Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάθεση εισφορών για έκδοση οικοδομικής άδειας


johnjohn1

Recommended Posts

Συνάδελφοι το πρόγραμμα βγάζει το σημείωμα για την κατάθεση εισφορών που περιλαμβάνει ΕΙΣΦ. ΚΗ' ψηφίσματος, εισφορά ΤΕΕ, εισφορά ΤΣΜΕΔΕ, εισφορά δήμου παράβολο ΟΓΑ κτλπ. Αυτά όλα πληρώνονται στην εφορία. Η εφορία πως ξέρει σε ποιο ΚΑΕ να τα βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε διορθωσε τα κεφαλαια.

 

Ρωτα στην ΥΔΟΜ, ισως ενα ποσοστο του ΚΗ πληρωνεται στο Δημο.

Η ΔΟΥ ξερει σε ποιο ΚΑΕ θα τα βαλλει, ποτε δεν ειχα προβλημα.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην τους πάμε και κανένα τέτοιο που δεν ξέρω αν ισχύει. Λογικά οι ΔΟΥτζήδες ξέρουν.

ΒΕ56Ν-ΛΝΦ (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

O terry έχει δίκιο, για το ΚΗ' θα πρέπει να ρωτήσεις στον έλεγχο των φορολογικών της αρμόδιας πολεοδομίας. Αν ο Δήμος εισπράττει ποσοστό επί του ΚΗ' θα πρέπει αυτό αν το πληρώσεις στο ταμείο του Δήμου και το υπόλοιπο μαζί με τις άλλες εισφορές στη ΔΟΥ.

 

Αν πας με το σημείωμα εισφορών στην ΔΟΥ στο τμήμα οίκοθεν και τους πεις ότι είναι για έκδοση οικ. αδείας, τότε αυτοί ξέρουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω κι εγώ: ρωτάμε στα φορολογικά της ΥΔΟΜ τι πληρώνουμε που (κάποιοι Δήμοι έχουν ιδιαιτερότητες). Στη συνέχεια στην ΔΟΥ αν τους πεις τον Δήμο, έχουν αυτοί κατάλογο και βρίσκουν τον κωδικό. Βέβαια τον κωδικό μπορείς να τον ρωτήσεις και στην ΥΔΟΜ.

 

edit: πολλές φορές ποσοστό του ΚΗ πηγαίνει υπέρ Δήμου. Όλα αυτά θα στα ξεκαθαρίσει ο φορολογικός της ΥΔΟΜ.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ακούγεται πολύπλοκο αλλά πρακτικά δεν είναι, φυσικά όταν είναι να εισπραχθούν χρήματα ως δια μαγείας ξέρουν...επί τόπου τι και πως θα το εισπράξουν.

 

Αν έχεις λογισμικό αμοιβών, απλά περνάς το ποσοστό που εισπράττει ο Δήμος και το υπόλοιπο το εισπράττει η ΔΟΥ...πχ. για Δήμο Θεσ/νίκης ξέρω ότι το 40% το εισπράττει ο Δήμος και προφανώς το υπόλοιπο 60% το πληρώνεις στη ΔΟΥ.

 

Έτσι πας με το σημείωμα εισφορών στο Δήμο και πληρώνεις το 40% του ΚΗ' και όχι μόνο, αν θυμάμαι καλά ο Δήμος εισπράττει και 0,50% επί του προϋπολογισμού για νέες οικοδομές όταν αυτός είναι > 290 ευρώ.

 

Επίσης επειδή ο φίλος που ξεκίνησε το νήμα ενδιαφέρεται για άδεια κατεδάφισης, το ΚΗ' υπολογιζεται επί του συνολικού προϋπολογισμού και όχι κλιμακωτά...

 

Όλα αυτά φυσικά είναι πολύ εύκολα με ένα λογισμικό αμοιβών...

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Πήγα σήμερα στη ΔΟΥ Ηλιούπολης για να πληρώσω το ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ. Μου είπαν ότι η πληρωμή γίνεται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά από τις 1/8/2015, αλλά εγώ έχω πληρώσει τον Σεπτέμβριο 2015 στη ΔΟΥ Κορυδαλλού. Μήπως γνωρίζει κάποιος σχετικά με το θέμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την τρίτη πλήρωσα κανονικά τις κρατήσεις στην ΔΟΥ Χαλκίδας για έκδοση άδειας (ΚΗ κλπ)  , δεν μου είπαν (ο υπάλληλος που έκοβε τα διπλότυπα και στο ταμείο  ) τίποτα σχετικό για ηλεκτρονική μόνο πληρωμή , αν και το ρώτησα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας!!

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας πως καταβάλλονται οι σχετικές εισφορές?

π.χ. Στην εφορία εκδίδουμε ένα διπλότυπο αναγράφοντας και τους δύο συνιδιοκτήτες, εάν είναι δύο φυσικά?

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω που καταβάλλονται οι παρακάτω εισφορές ιδιοκτητών, στην Ε.Τ.Ε. ή στην εφορία?

α. Τ.Ε.Ε. 0.25/1000 x δαπάνης έργου (με ελάχιστο ποσό 0,07ευρώ) + χαρτόσημο 2%

β. Ε.Μ.Π. 0.50/1000 + χαρτόσημο 2.4%

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.