Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άρση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων εγκρίθηκε πολεοδομική μελέτη το 1993 η οποία χαρακτηρίζει το οικόπεδο (με κτίσμα μέσα) του πελάτη μου ως "χώρο αθλητικών εγκαταστάσεων". Έγινε ένσταση η οποία απορρίφθηκε και έτσι παρέμεινε ο χαρακτηρισμός. Σήμερα έχει κυρωθεί μερικώς η ΠΕ και δεν περιλαμβάνει το ΟΤ που βρίσκεται το οικόπεδο μου. Μπορώ να ζητήσω αρση ρυμοτομικής απαλλοττροίωσης; Και αν ναι στην πράξη τι σημαίνει αυτό, ότι θα αποχαρακτηριστεί το οικόπεδο και θα μπορεί μετά ο ιδιοκτήτης να το εκμεταλευτεί όπως θέλει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Εχω περίπτωση που μια ιδιοκτησία ειναι 2 στρέμματα

ΑΡΧΙΚΑ (1926) Τμημα της 400 τμ ειναι εντός ΟΤ και τα υπόλοιπα 1600 εκτός σχεδίου σε σχέδιο πόλης που δεν έχει περιφερειακή οδό

ΜΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ (1957) μεγαλώνει το οικοδομικό τετράγωνο κ επιπλέον προβλέπεται περιφερειακή οδός. Το εντός ΟΤ τμήμα μεγαλώνει απο 400 σε 1400 και το εκτός τμήμα 600 τμ καθίσταται ρυμοτομούμενο απο την περιφερειακή οδό

ΣΗΜΕΡΑ Για την άρση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης (η οποία έχει ήδη κερδιθεί σε δικαστήριο), ποια είναι η επιφάνεια που οφείλει για εισφορα σε γη?

Χρειάζομαι αυτή τη πληροφορία ουτως ωστε να συντάξω σωστα την πρόταση τροποποίησης, να θέσω την ρυμοτομική σε τέτοια θέση ωστε να επιβάλλω και την εισφορά σε γη

Διαβαζω την παρ 5 του αρθρου 8 του Ν1337 και λέει οτι για τον υπολογισμό της εισφορας σε γη λαμβάνεται υπόψιν ολόκληρη η ιδιοκτησία (δηλ 2 στρέμματα), όμως με όσους συναδέλφους μιλάω μου λενε οτι η εισφρρα θα υπολογιστεί επι του ρυμοτομούμενου ήτοι στα 600τμ. Η διαφορά ειναι τεράστια.

Στην πρώτη περίπτωση ειναι (10%*500+20%*100)*50% = 35

και στην δευτερη (10%*500+20%*500+30%*1000)*50% = 225τμ. 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μου λενε το πρώτο ενω η παρ το λεει καθαρά. Τι δεν καταλαβαίνω?

Παραθέτω την σχετική Παρ.5 Άρθρο 8 ΝΟΜΟΣ 1337/1983

"Ως εμβαδά ιδιοκτησιών για τον υπολογισμό της συμμετοχής σε γη λαμβάνονται τα εμβαδά που είχαν οι ιδιοκτησίες στις 28 Μαΐου 2014. Για την εφαρμογή της παραγράφου 4, ως ιδιοκτησία νοείται το γεωτεμάχιο υπό την έννοια της συνεχόμενης έκτασης γης, που αποτελεί αυτοτελές και ενιαίο ακίνητο και ανήκει σε έναν ή περισσότερους κυρίους εξ αδιαιρέτου. "

 

Link to comment
Share on other sites

Δώσε 'το μου λιανά για να το καταλάβω και εγώ . 

Μας γράφεις παραπάνω ...."ΜΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ (1957) μεγαλώνει το οικοδομικό τετράγωνο κ επιπλέον προβλέπεται περιφερειακή οδός. Το εντός ΟΤ τμήμα μεγαλώνει απο 400 σε 1400 και το εκτός τμήμα 600 τμ καθίσταται ρυμοτομούμενο απο την περιφερειακή οδό......."

Πως γίνεται σε μία τροποποίηση Ρ. Σχ. του 1957 να υπάρχουν εισφορές σε γη ??? (δεν μας λες για χρήμα).

Link to comment
Share on other sites

  Το ερωτημα εχει σχεση με τις αλλαγες στο αρθρο 8 και 9 του 1337 που εγιναν με τον 4315/14,

που αλλαξε τα ποσοστα συμμετοχης, καταργησε την πολυιδιοκτησια και  άλλες  αλλαγες, με ισχυ απο 28-5-14.

 

Το θεμα ειναι εαν θεωρειται οτι υπαγεται στις προηγουμενες διαταξεις ή στις νεες.

