Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας σε μονοκατοικίας στην νεα σμυρνη


harristheo

Recommended Posts

Συνάδελφε harristheo, πολύ σωστά όλα όσα  αναφέρουν οι συνάδλεφοι, αλλά μιας και εσύ επιβλέπεις τις μελέτες (που φαντάζομαι έχουν εκπονηθεί), μήπως θα έπρεπε απλά να εφαρμόσεις, το σύστημα που προδιέγραψε ο μελετητής; Εκτός αν θέλει ο πελάτης, με δική σου προτροπή και εφόσον δεν τον ικανοποιεί τελικά το σύστημα της μελέτης, να αλλάξετε σύστημα και να πάτε σε αναθεώρηση για αλλαγή μελέτης θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

@harristheo

Βλέπω ότι είσαι επιβλέπων στο έργο. Τι ειδικότητα έχεις;  Είσαι επιβλέπων Π/Μ ή επιβλέπων Η/Μ;

 

Από την στιγμή που έχει γίνει μελέτη ΚΕΝΑΚ, υποχρεωτικά έχει γίνει και η μελέτη ψλυξης. Θα πρέπει να εφαρμοστεί αυτή η μελέτη ή αν πας σε ενδοδαπέδια θα πρέπει να γίνει νέα μελέτη και να ενημερωθεί ο φάκελος στην πολεοδομία. Σε αντίθετη περίπτωση ο επιβλέπων μηχανικός  για τα Η/Μ έχει δικαίωμα να αρνηθεί να υπογράψει ότι όλα έγιναν σύμφωνα με την άδεια. Μόνο Ηλεκτρολόγοι/Μηχανολόγοι/Ναυπηγοί έχουν δικαίωμα υπογραφής σε εγκατάσταση κλιματισμού, αν είσαι Αρχιτέκτονας/Πολιτικός/Τοπογράφος δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής.

 

@FouksMechMech

Αν έχεις πετύχει εγκατάσταση που ξηραίνει τον αέρα τότε προφανώς δεν ήταν πλήρης εγκατάσταση κλιματισμού αλλά μόνο ψύξης.

 

Από τον Ν.3661/2008 : Μέτρα για τη μείωση της ενεργειακής κατανάλωσης των κτιρίων και άλλες διατάξεις.

"7. «Σύστημα κλιματισμού»: Ο συνδυασμός όλων των απαιτούμενων κατασκευαστικών στοιχείων για την παροχή μιας μορφής επεξεργασίας του αέρος, κατά την οποία ελέγχεται ή μπορεί να ελαττωθεί η θερμοκρασία, ενδεχομένως σε συνδυασμό με τον έλεγχο του αερισμού, της υγρασίας και της καθαρότητας του αέρα."

 

Υπάρχει η τεχνογνωσία για ρύθμιση όχι μόνο της θερμοκρασίας αλλά και των υπόλοιπων παραμέτρων. Έχω δει εγκατάσταση σε πεαγγελματικό χώρο που ρυθμίζει τα πάντα. Θερμοκρασία αέρα, υγρασία, ταχύτητα, επίπεδο CO2 και O2 (ρυθμίζοντας το ποσοστό ανακυκλοφορίας αέρα), κτλ.

 

Από θέμα οικονομίας, νομίζω η αντλία θερμότητας ή τα συνήθη κλιματιστικά είναι μονόδρομος.

Όχι μόνο σε μέρη που δεν έχουν χαμηλή ετήσια μέση θερμοκρασια (η Νέα Σμύρνη δεν είναι ψυχρή περιοχή, αντίθετα είναι σε αστική περιοχή που το καλοκαίρι η θερμοκρασία χτυπάει κόκκινο) αλλά γενικότερα από τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ για ψύξη τουλάχιστον 50% στις κατοικίες και 100% στα υπόλοιπα κτήρια προκύπτει η ανάγκη για τερματικές μονάδες ψύξης.

 

Η ενδοδαπέδια ψύξη απ'ότι ξέρω αποφεύγεται επειδή είναι δύσκολος ο δροσισμός του κτηρίου.

