Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συσταση Κάθετης χωρίς αντιστοιχία εμβαδού / δικαιώματος


Vasili

Recommended Posts

18 λεπτά πριν, patches said:

... ο κάθε συνιδιοκτήτης χρησιμοποίεί το ποσοστό κάλυψης που του αναλογεί ...

Κανονικά θα πρέπει η αναλογία αυτή να συμπίπτει έστω με μικρή απόκλιση (ή +- 1 χιλιοστό ή +- 1τμ)

Φαντάσου ακραίο σενάριο

Οικόπεδο 500τμ με κάθετη. Η μία κάθετη επιφάνεια 450τμ και η άλλη 50τμ και να έχουν ποσοστό συνιδιοκτησίας 500 χιλιοστά κάθε μία….

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ κατ' αρχάς.

Ναι, αυτό θα ήταν το καλύτερο, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να συμπίπτει (και στην περίπτωσή μου δεν συμπίπτει καθόλου). Για αυτό το έβαλα εδώ "Συσταση Κάθετης χωρίς αντιστοιχία εμβαδού / δικαιώματος" μήπως το έχει κάποιος αντιμετωπίσει στο πλαίσιο έκδοσης άδειας..

Edited by patches
Link to comment
Share on other sites

δες τι γραφει στην συσταση...

[και πές,  πόση αναντιστοιχία εχεις?]

Μπορει η διαφορά, να προκυπτει απο καποια διοδο προς καθετη κειμενη "πισω",  η οποια πηρε σαν δικαιωμα διελευσης καποια λωριδα και επαυξησε τα τμ.αλλα οχι τα χιλιοστα...ή λογω "παράγωνου" οικοπεδου.

 

Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση γράφει "...Κάθε μια από τις παραπάνω οικοδομές δεν θα υπερβαίνει σε επιφάνεια και όγκο  τα μέτρα που θα δικαιούται να κατασκευάσει ο ιδιοκτήτης της, ανάλογα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας της στο όλο οικόπεδο..."

΄Εχω περίπου 380 μ2 / 300 μ2 και 50% / 50% 

Είναι μόνο δύο κάθετες, με πρόσωπο και οι δύο, χωρίς δουλείες.

Οπότε για την δόμηση είναι νομίζω σαφές, για την κάλυψη δεν αναφέρει κάτι.

Η διατύπωση του ΝΟΚ πάντως είναι πανομοιότυπη για δόμηση και κάλυψη σε κάθετες (11.3 και 12.2).

Γνώμη μου ότι έχω κάλυψη 40%Χ680Χ50% και όχι 40%Χ300

Link to comment
Share on other sites

UPD: Και στην κωδικοποίηση του ΝΟΚ της Λεμπέση αυτήν την επεξήγηση έχει, "Εοικ. Χ Κ. επιτρ. Χ Ποσοστό συνιδιοκτησίας".

Επίσης, καταλαβαίνει κανείς στο ίδιο άρθρο του ΝΟΚ (12 παρ. 2) τι σημαίνει το

"Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ή οριζοντια ιδιοκτήσία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις του ΝΔ 1024/71 και έχει εκδοθεί άδεια πριν από την μεταβολή γενικών ή ειδικών διατάξεων που αφορούν την επιτρεπόμενη κάλυψη, προκειμένου..."

Edited by patches
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 6/4/2021 at 1:58 ΜΜ, patches said:

UPD: Και στην κωδικοποίηση του ΝΟΚ της Λεμπέση αυτήν την επεξήγηση έχει, "Εοικ. Χ Κ. επιτρ. Χ Ποσοστό συνιδιοκτησίας".

Επίσης, καταλαβαίνει κανείς στο ίδιο άρθρο του ΝΟΚ (12 παρ. 2) τι σημαίνει το

"Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ή οριζοντια ιδιοκτήσία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις του ΝΔ 1024/71 και έχει εκδοθεί άδεια πριν από την μεταβολή γενικών ή ειδικών διατάξεων που αφορούν την επιτρεπόμενη κάλυψη, προκειμένου..."

Μου έτυχε οικόπεδο με κάθετες ιδιοκτησίες (2 στο σύνολο), στις οποίες η μία έχτυσε πριν 25 χρόνια με ΣΔ 0,8 και τώρα ο ισχύον ΣΔ είναι 0,6. Θεωρώ ΄οτι η μεταβολή των διατάξεων' αναφέρεται σε τέτοια περίπτωση, που έχω π.χ. μείωση ΣΔ αλλά ο 2ος δε χάνει λόγω του νόμιμου πρώτου.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, a.petroulaki said:

Μου έτυχε οικόπεδο με κάθετες ιδιοκτησίες (2 στο σύνολο), στις οποίες η μία έχτυσε έχτισε πριν 25 χρόνια με ΣΔ......

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Kαλησπέρα σας.

Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό μ αυτό που θέλω να ρωτήσω αν και είμαι σίγουρος ότι κάπου έχε αναφερθεί. Πως αντιμετωπίζουμε την διαφορά εμβαδού σε οικοπέδο που έχει γίνει σύσταση κάθετης, της πραγματικότητας με του τίτλου;;; Βρίσκω εμβαδο ίδιο σχεδόν με τ ο Κτηματολόγιο. (Περίπτωση τοπογραφικού συμβολαίου)

Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@alextopo συνάδελφε μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ; Το εμβαδόν του οικοπέδου συμφωνεί με αυτά που αναφέρει το συμβόλαιο της κάθετης ; 

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο της κάθετης έχει μετρηθεί πριν απο 30 χρονια...Σε αυτό αναγράφεται εμβαδόν 1004 τ.μ και εγώ μέτρησα το οικόπεδο τώρα 996 τ.μ. Ισχύουν και εδώ οι παραπάνω ανοχές;;; 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.