Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαιωση αποδοχων απο ελευθεριο (παρακρατησης) ηλεκτρονικά


sarcs

Recommended Posts

Δε ξέρω αν θα το βρεις κάπου τελείως καθαρά αλλά είναι επιχειρηματική δραστηριότητα.

Επίσης υπάρχει εφαρμογή στη gsis που την κατεβάζεις, ωσ συνήθως δεν είναι πολύ εύχρηστη, αλλά εάν θέλεις μπορείς να κάνεις μόνος το αρχείο, μετά να το ζιπάρεις και μετά να το ανεβάσεις.

Προσοχή πρέπει να "κατεβεί" η εφαρμογή που ανέβασαν τελευταία για το 2016 όχι παλαιότερη. Τρέχεις το πρόγραμμα, δημιουργείς το αρχείο (δε συμπληρώνεις ΑΜΚΑ, ούτε έτος αναφοράς ούτε φόρο που αναλογεί μόνο φόρο που παρακρατήθηκε), μετά ξαναανοίγεις το πρόγραμμα και πατας δημιουργία συμπιεσμένου, επιλέγεις το αρχείο που είχες κάνεις πριν και στο zipαρει. Αυτό το zip ανεβάζεις- σου κάνει και έλεγχο ορθότητας έτσι και αλλιώς.

 

Γενικά αυτά βέβαια θέλουν προσοχή γιατί επηρεάζουν τις δηλώσεις των άλλων, οπότε εάν κάποιος δεν είναι σίγουρος γι αυτά που πρέπει να κάνει καλύτερα να πάει στον ειδικό δηλαδή το λογιστή που συνεργάζεται (roy_hobbs δε λέω προσωπικά για σένα).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα! έχουν ανοίξει οι Βεβαιώσεις εισοδημάτων από επιχειρηματικές δραστηριότητες .

 

γνωρίζει κάποιος μεχρι πότε έχουμε διορία?, και αν έχει αλλάξει κάτι προς την διαδικασία? (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Epixeiriseis/vev_apodoxwn.html αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το λογισμικό του 2016)

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό της 14/3/2017 από την ΑΑΔΕ, η διαδικασία γίνεται από εδώ.

 

Να χρησιμοποιείτε τις εφαρμογές μέσω της ΑΑΔΕ (από το μενού πάνω δεξιά στην σελίδα της) και όχι μέσω του gsis.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, καταρχή ευχαριστώ για την προηγούμεη απάντηση, όποιος έχει το χρόνο να απαντήσει/διορθώσει σε κάποια άλλα ερωτήματα, θα το εκτιμούσα πολύ,

 

1) Όπως αναφέρεται στο άρθρο 62 του νόμου 4172/2013 .Πληρωμές υποκείμενες σε παρακράτηση, είναι:
δ) αμοιβές για τεχνικές υπηρεσίες, αμοιβές διοίκησης, αμοιβές για συμβουλευτικές υπηρεσίες και άλλες αμοιβές για παρόμοιες υπηρεσίες, ανεξαρτήτως εάν έχουν παρασχεθεί στην Ελλάδα, όταν ο λήπτης της αμοιβής είναι φυσικό πρόσωπο,

 

έτσι αντιλαμβάνομαι ότι η αγορά παγίων, η εκτυπώσεων χαρτικών και εν γένει δαπανών δεν υπόκεινται σε παρακράτηση.

-Η υπηρεσία του pos από κάποια τράπεζα φαντάζομαι πως και αυτή δεν εμπίπτει στις διατάξεις της παρακράτησης.

-Η υπηρεσία διαφήμισης όμως πέφτει σε αυτην την κατηγορία? αν όχι τοτε δεν υποκειται σε παρακράτηση και ούτε στην υποχρέωση έκδοσης βεβαιωσης αμοιβης.
Αν υπόκεινται τότε καταλαβαίνω ότι γενικότερα για υπηρεσίες πρέπει να παρακρατήτειται φόρος και να εκδίδεται αυτή η βεβαίωση καθως και να υποβάλεται το ηλεκτρονικό αρχείο.


2) Η μοναδική αυτή βεβαίωση που συντάσεται ειναι αυτή:
http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_epixeiriseis/documents_apodoxwn/f01_043.pdf

 

Και συντάσεται έτσι αν εχω καταλάβει σωστά:
Έστω π.χ. μου παρασχέθηκε μια υπηρεσία αξίας 200ευρω<300 ευρώ (καθαρή αξία χωρις φπα), το είδος αμοιβής θα ειναι ο κωδικός 10, ακαθάριστα έσοδα θα ειναι 200, κρατήσεις 0, χαρτόσημο και ογα χαρτόσημου δεν ειμαι σίγουρος τι εννοεί, σύνολο κρατήσεων 0, καθαρά έσοδα 200, συντελεστής φόρου 0%, και ποσό φόρου 0.
Εν συνεχεία σφραγίζεται από εμάς και αποστέλλεται με εμαιλ στο λογιστήριο της εταιρίας η στον εργοδότη?