Ένα πρόβλημα που υποψιάζομαι είναι η ροή του αέρα στην ψύξη. Το δάπεδο ψύχεται αλλά ο ψυχρός αέρας είναι βαρύτερος από τον θερμό παραμένει στο δάπεδο. Δηλαδή μπορεί τα πόδια να παγώνουν και το κεφάλι να ζεσταίνεται.

Αν κάποιος έχει ενδοδαπέδια ψύξη ας μας πει την γνώμη του.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

υπέρβαση από φυσικό αέριο σε fan coil και αντλία θερμότητας δεν νομίζω πως αξίζει. Ας βάλει φυσικό αέριο με αντιστάθμιση και κλασικά σώματα.

Link to comment
Share on other sites

@sdim

 

δεν το κατάλαβα τι εννοείς εδώ :smile:

 

-----------

@FouksMechMech

Αν έχεις πετύχει εγκατάσταση που ξηραίνει τον αέρα τότε προφανώς δεν ήταν πλήρης εγκατάσταση κλιματισμού αλλά μόνο ψύξης.

------------

 

Πάμε στα της ενδοδαπέδιας τώρα:

 

Τα γεμίσματα ΔΕΝ αυξάνουν το κόστος, διότι απλά, σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί υποστρώματα. Εντάξει το θερμομπετόν είναι ακριβότερο, αλλά εκεί θα κολώσουμε? Είπαμε, φτιάχνουμε την κατοικία μας (όχι εξοχική) και όχι για πούλημα. 

 

Στα του δροσισμού τώρα: Εγώ εφαρμόζω δαπεδο-ψύξη, δηλαδή δροσιμό, στο δικό μου σπίτι. Που είναι Χανιά, με πολύ ζέστη, και ΑΠΕΙΡΗ υγρασία καθώς είμαι 70 μέτρα από τη θάλασσα, αλλά με πολύ καλές μονώσεις.

 

Δεν ψύχει, δροσίζει. Μανίκι το σφουγγάρισμα το καλοκαίρι, δε στεγνώνει με τίποτα, αλλά υπάρχουν εναλλακτικές: Εγώ έχω παντού δροσισμό, δηλαδή κρύο νερό στο πάτωμα, και ΕΝΑ ΜΟΝΟ FC που "κοιτάει" στο αίθριο του σπιτιού. Έτσι "βλέπει" μεγάλο μέρος του σπιτιού και βοηθά σημαντικά.

 

Τη μέρα δαπεδοψύξη και κλειστά κουφώματα, το βράδυ θεάνοιχτα για διαμπερή δροσιμό για τουλάχιστον 2 ώρες. Βελτίωση: Τώρα που έχω νυχτερινό, θα δουλεύω ανά δίωρο πολύ χαμηλή θερμοκρασία προσαγωγής, ώστε να μην έχω υγροποιήσεις, και σε συνδυασμό με FC και στα υπνοδωμάτια, θα είμαι πιστεύω καλά.

 

2 καλοκαίρια τώρα, με ένα μόνο FC σε όλο το σπίτι (200 τμ) είχα σταθερά 26 βαθμούς, χωρίς υγροποιήσεις στο πάτωμα.

Και όλα αυτά, με μία μέση κατανάλωση, περί τις 25 kWh/ημέρα.

 

Δεν κρυώνεις, αλλά είναι σα να μπαίνεις σε δροσερό υπόγειο. Κάποιες στιγμές είναι αλήθεια, ήθελα πιο πολύ ψύξη, αλλά φαντάζομαι ότι μόλις βάλω τα FC θα είμαι μια χαρά. Η προεγκατάσταση υπάρχει.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Για τα γεμίσματα ίσως δεν το είπα καλά.

 

Δεν εννοώ ότι αυξάνουν το κόστος, αλλά ότι μειωνουν την διαφορά κόστους, καθώς με την κατασκευή ενδοδαπεδιας δεν απαιτείται γέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα γεμίσματα ίσως δεν το είπα καλά.

Δεν εννοώ ότι αυξάνουν το κόστος, αλλά ότι μειωνουν την διαφορά κόστους, καθώς με την κατασκευή ενδοδαπεδιας δεν απαιτείται γέμισμα.

