Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δομοστατικές Μελέτες και Πολιτικοί Μηχανικοί


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας!
Και από το πρώτο μου post θα ήθελα να χαιρετίσω όλα τα μέλη αυτού διαδικτυακού τόπου. Κατάλαβα από την επισκόπηση των πρώτων κιόλας θεμάτων την μεγάλη χρησιμότητα του φόρουμ αυτού και νομίζω ότι τα συγχαρητήρια περισσεύουν.

Θέτω ένα θέμα το οποίο αφορά στην διαλεύκανση κάποιων δικαιωμάτων του πολιτικού μηχανικού. Συγχωρήστε μου τυχών λανθασμένη τοποθέτηση στο φόρουμ μιας και είμαι νέο μέλος.

Είμαι στο τρίτο έτος πολίτικων μηχανικών στην L’aquila της γειτονικής Ιταλίας. έχω επιλέξει τον κατασκευαστικό τομέα στα μαθήματα εξειδίκευσης. Για το θέμα που με απασχολεί απευθύνθηκα τόσο στο ανάλογο τμήμα του ΥΠΕΠΘ όσο και στο τοπικό επιμελητήριο (θεσσ/νικη) ωστόσο κατάλαβα ότι μονό άτομα του επαγγέλματος μπορούν να βοηθήσουν.

Με λίγα λόγια και χωρίς να καταναλώσω άλλον από τον χρόνο σας. Σχετικά με:
ΣΤΑΤΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ.
Η νομοθεσία στην Ιταλία επιτρέπει σε κάθε π.ε. πολιτικό μηχανικό να μελετά και να υπογράφει ανάλογες δομοστατικες μελέτες, στην Ελλάδα ωστόσο βλέπω ότι με αυτές ασχολούνται λίγα άτομα και συγκεκριμένα. Ήθελα λοιπόν να ξέρω αν θα μπορώ να υπογραφώ σαν πολίτικος μηχανικός και εγώ αυτές τις μελέτες (νομικά, γιατί πρακτικά τόσο από πλευράς πανεπιστήμιου όσο και νομικά για την Ιταλία είναι απόλυτα μέσα στις αρμοδιότητες του πολίτικου μηχανικό (3+2 έτη)). Γιατι δεν ασχολούνται λοιπον όλοι οι πολιτικοί μηχανικοί με αυτές? Που βρίσκετε αν υπάρχει κάποια διάκριση σε δομοστατικους και πολιτικούς μηχανικούς?

Γενικές πληροφορίες η εμπορίες σας πάνω στο θέμα θα ήταν χρησιμότατες.


Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων,
Ελπίζω να ανταποδώσω σύντομα την βοήθεια σας,
Εύχομαι σε όλους καλές δουλείες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εγω εχω τελειωσει στην αγγλια. Γυρνώντας και αφου πέρασα απο το ΔΙΚΑΤΣΑ,που υπηρχε τοτε, πηρα τον τιτλο του πολιτικου μηχανικου.

Γενικα (χωρις ειδικότητα)

Εγω μπορω και υπογραφω στατικα.

Μηπως αν εχεις τελειωσει στο εξωτερικο δεν υπάρχει διάκριση?

Δε νομιζω πως υπάρχει καποιο προβλημα αν αναγνωρισεις το πτυχιο στην Ελλαδα και γραφτεις στο ΤΕΕ.

Με τις σπουδες στο πολυτεχνειο και τις κατευθυνσεις δεν ξέρω τι γινεται στην πραξη..

 

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum Μιχάλη και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

 

Στην Ελλάδα όλοι οι Πολιτικοί Μηχανικοί έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με το που παίρνουν το δίπλωμα τους ανεξαρτήτως κατεύθυνσης που ακολουθούν στο 7ο συνήθως εξάμηνο των σπουδών τους.

Εδώ να γίνει μια διευκρίνηση ότι Πολιτικοί Μηχανικοί οι οποίοι μπορούν να εγγραφούν και στο ΤΕΕ είναι μόνο όσοι έχουν πενταετείς σπουδές.

