Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα ρύθμιση οφειλών


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

πήγε κανείς? εγώ χρωστώ και το Β 2013. Ουσιαστικά πόσα μετρητά χρειάζεσαι εκείνη την ώρα?

Το Α 2015 δεν έχω βέβαια να το πληρώσω. Εχω βάλει το σπίτι μου για πούλημα και ελπίζω. Πότε λήγει τελικά το Α 2015?

Μ΄έχρι 30/42015 έχουμε την ευκαιρία μόνο? είναι δυνατόν?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Καθε ρύθμιση οφείλει μα εχει καταληκτική ημερομηνία αλλιως δεν εχει νόημα δεν θα πήγαινε κανένας τωρα και τωρα καίγονται για λεφτα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν λεφτα άμεσα αλλιως πέταξε το πουλάκι αν περάσει ο Μάιος.

Υπαρχει περιπτωση να χρειαστω άμεσα ασφαλιστική ενημερότητα οποτε αν παω για διακανονισμό θα ενημερώσω τι παιζει...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και το έκανα τελικά σήμερα....

Πληρώνεις όλο το Δεκέμβριο 14 ντούκου για να μπεις, καθώς από ότι μου είπανε διακανονίζονται χρέη μέχρι 31/11/14....Και 120 ΟΑΕΔ...Σύνολο μου βγήκε κάπου 430e + την πρώτη δόση ανάλογα τι χρωστάει κανείς και πόσες δόσεις επιλέγει.

πλήρωσα και την πρώτη δόση γιατί χρειαζόμουν σήμερα ασφαλιστική ενημερότητα, αλλιώς το αφήνεις και σε 5 μέρες πρέπει να κάνεις την πάγια εντολή με την τράπεζα και να πληρώσεις τότε την πρώτη δόση.

 

Κόσμος πολύς αρκετοί ρώταγαν αρκετοί μπήκαν στη ρύθμιση με αβέβαιο το αν την τηρήσουν, λογικά το 30/4 που λήγουν, θα πάρει παράταση...

Για αναδρομικά κουβέντα δεν ήξερε κανείς πότε και με ποιον τρόπο...

 

ΥΓ. Α, θέλει και πρωτοκολληση στον τρίτο, η αίτηση με την επιλογή των δόσεων, πριν σου εκτυπώσει το έντυπο πληρωμής. Ούτε Υ/Δ ούτε τίποτα...

Πας μόνο γνωρίζοντας τον αριθμό δύναμης...

 

Αυτά...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πήγα ΤΣΜΕΔΕ (Τρίπολης) την Μ.Πέμπτη και έκανα ρύθμιση για το Α' 2014+1,5 μήνα από το Β' 2014 γιατί από τότε πλέον είμαι μισθωτός μηχανικός.

 

Πλήρωσα 77€ για ΟΑΕΔ που ήταν υποχρεωτικό για να κάνω την ρύθμιση. Η ρύθμιση βγήκε αυτόματα για 24 δόσεις. Είχα ρωτήσει νωρίτερα την υπάλληλο αν γίνεται να επιλέξω εγώ τον αριθμό δόσεων και μου είπε πως το σύστημα τις βγάζει αυτόματα τις δόσεις  :shock: , (τέλος πάντων εγώ ήθελα λιγότερες δόσεις). όπως και να έχει, έγινε η ρύθμιση, και μου έδωσε ένα χαρτί με την πάγια εντολή, το πήρα και έφυγα, αφού πρώτα απόρησα γιατί δεν μπορώ πχ με μια ταυτότητα πληρωμής να βάζω απευθείας το ποσό (ή και παραπάνω) σε κάποιο λογαριασμό του ΤΣΜΕΔΕ? μου είπε πως δεν γίνεται, έτσι γίνεται η ρύθμιση...τι να πω...δεν είχα ξανακάνει ρύθμιση και το θεώρησα περίεργο γιατί έπρεπε να φάω μια μέρα στην ΕΤΕ ώστε να ενεργοποιήσω την ρύθμιση αφού πρώτα κάνω την 1η δόση κατάθεση σε ένα λογαρισμό ΤΣΜΕΔΕ που έγραφε το χαρτί...

 

εν ολίγοις..το χαρτί είχε καταληκτική ημερομηνία 13/4/2015 για την πρώτη δόση. δηλαδή 5 ημερολογιακές ημέρες για την ενεργοποίηση της πάγιας εντολής.

 

λόγω Πάσχα, λογω αμέλειας κτλ από Μ.Πέμπτη που πήρα έκανα την ρύθμιση, πήγα στην ΕΤΕ χτές 14/4 και όσο περίμενα στην αναμονή για το ταμείο, πήγα πρώτα ενεργοποίησα την πάγια εντολή σε ένα γραφείο, και μετά πήγα στο ταμείο να πληρώσω την 1η δόση που έλεγε ως 13/4/2015...ο υπάλληλος τελικά προσπάθησε αλλα ΔΕΝ...

μου είπε πως πρέπει να ξαναπάω ΤΣΜΕΔΕ γιατί έχασα την ρύθμιση...

 

Ξέρει κανείς ή μάλλον έχει τύχει σε κανέναν, τώρα αφού είναι ενεργοποιημένη η πάγια εντολή, θα μου πάρουν χρήματα (παρά το γεγονός ότι δεν μπήκε η 1η δόση με κατάθεση όπως έλεγαν ως τις 13/4) ή όχι? Γιατί αν είναι να μου πέρνουν κανονικά τα χρήματα τότε να μην τρέχω στο ΤΣΜΕΔΕ πάλι...
Αν τελικά  όμως "χάλασε " η ρύθμιση θα έχω και κάποιο πρόστιμο για αυτό όταν θα παω να ξανακανω νέα ρυθμιση?

 

 

--------------------------------------

τι να πω... να θές να τους πληρώσεις σε 6 δόσεις και να σου λένε ότι βγάλει το σύστημα...να σε υποχρεώνουν να βάζεις πάγια εντολή αλλά να πρέπει να κάνεις κατάθεση την 1η δόση σε λογαριασμό ΕΤΕ της ΤΣΜΕΔΕ..., να μην μπορείς να κάνεις τίποτα από τα παραπάνω με e-banking...κτλ κτλ κτλ...

 

Αυτά από μένα...ξέρω ότι παραπονιέμαι κάπως ενώ δεν τήρησα αυτά που έγραφε το χαρτί, απλά θεωρώ πολύ πρωτόγονο και δεσμευτικό να πρέπει να κάνω όλες αυτές τις διαδικασίες, ενώ θα μπορούσαν πχ όπως τον ΕΝΦΙΑ, τον ΦΠΑ κτλ να μπορείς με μια ταυτότητα πληρωμής μέσω e-banking να κανουμε όλοι ανετα, όμορφα και ωραία την δουλειά μας.

Edited by sakatis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.