Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΕΕ & Υπουργείο Εργασίας καταργούν την παρανοϊκή επιβολή των αναδρομικών στο α εξάμηνο 2015


Engineer

Recommended Posts

ικαρε, οι αυξησεις στα αλλα ταμεια -οπου εγιναν- είναι αναιμικες και βεβαια θα πρεπει να φτασουν στα δικα μας επίπεδα -και μαλιστα αναδρομικα- ώστε να υπαρχει ισονομια, αν γινει αυτό τοτε μαλιστα ας μη μειωσουν τις εισφορες μας, μεχρι τοτε όμως εχουμε κάθε δικαιωμα να απαιτουμε τη δραστικη μειωση των ληστρικών εγκληματικων εισφορων που επεβαλαν οι σαμαροβενιζελοβρουτσηδες και αλλοι δυσώνυμοι δυσοσμοι "πολιτικοι"

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι μπαίνουν στις 100 δόσεις οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ.

δεν είναι για ληξιπρόθεσμα γενικά κι αόριστα

 

Μια χαρα μπαινουν τα ληξιπροθεσμα του ΤΣΜΕΔΕ στις 100 δοσεις.

Ενα ερωτηματικο εχω για τα αναδρομικα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι δε φτάνουν όλα αυτά, άλλαξε υπάλληλος σε πολεοδομία θεσ/νικης που ελεγχει τα φορολογικά και ζητάει (προβλέπεται μέν) ασφαλιστικη ενημερότητα, αλλιως δε προχωράει η άδεια.

Οκ ΡΕ συνάδελφε, δεκτό πως θες να'σαι νομότυπος, αλλά σεβάσου τη κατάσταση. ΟΚ, το δικό σου τσμέδε είανι πληρωμένο...ρωτάς πως τη "βγάζει" ο εκάστοτε συνάδελφος έξω;

Κάποιος μπορεί να περιμένει τα σκοτωμένα 3-4-5.000 μιας άδειας για πληρώσει το τσμέδε του.

 

Τα καλά χρόνια δεν ήλεγχαν τίποτε απο αυτά-ενημερότητες-και τα ελέγχεις σήμερα...;

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο φίλος Kane το εχω επιβεβαιώσει και απο άλλους φίλους που τους ζήτησαν ασφαλιστική ενημερότητα εκει που δεν ζητούσαν κάποτε. Ενα πουλάκι μου ειπε οτι θα ζητανε για καθε εργασία η θα μπλοκάρουν κωδικούς ΤΕΕ

Δεύτερον τωρα που το ξανακοιταζω για να μπουν τα αναδρομικά στις 100 δόσεις μαλλον πρεπει να βγει διευκρινιστική αλλιως δεν θα το συζητούσαν σαν αίτημα. Το πιο πιθανό να βγει αλλιως η θα έρχονται για 4 χρονια αυξημένα επιπλέον τα ειδοποιητήρια με περίπου 400€ το καθένα (κάπου 3000€ κατα κεφαλήν ειναι τα αναδρομικά) η θα υπαρχει επιλογή για εφάπαξ πληρωμή η θα μπαίνουν σε πάγια ρύθμιση 12 δόσεων με δικαίωμα επιλογής φυσικά

 

ΥΓ πιάνοντας τη μέγιστη τιμη, 400€ το εξαμηνο ειναι περίπου 66€ το μηνα. Για καποιον που εχει μικρό το κακό

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί νομίζουν ότι είναι ακόμα αντιπολίτευση και αρκούνται σε "δεσμεύεις και διαβεβαιώσεις".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως είναι άλλο ένα ελληνικο επίτευγμα το ότι ένα "ταμειο" που αυτοαποκαλείται ταμειο αυτοαπασχολουμενων αποτελείται -στην περιπτωσαρα τσμεδε- κατά πλειοψηφια από υπαλληλους δημοσιους και ιδιωτικούς. Με σουρεαλ καταστασεις δε γινεται δουλεια, καποιος συνάδελφος πολύ σωστα προτεινε οι υπαλληλοι με τους υπαλληλους , οι επαγγελματιες με τους επαγγελματιες κοκ

Γι'αυτο αλλωστε δεν υπαρχει ενιαια εκπροσωπηση πουθενα, οι δημ υπαλληλοι ομως εχουν την εμδυδας που διεκδικει συνεχως ότι μπορει να φανταστεί κανεις για τους ΔΥ μηχανικους

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Kαι δε φτάνουν όλα αυτά, άλλαξε υπάλληλος σε πολεοδομία θεσ/νικης που ελεγχει τα φορολογικά και ζητάει (προβλέπεται μέν) ασφαλιστικη ενημερότητα, αλλιως δε προχωράει η άδεια.

Οκ ΡΕ συνάδελφε, δεκτό πως θες να'σαι νομότυπος, αλλά σεβάσου τη κατάσταση. ΟΚ, το δικό σου τσμέδε είανι πληρωμένο...ρωτάς πως τη "βγάζει" ο εκάστοτε συνάδελφος έξω;

Κάποιος μπορεί να περιμένει τα σκοτωμένα 3-4-5.000 μιας άδειας για πληρώσει το τσμέδε του.

 

Τα καλά χρόνια δεν ήλεγχαν τίποτε απο αυτά-ενημερότητες-και τα ελέγχεις σήμερα...;

 

Η πλάκα είναι πως στο ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας υπάρχει η παρακάτω απόφαση μετά την συνεργασία ΤΕΕ και ΥΔΟΜ του Νομού Θεσσαλονίκης:

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/EPAGGELMATIKA/SYNERGASIA_TEETKM_YPHRESIES_DOMHSHS/FAQXXIII.pdf

 

όπου στην απάντηση της ερώτησης 2 καταλήγει

 

"Eπομένως η προσκόμιση των ενημερωμένων βεβαιώσεων περί μη οφειλής στο ΤΕΕ και το ΕΤΑΑ (πρώην ΤΣΜΕΔΕ), είναι απαραίτητη κατά τον έλεγχο των φορολογικών, στο στάδιο της έκδοσης Άδειας δόμησης."

 

ενώ στο ΤΕΕ Ανατολικής Μακεδονίας υπάρχει το παρακάτω

 

Δεν υφίσταται υποχρέωση προσκόμισης ασφαλιστικής ενημερότητας για τους μετόχους του ΤΣΜΕΔΕ κατά την διαδικασία έκδοσης εγκρίσεων και αδειών δόμησης

 

http://www.teeam.gr/teeam/enimerosi/news/919-2014-12-16-12-01-34.html

 

http://www.teeam.gr/teeam/images/stories/anakoinoseis/2014/sx.me_asfal.enim.pdf

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ στην Αθήνα ζητούν ενημερότητα TEE-ΤΣΜΕΔΕ για όλες τις άδειες και σε όλες τις Πολεοδομίες, ανέκαθεν.

Τουλάχιστον εμένα και σε όποιον μηχανικό άλλο ξέρω για τα φορολογικά ζητούν ενημερότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εχω ασχοληθεί για άδεια 48η υπαρχει περιπτωση να μου ζητήσουν ενημερότητα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.