Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρήση 2 θερμοστατών σε οικία


manolisklv

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα...

Θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος υπ'όψιν του κάποια πατέντα ώστε να είναι εφικτό να λειτουργήσουν σε μια οικία 2 θερμοστάτες για τον έλεγχο 2 διαφορετικών χώρων,ψάχνω για κάποια λύση χωρίς τη χρήση 2ης ηλεκτροβάνας.

 

Το σκεπτικό μου είναι το εξής,να μανδαλώνονται οι θερμοστάτες με ρελέ ή μεταγωγικό διακόπτη,και ο καυστήρας να παίρνει εντολή από κάποιο ρελε που θα ενεργοποιείται  είτε με τον ένα είτε με τον άλλο θερμοστάτη.Μπορεί να μου πει κάποιος εαν είναι εφικτό κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις...

Edited by manolisklv
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά δεν θα πρέπει να διασφαλίσουμε ότι δε θα λειτουργήσουν ταυτόχρονα και οι 2 θερμοστάτες;ή δε μας πειράζει αυτό;

 

Ίσως χρειάζεται μια διευκρήνηση:Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι για να ζεσταίνεται μόνο ο ένας από τους 2 χώρους κάποιες φορές,χωρίς να χρειάζεται να δουλεύει ο λέβητας για όλο το σπίτι,κάποιες φορές βέβαια θα χρησιμοποιείται ο κεντρικός θερμοστάτης που είναι ήδη εγκατεστημένος...

Edited by manolisklv
Link to comment
Share on other sites

Αν "δουλέψουν" και οι δυο μαζί, σίγουρα δεν πειράζει.

 

Αλλά για να ζεσταινονται οι χώροι ξεχωριστά, χρειάζονται και αλλά πράγματα, που δεν μας τα διευκρινίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας θα ελέγχει ολόκληρο το σπίτι,και ο άλλος μόνο ένα δωμάτιο,ο λόγος είναι το ότι θέλουν κάποιες φορές να λειτουργεί το καλοριφέρ μόνο για να ζεσταθεί το δωμάτιο,το ότι δε θα ζεσταίνεται επαρκώς το υπόλοιπο σπίτι καθώς θα λειτουργεί το καλοριφέρ με τη θερμοκρασία του δωματίου μόνο,δε τους ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά δεν θα πρέπει να διασφαλίσουμε ότι δε θα λειτουργήσουν ταυτόχρονα και οι 2 θερμοστάτες;ή δε μας πειράζει αυτό;

 

Ίσως χρειάζεται μια διευκρήνηση:Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι για να ζεσταίνεται μόνο ο ένας από τους 2 χώρους κάποιες φορές,χωρίς να χρειάζεται να δουλεύει ο λέβητας για όλο το σπίτι,κάποιες φορές βέβαια θα χρησιμοποιείται ο κεντρικός θερμοστάτης που είναι ήδη εγκατεστημένος...

 Ακόμα και να λειτουργήσεις τους θερμοστάτες όπως θέλεις, πως θα καταλαβαίνει το νερό ποιός  θερμοστάτης άνοιξε για να πάει προς τα εκεί? :???:

Νομίζω πρέπει να διευκρινίσεις πολύ καλά τι σκέπτεσαι και να περιγράψεις την εγκατάσταση, αν και νομίζω ότι ο πιο ευκολος τρόπος για κάτι τετοιο είναι οι θερμοστατικές βαλβίδες ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.