Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με μάστερ θα ισοδυναμούν τα πτυχία των Πολυτεχνείων


zio7

Recommended Posts

Και όταν μία θέση διευθυντή/προϊστάμενου τη διεκδικεί ένας ΠΕ Πολυτεχνείου και ένας ΠΕ Πανεπιστημίου τι θα γίνει;

 

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί και πράγματι θα αποτελεί πρόβλημα.

 

Η γνώμη μου για το μέτρο δεν είναι κακή,απεναντίας,αρκεί να μην αποκλείει πάλι όλους τους υπόλοιπους μηχανικούς από την άσκηση του επαγγέλματος. Όπως τους αποφοίτους σχολών μηχανικής των ΤΕΙ,τις 4ετείς σχολές του εξωτερικού,κ.ο.κ. Αυτό που περιέγραψε ο Ίκαρος είναι γελοίο,δηλαδή ο άνθρωπος να έχει MSc και να μην αναγνωρίζεται ως επιπλέον προσόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλο σκέφτομαι...Μήπως μας ανεβάσουν τις εισφορές!!!

Ολόκληρο master είναι αυτό!!!

Και εμείς, όπως είπε και κάποιος συνάδελφος, θα μετακυλίσουμε το κόστος στα ΠΕΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Άλλο όμως λέω. Σε μία υπηρεσία, μη τεχνικής φύσης, μπορεί να υπηρετούν ΠΕ από Πολυτεχνεία και ΠΕ από Πανεπιστήμια. Όταν ανοίξει μία θέση διευθυντή τι θα γίνει; Ξαφνικά όλοι οι απόφοιτοι Πολυτεχνείου θα έχουν προβάδισμα έναντι όλων των άλλων ΠΕ;

Λογικα ναι . Ετσι πρέπει ! Αν και έτσι και αλλιώς συνήθως οι Διπλωματούχοι στελεχώνουν τέτοιες θέσεις ανεξάρτητα αν δοθεί ή όχι ο τίτλος.

 

 

ΔΛΔ τωρα λέμε...το διπλωμα μου θα μετατραεπει σε μαστερ...δλδ μεταπτυχιακο...και το αλλο μεταπτυχιακό που έχω...? τι θα γίνει...? θα ονομαστεί 2ο Msc? και επειδή ειμαι και λιγο αχαχουχας...και κανω και 2ο... (3ο αν το δπιλωμα γιενι το 1ο......τρέχα γύρευε...) τοτε με 3 μεταπτυχιακα...στην κάρτούλα μου θα γράφω αρχιτεκτων μηχανικος, msc (X3) ή  αρχιτέκτων μηχανικός, msc, msc, msc??? ή διπλ. αρχιτέκτων, msc (x3)....κ.ο.κ! πολύ μπέρδεμα....

 

η τελικά εμεις οι "παλιοί" δεν θα έχουμε με το δίπλωμά μας και μαστερ.... ?

 

 

Ναι όσα έχεις τα γράφεις, δεν σε υποχρεώνει κανείς να τα κάνεις ολα αυτά , είναι για δική σου επιπλέον μορφωση..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαίνουν οι εισφορές αναλογα τα πτυχία η έτη φοίτησης. Φαντάζεστε τους διδακτορικους μετα; :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Αύξηση στο μισθό δημοσίων υπαλλήλων (λόγω master) και μοριοδότηση σε εξετάσεις (μπορεί τώρα να μην προβλέπεται, αλλά εύκολα αλλάζει όταν αφορά μερικές χιλιάδες ψηφοφόρους...). Έτσι όλοι θα είναι ευχαριστημένοι. Οι άνεργοι θα είναι άνεργοι αλλά με master. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΛΔ τωρα λέμε...το διπλωμα μου θα μετατραεπει σε μαστερ...δλδ μεταπτυχιακο...και το αλλο μεταπτυχιακό που έχω...? τι θα γίνει...? θα ονομαστεί 2ο Msc? και επειδή ειμαι και λιγο αχαχουχας...και κανω και 2ο... (3ο αν το δπιλωμα γιενι το 1ο......τρέχα γύρευε...) τοτε με 3 μεταπτυχιακα...στην κάρτούλα μου θα γράφω αρχιτεκτων μηχανικος, msc (X3) ή  αρχιτέκτων μηχανικός, msc, msc, msc??? ή διπλ. αρχιτέκτων, msc (x3)....κ.ο.κ! πολύ μπέρδεμα....

 

η τελικά εμεις οι "παλιοί" δεν θα έχουμε με το δίπλωμά μας και μαστερ.... ?

 

Μάστερ με μάστερ έχει διαφορά.

Το MEng εντάσσεται στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών, αποτελεί βασικό πτυχίο, από το οποίο πηγάζουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Το Msc αντιστοιχεί σε Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μοριοδότηση σε εξετάσεις στις οποίες όλοι οι διαγωνιζόμενοι έχουν πάρει την ίδια επιπλέον μοριοδότηση τι νόημα έχει??? είναι σα να πει ο υπουργός παιδείας ότι χαρίζει ένα βαθμό σε όλους στις πανελλήνιες.. εε θα πάνε και οι βάσεις ένα βαθμό πάνω, αλλά πάλι τα ίδια άτομα θα περάσουν. μια τρύπα στο νερό δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Μία τέτοια καθαρά συντεχνιακή εξέλιξη φυσικά προς όφελος μόνο των ΠΕ δημοσίων υπαλλήλων, δε νομίζω να χαροποιεί και να τιμάει τους συναδέλφους ελεύθερους επαγγελματίες διπλωματούχους που έχουν κάνει πραγματικές μεταπτυχιακές σπουδές (δαπάνη παραπάνω χρημάτων, κόπος, γνώση, εμπειρία...). Επομένως τα πολυτεχνεία θα απονέμουν απευθείας MSc χωρίς προπτυχιακό; Γιατί το MEng είναι υποδεέστερο του MSc.. Οι γιατροί δεν θα παίρνουν δηλαδή MSc επειδή δεν είναι μηχανικοί;

 

Κλείνοντας τις σκέψεις μου, λίγο πολύ γνωρίζουμε το πλούσιο ακαδημαϊκό έργο και επαγγελματική πορεία της κυρίας που κάνει προτάσεις, αλλά και των μηχανικών του πασοκ συριζα που μας κυβερνούν.. Η συγκεκριμένη καθηγήτρια πανεπιστημίου με τον αριθμό δημοσιεύσεων που έχει κάνει, θα μπορούσε μονάχα στην Ελλάδα να έχει το βαθμό του Καθηγητή (Professor) πανεπιστημίου. 

Edited by Earl
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα παιδια το προβλημα που δεν εχουμε δουλεια ειναι ενα.. Δεν εχουμε πολλα μεταπτυχιακά... Τωρα με βεβαιώσεις ανοίγουν νέοι ορίζοντες :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι . Ετσι πρέπει ! Αν και έτσι και αλλιώς συνήθως οι Διπλωματούχοι στελεχώνουν τέτοιες θέσεις ανεξάρτητα αν δοθεί ή όχι ο τίτλος.

 

Συνήθως και οι ΠΕ στελεχώνουν θέσεις δ/ντη ξέρεις. Το θέμα είναι αν το μπαλτομάστερ θα δίνει προβάδισμα στον ένα έναντι στον άλλο.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.