Θα ρωτησεις τον Δημο

[και μας ενημερωνεις]

υγ

οπως εγω το βλεπω, το αρθρο οριζει

3. Η εισφορά σε γη κατά την προηγούμενη παράγραφο αποτελείται από ποσοστό επιφάνειας κάθε ιδιοκτησίας πριν από την πολεοδόμησή της, το οποίο υπολογίζεται, σύμφωνα με τις επόμενες παραγράφους.

Επομενως μονον το ρυμοτομουμενο τμημα υπολογιζεται..Το εκτος...παραμενει εκτος.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως εδώ στο φόρουμ έβαλα μερικές φορές το ερώτημα για το πλήθος των μελετών, που δόθηκαν στην επικράτεια, με τις νέες, ας πουμε, διατάξεις του 2014. Μία αναφορά έγινε μόνο από τον Παύλο που του έτυχε μία Π.Ε. που πατούσε στις ευνοϊκές αυτές διατάξεις του άρθρου. 

Το ερώτημα που έβαλα παραπάνω ισχύει ακόμη. 

Εκτός και αν η επέκταση -αναθεώρηση (του 1957 ???) συνοδεύεται (εγώ δεν το πιστεύω).... και με πίνακες??? Αν ναι!! θα υπολογίσεις τις εισφορές όπως υπολογίζει η μελέτη ! (Και όχι αν μας βολεύουν οι ευνοϊκές διατάξεις κάνουμε υπολογισμούς με τις ευνοϊκές! Α! και η καταλυτική ημερομηνία βάζουμε τον Μάρτη 1982 ) 

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, nbr said:

Δώσε 'το μου λιανά για να το καταλάβω και εγώ . 

Μας γράφεις παραπάνω ...."ΜΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ (1957) μεγαλώνει το οικοδομικό τετράγωνο κ επιπλέον προβλέπεται περιφερειακή οδός. Το εντός ΟΤ τμήμα μεγαλώνει απο 400 σε 1400 και το εκτός τμήμα 600 τμ καθίσταται ρυμοτομούμενο απο την περιφερειακή οδό......."

Πως γίνεται σε μία τροποποίηση Ρ. Σχ. του 1957 να υπάρχουν εισφορές σε γη ??? (δεν μας λες για χρήμα).

Καλημέρα


Στην περίπτωση άρσης ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης, η επιβαλλόμενη εισφορά σε γη γίνεται σύμφωνα με την περίπτωση β της παρ. 2 του άρθρου 20 του Ν2508:

" 2. Κατ’ εξαίρεση της παραγράφου 1:

 β) Οι ιδιοκτησίες, οι οποίες έχουν ενταχθεί στο σχέδιο πόλεως με τις διατάξεις του ν.δ. 17.7/16.8.1923 και στις οποίες αίρεται η ρυμοτομική αναγκαστική απαλλοτρίωση, που επιβλήθηκε με την ένταξη στο σχέδιο για τη δημιουργία κοινόχρηστου χώρου, κατά τα αναφερόμενα στην παρ. 4α του άρθρου 29 του ν. 2831/2000, υποχρεούνται σε εισφορά σε γη, σύμφωνα με τα ποσοστά που προβλέπονται στην παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1337/1983. Η εισφορά υπολογίζεται και επιβάλλεται με την πράξη τροποποίησης του ρυμοτομικού σχεδίου και αποτελεί ποσοστό επιφάνειας της ιδιοκτησίας όπως αυτή υφίσταται κατά το χρόνο της πράξης τροποποίησης. Η εισφορά αρχικώς υπολογίζεται κατά τις διατάξεις των παραγράφων 4 και 5 του άρθρου 8 του ν. 1337/1983 και στη συνέχεια μειώνεται κατά ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%). "

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάλι με μπερδεύεις. Τώρα πας από τον νόμο του 2014 που τροποποιεί τον ν. 1337/83 στο αρθρο 20 το ν.2508/97. Δεν γράφει όμως αυτά που μας δίνεις παραπάνω. 

Ας δώσει την λύσει ο νομικός της παρέας Δημήτρης.

Εγώ στα νομικά δεν ήμουν και δεν είμαι καλός.

Θέλω όμως μία απάντηση που να με πείθει. Έστω και λίγο.

