Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψήφισμα στο Avaaz.org για τις ασφα-ληστικές εισφορές των μηχανικών !


Recommended Posts

ο καλύτερος τρόπος είναι το λινκ με εμαιλ σε όλους τους γνωστούς μας....ήδη από 10 που τογραψα χθες οι 8 μπήκαν.....και το στέλνουν και σε άλλους

 

 

για μενα πρέπει μέχρι 9/4 να φτάσουμε τις 10,000 υπογραφές

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω υπέγραψα αλλα μην περιμένετε τιποτα. Το θεμα ειναι πολιτικό δεν λύνεται έτσι απλα όσοι νομίζεται οτι ολα ειναι ακομματιστα είστε πολυ γελασμένοι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

¨οταν με 5000 σταυρούς βγαίνεις βουλευτής (σε κάποιες περιπτώσεις και με λιγότερους) μην υποτιμάτε την δύναμη τέτοιων πρωτοβουλιών.

 

με 10000 σε παίρνουν σοβαρά υπόψιν στις 20000 δημιουργείς θέμα... το θέμα είναι αν θα φτάσεις τις 20000 υπογραφές.

 

μια ιδέα προς συντονιστές: να σταλεί e-mail σε κάθε μέλος του michanikos που να ενημερώνει για το εν λόγω ψήφισμα με ένα συνοδευτικό λιτο ενημερωτικό μήνυμα για το θέμα των εισφορών.

 

87000 μέλη ..... οι μισοί να στείλουν....

Edited by astranalysis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

συντονιστες εννοείς του φόρουμ, έτσι;

Ναι, ειναι πολύ καλή ιδέα. Αναμένουμε την ανταπόκριση τους, και είμαστε στη διάθεση τους για βοήθεια. Έχουμε έτοιμο δελτίο τύπου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

¨οταν με 5000 σταυρούς βγαίνεις βουλευτής (σε κάποιες περιπτώσεις και με λιγότερους) μην υποτιμάτε την δύναμη τέτοιων πρωτοβουλιών.

 

με 10000 σε παίρνουν σοβαρά υπόψιν στις 20000 δημιουργείς θέμα... το θέμα είναι αν θα φτάσεις τις 20000 υπογραφές.

 

μια ιδέα προς συντονιστές: να σταλεί e-mail σε κάθε μέλος του michanikos που να ενημερώνει για το εν λόγω ψήφισμα με ένα συνοδευτικό λιτο ενημερωτικό μήνυμα για το θέμα των εισφορών.

 

87000 μέλη ..... οι μισοί να στείλουν....

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Απλώς για να μην γίνουν παρεξηγήσεις και για να είμαστε καθαροί ήθελα να αναφέρω ότι εγώ δημιούργησα το ψήφισμα σαν ιδιώτης μηχανικός προσπαθώντας να συνεισφέρω και από πίσω δεν κρύβεται καμία ομάδα (όχι ότι έχει καμία σημασία καθώς τα αιτήματα είναι σωστά και δίκαια, κατά την γνώμη μου και κατά την γνώμη αυτών που την υπογράφουν). Δεν είμαι ιδρυτικό μέλος της πρωτοβουλίας 'ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΝΟΜΙΚΟΥ ΚΕΝΟΥ ΣΤΟ ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ' (όχι ότι έχουν κάτι, μια χαρά είναι τα παιδιά) και στην σελίδα μπήκα (όπως και σε άλλες σελίδες) για να διαδώσω το ψήφισμα. 2 παιδιά από την σελίδα, πολύ ευγενικά, με βοήθησαν σε κάποια θέματα στο τεχνικό κομμάτι και στο κομμάτι του κειμένου που αφορά στους νόμους και στα παραδείγματα. Οι διαχειριστές της σελίδας επίσης πολύ ευγενικά «καρφίτσωσαν» το ψήφισμα για να είναι σε κοινή θέα. Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα «ακομμάτιστα και ανεξάρτητα» δεν μου αρέσουν γιατί στην Ελλάδα έχουν πάρει άλλη έννοια από αυτή που λένε οι λέξεις (συνήθως να κρύβουν αμαρτίες του παρελθόντος). Παρόλαυτα δεν ανήκω σε κανένα κόμμα και το ψήφισμα το έγραψα σπίτι μου :smile: . Όλα αυτά μικρή σημασία έχουν στον κοινό και δίκαιο αγώνα που δίνουμε όλοι αλλά καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα από την αρχή. Ψηφίζουμε, στηρίζουμε, διαδίδουμε. Και φυσικά αυτό το ψήφισμα είναι μια πολύ μικρή συνεισφορά καθώς χρειάζεται γενικότερη δραστηριοποίηση. 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Απλώς για να μην γίνουν παρεξηγήσεις και για να είμαστε καθαροί ήθελα να αναφέρω ότι εγώ δημιούργησα το ψήφισμα σαν ιδιώτης μηχανικός προσπαθώντας να συνεισφέρω και από πίσω δεν κρύβεται καμία ομάδα (όχι ότι έχει καμία σημασία καθώς τα αιτήματα είναι σωστά και δίκαια, κατά την γνώμη μου και κατά την γνώμη αυτών που την υπογράφουν). Δεν είμαι ιδρυτικό μέλος της πρωτοβουλίας 'ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΝΟΜΙΚΟΥ ΚΕΝΟΥ ΣΤΟ ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ' (όχι ότι έχουν κάτι, μια χαρά είναι τα παιδιά) και στην σελίδα μπήκα (όπως και σε άλλες σελίδες) για να διαδώσω το ψήφισμα. 2 παιδιά από την σελίδα, πολύ ευγενικά, με βοήθησαν σε κάποια θέματα στο τεχνικό κομμάτι και στο κομμάτι του κειμένου που αφορά στους νόμους και στα παραδείγματα. Οι διαχειριστές της σελίδας επίσης πολύ ευγενικά «καρφίτσωσαν» το ψήφισμα για να είναι σε κοινή θέα. Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα «ακομμάτιστα και ανεξάρτητα» δεν μου αρέσουν γιατί στην Ελλάδα έχουν πάρει άλλη έννοια από αυτή που λένε οι λέξεις (συνήθως να κρύβουν αμαρτίες του παρελθόντος). Παρόλαυτα δεν ανήκω σε κανένα κόμμα και το ψήφισμα το έγραψα σπίτι μου :smile: . Όλα αυτά μικρή σημασία έχουν στον κοινό και δίκαιο αγώνα που δίνουμε όλοι αλλά καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα από την αρχή. Ψηφίζουμε, στηρίζουμε, διαδίδουμε. Και φυσικά αυτό το ψήφισμα είναι μια πολύ μικρή συνεισφορά καθώς χρειάζεται γενικότερη δραστηριοποίηση. 