Τις σπουδές αυτές μπορεί να ολοκληρώσει κάποιος είτε σ' ένα από τα δύο πολυτεχνεία της Χώρας (Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο στην Αθήνα και Πολυτεχνείο Κρήτης - σε λίγο καιρό θα έχει τμήμα Πολιτικών Μηχανικών), στις Πολυτεχνικές σχολές των Πανεπιστημίων (Αριστοτέλειο στη Θεσσαλονίκη, Πάτρας, Δημοκρίτειο στην Ξάνθη, Θεσσαλίας στο Βόλο) σε αντίστοιχα ιδρύματα του εξωτερικού (αν είναι χώρας της Ε.Ε. όπως στην περίπτωσή σου δε γνωρίζω αν χρειάζεται αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ -νέο όνομα του ΔΙΚΑΤΣΑ- κατόπιν εξετάσεων ή όχι).

 

Συνεπώς όλοι οι Πολιτικοί Μηχανικοί μπορούν να υπογράφουν στατικές μελέτες απεριόριστα για ιδιωτικά έργα, ενώ αντίθετα στα δημόσια έργα ανάλογα με την τάξη του μελετητικού πτυχίου που έχει ο καθένας (το Α' το λαμβάνεις μετά από 4 χρόνια από τη λήψη του διπλώματος).

 

Οι Πολιτικοί Μηχανικοί που ασχολούνται με στατικές μελέτες είναι πάρα πολλοί γιατί για να κάνεις στατικά δε χρειάζεσαι ιδιαίτερα μεγάλο κεφάλαιο (Η/Υ-εκτυπωτής laser-λογισμικό-γραφείο το σπίτι), γνώση και πείρα που ένα μέρος αποκτάς στο Πολυτεχνείο και ένα άλλο, το μεγαλύτερο, στην... οδύσσεια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! ήταν ξεκάθαρες και περιεκτικές. η δική μου σχολή είναι 5 ετών (3+2) , δεν θα έχω προβλήματα μιας και ο δοαταπ είναι τυπική διαδικασία. Αυτό που δεν ήξερα είναι αν απαιτείτε κάποια μετεκπαίδευση όσον αφόρα το δικαίωμα στα στατικά, ξεκαθαρίστηκε εντελώς.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Καλή δουλεία σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη. τι εννοεις 3+2 = 5 χρονια ?? Ελπιζω οχι 3 Ιταλια και 2 καπου αλλου, π.χ ελλαδα. Για να περασεις Δοαταπ, θα πρεπει να εχεις τελειωσει και τα 5 στην ιδια χωρα και πολυτεχνειο. Επισης θα πρεπει να αναγνωριζεται και το πολυτεχνειο και η σχολη. Πρεπει να ρωτησεις αν καλυπτεσαι με αυτα τα 5 χρονια ή αν χρειαζεται να κανεις και καποιο μεταπτυχιακο το οποιο θα το ενσωματωσεις με το πρωτο σου πτυχιο οταν ερθει η στιγμη !

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχετε δίκιο δεν ήμουν σαφής, το σύστημα στα πανεπιστήμια της Ιταλίας έχει ως εξής: 3 χρόνια πολίτικων μηχανικών και αποφοιτείς με τίτλο ανάλογο των ελληνικών ΤΕΙ (τ.ε. πολίτικος μηχανικός) ακριβώς στη συνάχια για οποίον το επιθυμεί +2 χρόνια ΙΔΙΟ τμήμα και σχολή για το τελικό δίπλωμα πολίτικου μηχανικού. Το οποίο και είναι ακριβώς ανάλογο των πανεπιστήμιων της Ελλάδας και με τις ευλογείς του δοαταπ.

 

Το σύστημα αυτό εφαρμόστηκε για να να παύσουν τη λειτούργει τους τα λεγόμενα τμήματα μάστερ μιας και πρότινος τα πανεπιστήμια ήταν υποχρεωμένα να έχουν πέραν των 5ετών διαφορετικά τμήματα για τα μεταπτυχιακά. Πρακτικά τώρα άπαξ και αποφοιτήσει κάποιος τα 3+2 χρόνια δικαιούται μετεκπαίδευση (μάστερ) σε όποια σχολή (του ίδιου πάντα κλάδου) επιθυμεί. Ουσιαστικά απλά εγγράφετε στο 4ο έτος του παλιού 5ετους προγράμματος άλλης σχολής (στην εξειδίκευση συμφωνά με το νέο συστημα) με δύο λόγια έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με το μισό προσωπικό και με πολύ απλούστερο τρόπο. Και φυσικά γεμάτα αμφιθέατρα!