 

Άρθρο 20
Εισφορά σε γη

1. Οι ιδιοκτησίες που περιλαμβάνονται σε πολεοδομούμενες για πρώτη φορά περιοχες υποχρεούνται να συμμετάσχουν με εισφορά σε γη για τη δημιουργία των απαραίτητων κοινόχρηστων χώρων και γενικά την ικανοποίηση κοινωφελών χρήσεων και σκοπών, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ 4 του άρθρου 8 του ν, 1337/1983, όπως συμπληρώθηκε με την περίπτωση β' της παρ. 3 του άρθρου 23 του ν. 2300/1995 (ΦΕΚ 69 Α'), με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ. 4 του άρθρου 12 του ν. 1647/1986 (ΦΕΚ 141 Α').
2. Κατ' εξαίρεση της παρ. 1 του παρόντος:
α) Οι ιδιοκτησίες που περιλαμβάνονται σε περιοχές δεύτερης κατοικίας του π.δ/τος της 16,8.1985 (ΦΕΚ 416 Δ' ), όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με τα άρθρα 1 και 2 του ν. 2242/1994, υποχρεούνται να συμμετάσχουν με εισφορά σε γη, σύμφωνα με το ποσοστά που καθορίζονται στην παρ. 2 του άρθρου 6 του ως άνω π.δ/τος της 16.3.1985.
β) Οι ιδιοκτησίες που εντάσσονται στο πολεοδομικό σχέδιο και βρίσκονται έκτος των ορίων των οικισμών με πληθυσμό μέχρι 2.00C κατοίκους, κατα το άρθρο 19 του παρόντος, ειτε οι οικισμοί αυτοί περιλαμβάνονται σε Γ.Π.Σ. είτε σε Σ.Χ.Ο.Ο.Α.Π.. συμπεριλαμβανομένων των οικισμών του άρθρου 9 παρ. 1 περίπτωση α' του π.δ/τος της 20.S. 1985 (ΦΕΚ 414 Δ'), υποχρεούνται να συμμετάσχουν με εισφορά σε νη ως κάτωθι:
Για τμήμα ιδιοκτησίας μέχρι 250 τ,μ., ποσοστό 5%.
Για τμήμα ιδιοκτησίας πανω απο 250 τ.μ. μέχρι 500 τ.μ.. ποσοστό 10%.
Για τμήμα ιδιοκτησίας πάνω ano 50C τ.μ. μέχρι 1.000 τ.μ., ποσοστό 15%.
Γ ία τμήμα ιδιοκτησίας πανω απο 1.000 τ.μ. μέχρι 4.000 τ.μ.. ποσοστό 25%.
Για τμήμα ιδιοκτησίας πάνω από 4.000 τ.μ. μέχρι 10000 τ.μ., ποσοστό 30%.
Για τμήμα ιδιοκτησίας πανω από 10.000 τ.μ.. ποσοστό 40%.
γ) Οι ιδιοκτησίες για τις χρήσεις που αναφέρονται στα άρθρα 5. 6 και 7 του απο 23.2.1957 π.δ/τος (ΦΕΚ 166 Δ'), όπως ¡ισχύει, υποχρεούνται να συμμετάσχουν με εισφορά σε γη, σύμφωνα με τα ποσοστά που καθορίζονται στην περίπτωση β' της παο 3 του άρθρου 23 του ν. 2300/1995 (ΦΕΚ 69 Α').
δ) Οι ιδιοκτησίες που περιλαμβάνονται σε ζώνες ενεργού πολεοδομίας και πολεοδομούνται έχουν υποχρέωση εισφοράς σε νη σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ.3.
3. Κατά τα λοιπά για την εισφορά σε γη εφαρμόζονται οι παράγραφοι 5 εως και 12 του άρθρου δ του 1337/1983. όπως ισχύουν, και συμπληρώνονται με τις επόμενες παραγράφους και το άρθρο 25 του παρόντος.
4. Στο τέλος της παρ 7 του αυτού άρθρου 8 του ν. 1337/1983 προστίθεται το ακόλουθο εδάφιο:
'Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων μπορεί να οριστούν όροι και προϋποθέσεις για την εφαρμογή της παρούσας παραγράφου.'
5. Οι ρυθμίσεις της περίπτωσης β' της παρ. 2 του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται σε ιδιοκτησίες που βρίσκονται σε οικισμούς, των οποίων η προκήρυξη ανάθεσης της μελέτης πολεοδόμησής τους αρχίζει μετά τη δημοσίευση του παρόντος νόμου.
Δύναται να υπαχθούν στις ρυθμίσεις περί εισφορών της παρ. 2β του παροντος άρθρου ή στις ρυθμίσεις του άρθρου 8 παρ. 4 του ν. 1337/1983 οι ανωτέρω οικισμοί, με απόφαση του αρμόδιου οργάνου για την έγκριση της πολεοδομικής μελέτης, μετά από πρόταση του οικείου δημοτικού ή κοινοτικού συμβουλίου.
6. Για πολεοδομικές μελέτες χρήσεων που αναφέρονται στα άρθρα 5, 6 και 7 του από 23.2.1987 π,δ/τος (ΦΕΚ 166 Δ'), για τις οποίες είχε γνωμοδοτήσει το οικείο δημοτικό ή κοινοτικό συμβούλιο την 12.4.1995 (ημερομηνία ισχύος του άρθρου 8 παρ. 4ζ του ν. 1337/ 1983, όπως συμπληρώθηκε με το άρθρο 23 παρ. 3β του ν. 2300/1995 (ΦΕΚ 69 Α') και δεν έχουν εγκριθεί μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος, μπορεί για τις υποχρεώσεις των ιδιοκτησιών σε εισφορά σε γη να εφαρμόζονται οι προ'ι ισχύουσες διατάξεις, εφόσον γνωμοδοτήσει σχετικά το οικείο δημοτικό ή κοινοτικό συμβούλιο.