Από τη μικρή μου εμπειρία σε ενδοδαπέδια: απαιτείται γέμισμα, αλλά άλλου είδους γέμισμα (με μπετόν άλλων χαρακτηριστικών - αφρομπετόν έχω την αίσθηση το αποκαλούν οι μάστορες, αλλά και μικρότερο ύψος, συνεπώς και μικρότερη ποσότητα), πάνω στο οποίο τοποθετείται το δάπεδο (ξύλο ως επί το πλείστον). Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Ξανά εξηγώ.

 

Σίγουρα απαιτείται γέμισμα με "θερμόμπέτο", αλλά το κόστος του είναι μέσα στο κόστος του ένδοδαπεδίου.

 

 

Τελικα αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι για να βρούμε την διαφορά κόστους ένδοδαπεδίου και άλλου συστήματος θέρμανσης αφαιρούμε από το κόστος του ένδοδαπεδίου συστήματος (συλλέκτες, σωλήνες δαπέδου, θερμομονωτικες πλάκες, θερμόμπέτο), το κόστος συλλεκτών, δικτύου διανομής σε FCU η ΘΣ, θερμαντικά σώματα η FCU, ηλεκτρικές παροχές FCU, και κόστος γέμισματος.

 

Και τελικά η διαφορά αυτή είναι αμελητέα.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

@sdim

 

δεν το κατάλαβα τι εννοείς εδώ :smile:

 

-----------

@FouksMechMech

Αν έχεις πετύχει εγκατάσταση που ξηραίνει τον αέρα τότε προφανώς δεν ήταν πλήρης εγκατάσταση κλιματισμού αλλά μόνο ψύξης.

------------

 

Οι μηχανολόγοι όταν λέμε κλιματισμό εννοούμε συνήθως έλεγχο όλων των παραμέτρων της άνεσης, μεταξύ των οποίων είναι και η υγρασία.

Υπάρχουν πίνακες στην βιβλιογραφία που έχουν τα επίπεδα άνεσης θερμοκρασίας και υγρασίας.

Επειδή όμως μια πλήρης μελέτη συνήθως είναι πιο ακριβή καθώς επίσης και τα αντίστοιχα κλιματιστικά κοστίζουν περισσότερο, το 99% των οικιακών εγκαταστάσεων ελέγχουν μόνο την θερμοκρασία.

Έχει τύχει να με φιλοξενήσουν σε διαμέρισμα πολυκατοικίας με κεντρική ΚΚΜ η οποία με αεραγωγούς θέρμαινε/δρόσιζε όλα τα διαμερίσματα. Η θερμοκρασία και η υγρασία ήταν ελεγχόμενη από το σύστημα και τα φίλτρα καθάριζαν τα σωματίδια. Απίστευτη ποιότητα αέρα, λες και ήμουν στην επαρχία.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Πέσατε να τον φάτε τον άνθρωπα!

Ενδεικτικά αναφέρω: Ενδοδαπέδια 50€/τμ. (ως τον συλλέκτη με την τοποθέτηση)

FCU: 200-400€/ΤΜΧ για μονάδες δαπέδου + 150€/ΤΜΧ υλικά+εργασία (ως τον συλλέκτη)

 

Αρα για την περιπτωση σου θές περίπου 150*50=7500 για ενδοδαπέδια.

 

θεωρητικά αν έχεις στο ισογειο κουζίνα, σαλόνι(2 μονάδες) και 1 wc και στον οροφο 3 Υ/Δ και 1 wc

 

χρειάζεσαι λοιπόν 8fcu*(300+150)=περίπου 3600 για fcu δαπέδου.

 

Οι παραπάνω τιμές χοντρικά και τονιζω ως τον συλλέκτη.

 

Η τελική διαφορά βέβαια δεν είναι τόσο μεγάλη.

 

Αν π.χ. πείς οτι θές και άλλα 10.000 για το λεβητοστάσιο τότε έχεις τις παρακάτω σούμες:

17.000 με ενδοδαπέδια

14.000 με fcu.

 

 

Τα ρίχνεις στον πελάτη και αποφασίζει εκείνος.

 

Αν θες να είσαι ακριβής πρέπει να πάρεις ακριβής προσφορές....

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που έγραψα πριν, στο παράδειγμα του συναδέλφου, πρέπει στις 14000 να προσθέσουμε και το κόστος του γέμισματος.

 

Άρα τι μένει μέχρι τις 17000?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.