Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάθεση εισφορών για έκδοση οικοδομικής άδειας


johnjohn1

Recommended Posts

Κι όμως συνάδελφοι, 2020, εν μέσω κορονωΪου και η εφορία λέει δεν ξέρει τους κωδικούς (δου αγ. νικολαου κρήτη). Πρέπει να τους συμπληρώσω εγώ στο έντυπο... αλλιώς δεν το δέχεται.. κι όλα αυτά μέσω τηλεφώνου όταν τους βρεις (δε δέχονται κόσμο).

Τους κωδικούς που αντιστοιχούν σε κάθε ποσό  δεν μπορώ να τους βρω καθώς άλλαξαν. το 2019. Και δεν υπάρχουν πουθενά. 

Χρόνος εργασίας Μηχανικού στην Ελλάδα = 70% ανούσια γραφειοκρατεία + 30% τεχνικό-επιστημονικό αντικείμενο

Πόσες φορές ακόμη θα μετανιώσω που δε σηκώθηκα να φύγω από την μπανανία όταν μπορούσα;;; 

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρακτικά δε γίνεται, δεν μπορείς εσύ να ξέρεις τους κωδικούς των κρατήσεων. Μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσεις αλληλογραφία μαζί τους αν επιμείνουν. Σε κάθε περίπτωση πάντως μέχρι τώρα όλες οι κρατήσεις πληρώνονταν στη ΔΟΥ, έχεις βρει τρόπο να τις πληρώσεις αλλού (e-banking κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Allobar said:

Κι όμως συνάδελφοι, 2020, εν μέσω κορονωΪου και η εφορία λέει δεν ξέρει τους κωδικούς (δου αγ. νικολαου κρήτη). Πρέπει να τους συμπληρώσω εγώ στο έντυπο... αλλιώς δεν το δέχεται.. κι όλα αυτά μέσω τηλεφώνου όταν τους βρεις (δε δέχονται κόσμο).

Τους κωδικούς που αντιστοιχούν σε κάθε ποσό  δεν μπορώ να τους βρω καθώς άλλαξαν. το 2019. Και δεν υπάρχουν πουθενά. 

Χρόνος εργασίας Μηχανικού στην Ελλάδα = 70% ανούσια γραφειοκρατεία + 30% τεχνικό-επιστημονικό αντικείμενο

Πόσες φορές ακόμη θα μετανιώσω που δε σηκώθηκα να φύγω από την μπανανία όταν μπορούσα;;; 

να πας σε άλλη ΔΟΥ και επικοινωνία με τμήμα "οίκοθεν" αλλιως μπορεί να σου απαντά κάθε καρυδιάς......

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Allobar said:

Κι όμως συνάδελφοι, 2020, εν μέσω κορονωΪου και η εφορία λέει δεν ξέρει τους κωδικούς (δου αγ. νικολαου κρήτη). Πρέπει να τους συμπληρώσω εγώ στο έντυπο... αλλιώς δεν το δέχεται.. κι όλα αυτά μέσω τηλεφώνου όταν τους βρεις (δε δέχονται κόσμο).

Τους κωδικούς που αντιστοιχούν σε κάθε ποσό  δεν μπορώ να τους βρω καθώς άλλαξαν. το 2019. Και δεν υπάρχουν πουθενά. 

 

Τους έχω από διπλότυπο εφορίας για έκδοση ο.α. εντός του '20. Εκτιμώ ότι δεν θα έχουν αλλάξει αν ενδιαφέρεσαι πες μου να στους στείλω. Απλά απαράδεκτοι στην σχετική ΔΟΥ που δεν τους γνωρίζουν...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα κολλήσει μου φαίνεται με τον κωδικό του Δήμου (που ο κάθε Δήμος έχει τον δικό του απ'ότι θυμάμαι). Υπάρχουν τρόποι βέβαια (άλλες άδειες από το αρχείο της ΥΔΟΜ, επικοινωνία με το Δήμο κλπ) αλλά θα υπάρχει πάντα το ρίσκο να πάνε χρήματα σε άλλο κωδικό και άντε βρες άκρη μετά. Για μένα πρέπει να επιμείνει ο συνάδελφος στην ίδια τη ΔΟΥ να βρουν ή να μάθουν τους κωδικούς των κρατήσεων. Δε γίνεται να βγάζουμε άδειες μια ζωή με ένα συγκεκριμένο τρόπο και να βγαίνει μια ΔΟΥ και να λέει τα δικά της!

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2020 at 12:34 ΜΜ, Allobar said:

Κι όμως συνάδελφοι, 2020, εν μέσω κορονωΪου και η εφορία λέει δεν ξέρει τους κωδικούς (δου αγ. νικολαου κρήτη). Πρέπει να τους συμπληρώσω εγώ στο έντυπο... αλλιώς δεν το δέχεται.. κι όλα αυτά μέσω τηλεφώνου όταν τους βρεις (δε δέχονται κόσμο).

Τους κωδικούς που αντιστοιχούν σε κάθε ποσό  δεν μπορώ να τους βρω καθώς άλλαξαν. το 2019. Και δεν υπάρχουν πουθενά. 

Χρόνος εργασίας Μηχανικού στην Ελλάδα = 70% ανούσια γραφειοκρατεία + 30% τεχνικό-επιστημονικό αντικείμενο

Πόσες φορές ακόμη θα μετανιώσω που δε σηκώθηκα να φύγω από την μπανανία όταν μπορούσα;;; 

Δες μήπως σε εξυπηρετεί αυτό από άδεια 4/2020

Δ.Ο.Υ._ΣΗΜΕΙΩΜΑ.jpg

Edited by steve aris
Mη ολοκλήρωση του post και εσφαλμένη ανάρτηση
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή παλιότερα είχα βρει αυτό για ΚΑΕ Δήμων. Όπου το έχω χρησιμοποιήσει ισχύει. Αλλά λογικά και ο Δήμος θα ξέρει το ΚΑΕ του.

KAE_DHMVN.doc

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/5/2020 at 10:01 ΜΜ, steve aris said:

Δες μήπως σε εξυπηρετεί αυτό από άδεια 4/2020

Δ.Ο.Υ._ΣΗΜΕΙΩΜΑ.jpg

Συναδελφοι κατ' αρχην ευχαριστώ για την ανταπόκριση

οι κωδικοί έχουν αλλάξει πρόσφατα

Μετά από επικοινωνία και με συνάδελφο που πλήρωσε πρόσφατα, κατέληξα ότι σήμερα ισχύουν οι παρακάτω

ΕΙΣΦ. ΚΗ’ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ -ΚΩΔ. 1140104001-
» Τ.Ε.Ε. -ΚΩΔ 82645-
» ΔΗΜΟΥ -ΚΩΔ 62274-
Παράβολο Δημοσίου (5‰) (μέγ.ποσό 2.50 €) -ΚΩΔ1440103001-
Δαπάνης έργου x 2 ‰ (ελάχιστο ποσό 2.50 €) -ΚΩΔ 1110489001-

Ο.Γ.Α. Χαρτοσήμου (20 %) επί παραβόλου -ΚΩΔ 1110403001

 

Με αυτούς πλήρωσα

Αν τυχόν συναντήσω κάποιο πρόβλημα θα επανέλθω

Πάντως πραγματικά με κάτι τέτοια χάνετε τελείως η ουσία της δουλειάς μας

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Allobar said:

 

Διαφωνούμε μόνο ως προς το παράβολο δημοσίου. Το δικό μου σημείωμα πάντως πέρασε έτσι όπως το βλέπεις..............

Edited by steve aris
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.