Link to comment
Share on other sites

α] απο το 2014 αλλαξαν τον τροπο υπολογισμου εισφορας απο ετσι...σε περιπου ετσι...[τεσπα]

4. Η εισφορά σε γη υπολογίζεται κατά τον ακόλουθο τρόπο:

  α) Για τμήμα ιδιοκτησίας μέχρι 500 τ.μ. ποσοστό 10%.

β) Για τμήμα ιδιοκτησίας πάνω από 500 τ.μ. μέχρι 1.000 τ.μ. ποσοστό 20%.

γ) Για τμήμα ιδιοκτησίας πάνω από 1.000 τ.μ. μέχρι

2.000 τ.μ. ποσοστό 30%.

 δ) Για τμήμα ιδιοκτησίας πάνω από 2.000 τ.μ. μέχρι 10.0 τ.μ. ποσοστό 40%.

 ε) Για τμήμα ιδιοκτησίας πάνω από 10.000 τ.μ. ποσοστό 50%.

Η ανω ερωτηση αφορα  ενταξη με το νδ 1923...και μετεπειτα αρση. Αυτο το οικοπεδο θα εχει εισφορα με την παρ. 4 του αρθρου 8

" 2. Κατ’ εξαίρεση της παραγράφου 1:

 β) Οι ιδιοκτησίες, οι οποίες έχουν ενταχθεί στο σχέδιο πόλεως με τις διατάξεις του ν.δ. 17.7/16.8.1923 και στις οποίες αίρεται η ρυμοτομική αναγκαστική απαλλοτρίωση, που επιβλήθηκε με την ένταξη στο σχέδιο για τη δημιουργία κοινόχρηστου χώρου, κατά τα αναφερόμενα στην παρ. 4α του άρθρου 29 του ν. 2831/2000, υποχρεούνται σε εισφορά σε γη, σύμφωνα με τα ποσοστά που προβλέπονται στην παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1337/1983. Η εισφορά υπολογίζεται και επιβάλλεται με την πράξη τροποποίησης του ρυμοτομικού σχεδίου και αποτελεί ποσοστό επιφάνειας της ιδιοκτησίας όπως αυτή υφίσταται κατά το χρόνο της πράξης τροποποίησης. Η εισφορά αρχικώς υπολογίζεται κατά τις διατάξεις των παραγράφων 4 και 5 του άρθρου 8 του ν. 1337/1983 και στη συνέχεια μειώνεται κατά ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%). 

Μετα το 1983 εχουμε την "κλασσικη" επεκταση με ΠΕ.

Το θεμα ειναι εάν θα παει με τις προηγουμενες διαταξεις του αρθρου 8 ή αυτες που ισχυουν απο το 2014 και μετα.

[αν και δεν βλεπω μεγαλη διαφορα]

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα στο Δημήτρη.

Δεν θα ξαναγράψω για το θέμα. Απλά επειδή καρφώθηκε η απορία, ίσως επειδή δεν έτυχε να χειριστώ παρόμοιο θέμα , θέλω να ρωτήσω το εξής: 

Πως γίνεται , εγω αυτό δεν καταλαβαίνω με τα νομικά σας, να γίνεται μία αναθεώρηση σχεδίου το έτος 1957

και 50-60 χρόνια αργότερα να επιβάλεις στους ιδιοκτήτες των οικοπέδων αυτών εισφορές σε γη (δεν αναφέρθηκε εισφορά σε χρήμα)???

Και ας πούμε πως όλα τα οικόπεδα, αυτής της "επέκτασης" - αναθεώρησης , είχαν κτιστεί μέσα στον μισό αυτόν αιώνα, θα τους βάζαμε πάλι εισφορές??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.