαίρι αν φτάσουμε μέχρι εκεί με την κυβέρνηση αυτή..και δεν έχει γίνει κανα μπαμ

Μείωση όχι..Κρίση κρίση, αλλά θα σου πει ο έμπορας και εγώ έχω κρίση κάντο και σε μένα..

Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη με εισοδηματικά κριτήρια. Μάλλον δωρεάν περίθαλψη, όχι φάρμακα..εκτός περιπτώσεων

Αναδρομικά σε δόσεις

Επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας στα πρότυπα ΟΑΕΕ για 1-2 χρόνια

Απαλλαγή εισφορών με κλείσιμο βιβλίων με παράλληλη απαίτηση για ασφαλιστική ενημερότητα σε όλες τις εργασίες.. 

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι μπαίνουν στις 100 δόσεις οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ.

δεν είναι για ληξιπρόθεσμα γενικά κι αόριστα

Link to comment
Share on other sites

Τι αερολογίες μας λενε....

Εμεις δηλαδη που καναμε διακανονισμους το '13  και μας χρεωσαν με τις νεες τιμες θα μαστε τα κοροιδα της υποθεσης?Ή θα μας τα συμψηφίσουν στο επομενο ειδοποιητήριο??

 

Μαλλον αέρας κοπανιστός ειναι ολα αυτα γιατι υπάρχει αποφαση του ΣΤΕ η οποια βεβαια για να βγει αρνητικη επρεπε καποιοι να κανουν καποια "λαθη στη διαδικασια"....

Αντε τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.