 

3) Όσον αφορά το ηλεκτρονικό αρχείο που πρέπει να υποβάλλουμε  https://image.ibb.co/dKt8Sx/image.png , στο αντικείμενο δραστηριότητας π.χ. για πολιτικός μηχανικός βάζεται πολιτικός μηχανικός ή τον κύριο ΚΑΔ?

 

ευχαριστώ και πάλι.
 

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια παρακράτηση 3% που έχω κάνει..

post-53519-0-42972700-1522230757_thumb.jpg

Φτιάχνω το αρχείο αλλά όταν στέλνω το zip με λέει

 


Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - Γραμμή 4 : Ο ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟΣ 212,96 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟΣ

Αν μηδενίσω το πεδίο "φόρος που αναλογεί" το δέχεται κανονικά το σύστημα.... Είναι έτσι όμως?

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις στον αναλογούντα 212,95 (7098,60 x 3% = 212,958) και σου βγάζει το ίδιο μήνυμα ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στην ΠΟΛ 1045/18 λέει:

Άρθρο 8

Αποδεικτικό ηλεκτρονικής υποβολής

Μετά την αποστολή του ηλεκτρονικού αρχείου βεβαιώσεων ως αποδεικτικά υποβολής εμφανίζονται και εκτυπώνονται κατά περίπτωση τα παρακάτω:

1. Το φορολογικό έτος.

2. Ο αριθμός και η ημερομηνία υποβολής δήλωσης TAXISnet.

3. Το ονοματεπώνυμο ή η επωνυμία και ο Α.Φ.Μ. δηλούντος.

4. Το σύνολο των ακαθαρίστων αποδοχών, αμοιβών και εισοδημάτων.

5. Το σύνολο των καθαρών αποδοχών.

6. Το σύνολο των αναλογούντων φόρων, προκειμένου για αποδοχές από μισθωτή εργασία και συντάξεις.

7. Το σύνολο των παρακρατηθέντων φόρων.

8. Το σύνολο των παρακρατηθέντων ποσών της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του άρθρου 43Α ν. 4172/2013 προκειμένου για αποδοχές από μισθωτή εργασία και συντάξεις.

9. Χαρτόσημο και ΟΓΑ Χαρτοσήμου

 

Στην περίπτωση 6 λέει "Το σύνολο των αναλογούντων φόρων, προκειμένου για αποδοχές από μισθωτή εργασία και συντάξεις." Οπότε μήπως όντως πρέπει να είναι μηδέν!!!

Θα δοκιμάσω και αυτό που είπες Γεώργιε...

 

 

 

edit.

Και έτσι το ίδιο βγάζει.. μόνο όταν το μηδενίσω περνάει....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα, εντός του 2019 έκανα μια παρακράτηση 20% (δημιουργία αρχείου μηνιαίας δήλωσης αποδοχών, υποβολή αρχείου, συμπλήρωση μηνιαίας δήλωσης απόδοσης παρακρατούμενου φόρου, υποβολή δήλωσης, ταυτότητα πληρωμής, πληρωμή, τέλος - διαδικασία που περιγράφεται εδώ https://aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/diloseis-parakratoymenon-prokatabliteon-foron/dilosi-apodosis-parakratoymenon-kai ).

Τώρα ο λογιστής του συμβαλλόμενου μου λέει ότι στο Ε1 δε φαίνεται η παρακράτηση και ότι θα πρέπει να υποβάλω και την ετήσια βεβαίωση αποδοχών για να φανεί η παρακράτηση που απ'ότι βλέπω γίνεται από εδώ https://www.aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/diloseis-parakratoymenon-prokatabliteon-foron/ypoboli-bebaiosis-apodohon-i-syntaxeon-amoibon

Υπάρχει όντως η υποχρέωση υποβολής και της ετήσιας βεβαίωσης αποδοχών? Υπάρχει κάποιο πρόστιμο που δεν την έχω υποβάλει για το 2019?

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπέρα, προσπάθησα να υποβάλω βεβαίωση αποδοχών για το 2020 μιας και είχα παρακρατήσει κάποιους φόρους 20%. Επέλεξα τη βεβαίωση αποδοχών από επιχειρηματική δραστηριότητα. Αφού δημιούργησα το zip αρχείο και προσπάθησα να το ανεβάσω στο taxis, μου έβγαλε μήνυμα λάθους ότι: 

Γραμμή 4 : ΛΑΘΟΣ ΕΙΔΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΣΘΩΤΟ ......................... (έχει το όνομα του εδώ)

Γραμμή 5 : ΛΑΘΟΣ ΕΙΔΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΣΘΩΤΟ ......................... (έχει το όνομα του εδώ)

Σαν είδος αποδοχών είχα επιλέξει '01' τακτικές αποδοχές. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέει για το 'μισθωτό' αφού δεν είναι μισθωτός.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.