 

Γιά να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους λοιπόν, ούτε εγώ είμαι ιδρυτικό μέλος, αλλά ένα απλό μέλος της ομάδας, η οποία - ειρήστω εν παρόδω - είναι η μεγαλύτερη ομάδα μηχανικών στο facebook σχετικά με το ασφαλιστικό ( ή και γενικά; ) με περίπου 3700 μέλη και έχει αναλάβει σημαντικές πρωτοβουλίες.

 

Απλά είδα καρφιτσωμένη στην κορυφή της ομάδας την ειδηση για το ψήφισμα και θεώρησα ότι φτιάχτηκε από τους διαχειριστές της ομάδας. Και θεώρησα ότι μπορώ να βοηθήσω κάνοντας share το ψήφισμα στο forum.

 

Aυτό είναι όλο. 'Δεν κρύβεται καμία ομάδα΄ λοιπόν από πίσω ( γιατί να 'κρύβεται' η ομάδα άλλωστε ;)

 

Πάμε παρακάτω... Συγχαρητήρια στον εμπνευστή της ιδέας, συνάδελφο Μάνο. Μόνο με μεγάλη μαζικότητα όμως και αλληλοβοήθεια μπορεί να πετύχει μιά ιδέα, όσο ωραία και να είναι.

 

Βοηθήστε όσο μπορείτε την πρωτοβουλία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ. Απλώς ανέφερα τα παραπάνω για να είμαστε εντελώς καθαροί γιατί έχω δει πολλές κινήσεις από "ανεξάρτητους" στην συνέχεια να εγκαταλείπονται "ηθελημένα" (απαντώντας πιο πολύ στον συνάδελφο που δήλωσε (δικαιολογημένα κατά την γνώμη μου) επιφυλακτικός στις "ανεξάρτητες" ενέργειες). Οι καιροί είναι δύσκολοι και περίεργοι. Συμφωνώ 100% ότι δεν έχει τίποτα νόημα αν δεν είμαστε μαζικοί, ενωμένοι και απαιτητικοί στα δίκαια αιτήματα μας. Σε επιμέρους πολιτικές μπορεί όλοι να διαφωνούμε αλλά στα αυτονόητα ας είμαστε ενωμένοι. 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και απο μένα,

έστειλα το link σε όλους τους γνωστούς μου που ανήκουν στο ΤΕΕ, περίπου 80 άτομα.

Δεν ξέρω πόσοι το είδαν και πόσοι το υπέγραψαν αλλά αν κάνουμε όλοι το ίδιο θα έχει κάποιο αποτέλεσμα.

Μην κολλάτε, δεν θα σας κατηγορήσει κανείς! Διαδόστε το!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.