Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάθεση εισφορών για έκδοση οικοδομικής άδειας


johnjohn1

Recommended Posts

On 2/9/2022 at 7:53 ΜΜ, alej said:

Ευχαριστώ!

Από ότι βλέπω η εισφορά κατανέμεται 75% στο Δήμο και 25% στο Πολεοδομικό γραφείο κάτι που σημείωσε και ο υπάλληλος του Δήμου όταν τον ρώτησα. Στο ΤΕΕ πάντως αναφέρουν 60-40.

Στους Δήμους που έχουν ΣΑ είναι 75-25, στους άλλους είναι 60-40, τουλάχιστον όπως ίσχυε παλιά.... 

Ακόμα κι αυτό όμως το εφάρμοζαν όπως ήθελαν... Γι' αυτό πριν τα πληρώσουμε ρωτάμε πάντα τον υπάλληλο... όπως πολύ σωστά συμβούλεψε και ο @akis73

Επίσης υπάρχουν κι άλλες πρόσθετες κρατήσεις ανά περιοχή και άλλοι Δήμοι τα θέλουν στο ταμείο τους απευθείας, άλλοι στην εφορία όλα μαζί και τα κατανέμει η εφορία.

Ελπίζουμε κάποτε όλοι αυτοί να ενωθούν και να γίνει ένα ενιαίο κράτος με κοινή νομοθεσία και διαδικασίες, πρώτα ο Θεός ... που δεν το βλέπω. 😉

7 ώρες πριν, ΚΩΝ/ΝΟΣ said:

Μπορώ να πληρώσω τα φορολογικά μεσω e banking?😁

Δεν ακούστηκε ποτέ κάτι τέτοιο... Πού να βρει ebanking ένα τόσο φτωχό (σε ποιότητα) κράτος???🤪

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

έχω τις εξής απορίες:

1) μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση Ο.Α. κατηγορίας 3 ανεβάζοντας μόνο το σημείωμα εισφορών και αφού γίνει ο έλεγχος να στείλω τον ιδιοκτήτη να τα πληρώσει?

2) πρέπει να ασχοληθώ με το ΙΚΑ τώρα? δεν μπορεί να εκδοθεί η Ο.Α. και όταν είναι να πραγματοποιηθεί το έργο να κάτσω να φτιάξω τον πίνακα και τα σχετικά?

3) βασικά έχω φτιάξει τον Πινακα 3 και μου βγάζει 20 ημερομίσθια και λέέι προκαταβολή ΙΚΑ-ΕΤΑΜ πίνακα 3=4,61......άρα τι πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης στο ΙΚΑ τώρα? που δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το έργο?

Μιλάμε για μία μάντρα και ένα στέγαστρο...

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, αρκεί να προχωρήσει το σύστημα  e-άδειες και να εκδώσεις την Ο.Α αυτόματα. Μετά ακολουθεί ο έλεγχος υ.γ φορολογικών της ΥΔΟΜ (κατά τον οποίο θα σου πούνε οι της ΥΔΟΜ, ότι λείπει το τάδε και το τάδε)  τα οποία αν δεν τα προσκομίσεις σε ένα μήνα η Ο.Α ανακαλείται. Αν τα πας ακολουθεί η έκδοση της  "τελικής πράξης Ο.Α μετά από επανέλεγχο"  (υ.γ αν θυμάμαι καλά!)