 

Περά από αυτό με την ευκαιρία θα αναφέρω και μια άλλη οδό για την εγγραφή κάποιου στα ελληνικά επιμελητήρια . ίσως να ενδιαφέρει παΐδια που έχουν γραφειοκρατικά κολλήματα με τον δοαταπ που καμία φορά δε ξέρει τι ζητεί. μπορεί κάνεις να κινήσει τις ενέργειες εγγραφής στο τοπικό επιμελητήριο στην χωρά αποφοίτησης σαν ελεύθερος επαγγελματίας η σαν εργαζόμενος σε τεχνική εταιρία (που είναι πολύ απλούστερο γραφειοκρατικά). 6 μήνες μετά κάνοντας χρήση του ανάλογου νομού που ορίζει ότι άπαξ κάποιος εγγράφει σε τεχνικό επιμελητήριο κράτους-μέλους δικαιούται με συνοπτικές διαδικασίες την εγγραφή και αποδοχή του από οποιοδήποτε άλλο επιμελητήριου κράτους μέλους μπορεί να μετεγγράφει στο ελληνικό χωρίς να περάσει διαδικασία ισοτιμίας τίτλου μιας και τώρα θεωρείτε επαγγελματίας και όχι απόφοιτος.

 

Αυτό κάνουν αρκετά παΐδια που τελειώνουν ingegneria gestionale (μηχανικός παράγωγης και διοίκησης) έρχονται στην Ελλάδα ως μελή ιταλικού επιμελητηρίου.

 

Αυτό σκοπεύω να κάνω και εγώ μιας και για εμπειρία θέλω να δουλέψω ένα-ενάμιση χρόνο σε μια τοπική εταιρία όπου κάνω την πρακτική μου ενώ στο μεσοδιάστημα θα έχω και την ευκαιρία για κάποιο μονοετές μαστερ (για παράδειγμα στην σχολή μου τρέχει δωδεκάμηνο μάστερ στην αντισεισμική μηχανολογία και ακούγετε ενδιαφέρων μιας και ζούμε σε σεισμογενή περιοχή.)

 

Λυπάμαι αν σας κούρασα,

Καλή δουλεία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια αλλη παρατηρηση

ο τελευταιος αλβανος εργατης

παιρνει 50€ μεροκαματο και αλλα 50€ ενσημο

δηλαδη 100€*22=2200€ βγαζει απο την τσεπη ο εργοδοτης

για σενα τον μηχανικο

με τα τοσα χρονια σπουδες

δημοτικο 6 χρονια

γυμνασιο 3

λυκειο 3

αει 5-7

κοντα 20 χρονια σπουδες

ποσα βγαζει απο την τσεπη του ο εργοδοτης σου?

ποσα θα επρεπε να παιρνεις ετσι ωστε

να ανταμειφθουν οι κοποι σου τοσα χρονια?

2000? 3000? 4000?

και παλι λιγα σου λεω

σκεψου οτι τοσα χρονια αν δουλευες

θα μαζευες ενα μεγαλο ποσο

ενω εσυ εγω

ειμασταν με ενα βιβλιο στο χερι συνεχεια

για να κανεις αποσβεση αυτα που θα εβγαζες

και για να βγαλεις και κατι παραπανω

για αυτο εξαλλου σπουδασαμε

ποσα πρεπει να παιρνουμε λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

kostas_vix μην κάνεις το ίδιο post σε διαφορετικά θέματα .Μια φορά είναι αρκετή για να το δει κάποιος ή άνοιξε ένα καινούργιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

kostas_vix καταλαβαίνω και συμμερίζομαι τον προβληματισμό σου, ωστόσο το πρόβλημα είναι ότι στην αγορά εργασίας δεν μετράει δυστυχώς το πόσα χρόνια μελετούσες, αλλά οι αμοιβές ρυθμίζονται εν πολλοίς από το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης (μπορεί να μας πονάει, αλλά νομίζω πως είναι αλήθεια). Αν υπήρχαν οι μισοί μηχανικοί από αυτούς που είμαστε σήμερα, οι αμοιβές δεν θα ήταν πολύ μεγαλύτερες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.