υ.γ αν δεν υπέβαλες  όσα δικαιολογητικά προβλέπονται από τον 4495 για την αυτόματη έκδοση κατηγ 3 είναι άλλο θέμα. Αν σε πιάσουν θα σε πιάσουν με τον δειγματοληπτικό έλεγχο όχι τώρα στο στάδιο της έκδοσης

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. akis73)

 

Καλησπέρα, συνάνθρωποι, μια βοήθεια παρακαλώ! Πήγα να πληρώσω τις εισφορές για έκδοση οικοδομικής αδείας, στην Δ.Ο.Υ. και μου είπαν ότι πλέον έχει αλλάξει ο νόμος και χαρτόσημα και παράβολα πρέπει να πληρώνονται πλέον ηλεκτρονικά στο e-paravolo. Κατόπιν συνομιλίας με τη ΔΟΥ, το ΤΕΕ, το ΚΕΠ, 3 πολεοδομίες και 2 λογιστές, κανείς δε μπορεί υπεύθυνα να μου πει τους 3ψήφιους κωδικούς που αντιστοιχούν στις παρακάτω κατηγορίες του e-paravolo, γιατί ''είναι νέος ο νόμος και δε γνωρίζουν''. Εάν κάποιος από εσάς γνωρίζει τους κωδικούς για τα παρακάτω, ή έστω έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, πολύ θα εκτιμούσα μια βοήθεια:

1. Χαρτόσημο (επί Τ.Ε.Ε.) 2%

2. Παράβολο Νόμου 1041/80 άρθρου 77 Δαπάνης Έργου x 0,2% (ελάχιστο 2,50€)

3. ΟΓΑ Χαρτοσήμου 20% επί παραβόλου

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ, για τη βοήθεια. Έχω βρει αυτούς τους κωδικούς, αλλά όχι την αντιστοιχία τους στους 3ψήφιους που ζητάει το site του e-paravolo, για την ακρίβεια βρήκα τα εξής, για τα οποία βέβαια δεν είμαι σίγουρη, αλλά υποθέτω:

1. Χαρτόσημο (επί Τ.Ε.Ε.) 2%: 201

3. ΟΓΑ Χαρτοσήμου 20% επί παραβόλου 201

Και δε βρίσκω πουθενά το:

2. Παράβολο Νόμου 1041/80 άρθρου 77 Δαπάνης Έργου x 0,2% (ελάχιστο 2,50€)

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, καταρχήν είσαι σίγουρη ότι από την ΔΟΥ σου είπαν ότι δεν μπορείς να τα πληρώσεις με τους κωδικούς ΚΑΕ στο ταμείο; Είχα πρόσφατη περίπτωση με άλλο συνάδελφο όπου αρχικά του είπαν να τα πληρώσει μέσω παραβόλου και τελικά αφού επέμενε, τα πλήρωσε στη ΔΟΥ στο ταμείο. Έχε δηλαδή υπόψη σου ότι συνήθως βαριούνται και προκειμένου να σε αποφύγουν αναφέρουν τα παράβολα.

Για να μην γίνει λοιπόν λάθος, άποψή μου είναι να ξαναπάς και να επιμείνεις ότι οι κωδικοί δεν υπάρχουν σαν παράβολο και στην ανάγκη πάνε στον προϊστάμενο. Δυστυχώς και εγώ δεν είμαι σίγουρος αν οι κωδικοί που παραθέτεις είναι οι σωστοί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα πρόσφατα στη ΔΟΥ χωρίς να γράφω κανένα κωδικό. Μόνη της η υπάλληλος άνοιξε ένα δικό της τεφτέρι και τούς βρήκε. Πότε μα ποτέ δεν έγραψα εγώ τους κωδικούς. Όταν τύχαινε νέος υπάλληλος ρωτούσε τους συναδέλφους του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη από νεότερη ενημέρωση από συν/φο που το έκανε πρόσφατα, υπάρχει ένα μπέρδεμα γιατί έχει πάει ένα διαβιβαστικό στις ΔΟΥ ότι πλέον όλες οι κρατήσεις θα γίνονται μέσω ε-παραβόλου, ενώ πρακτικά κάποιο κωδικοί ακόμα δεν έχουν περαστεί στο σύστημα της AAΔΕ. Οπότε η συνάδελφος πιο πάνω ίσως έτυχε σε τέτοια περίπτωση, προφανώς αν έχουν όρεξη απο την ΔΟΥ σαφώς και μπορούνε να εξυπηρετήσουν και να πληρωθούν όλα εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.